
Fettfläckar!
Det brukar inte hända, men vid gårdagens frukost (ägg, bacon, smör) lyckades jag spilla på mig och tröjan är nu full av fettfläckar som varken gick bort med handtvätt eller maskintvätt.
Hur gör ni för att bli av med fettfläckar?
Prova med galltvål, det brukar ta bort det mesta!

Tack för tipset missaz! Jag har faktiskt en flaska galltvål hemma :)
Yes diskmedel är oxå mycket bra mot fett, och andra fläckar.
Anna

Tackar för tipset även jag. Har märkt att det blir mer fettfläckar på kläderna nuförtiden! 

Är det någon som vet var man kan köpa galltvål?
"still lost in space and time"

#5: Jag vet att Clas Ohlsson har. Vissa matbutiker har säkert också :)
#5 Jag köpte min på ica. =)
Det finns i Dukaaffärer t.ex. Här finns en lista på återförsäljare!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna

köpte min på hälsokosten 

Vad ÄR galltvål?????
Hatar cancer och älskar vårlökar.
#10 En slags tvål gjord på oxgalla (+ en del annat såklart). Mycket effektivt mot fläckar.
Man kan köpa galltvål hos färghandlare m fl. Hittar du ingen i närheten så kan man beställa direkt från tillverkaren i Piteå för 99:-/flaska FRAKTFRITT. Hör av dig ifall du behöver kontaktuppgifter.

# 12 Vänta nu…..Flaska? Finns det i flaska? jag har en vanlig tvål som gärna flyger ur handen närman vill skrubba, och förväxlas lätt med vanlig tvål av barnen
#10 Första träffen på google ger dig all info och lite till.
finns lite olika produkter, både fast och flytande tvål t ex.
Galltvål finns på min ICA.
Visst blir det flera flottfläckar på kläderna nu för tiden, har börjat använda förkläde när jag lagar maten…
Jo, dags att börja använda förkläde. Det behövdes inte på den tiden jag åt tre mackor och kaffe.

Åååå…mot fett….tänk om det räckte med att tvätta sig med galltvålen så rann fettet av kroppen….ååååå 
#19 Hehe… Jo, det vore ju fint! Iaf är det suveränt att tvätta bort motorolja och sånt från händerna när man mekat med bilen… Alltid något!

#17
ja du, förkläder eller överhuvudtaget kläder kan vara bra..
i min gröna ungdom (host- 4-5 veckor sedan) ställde jag mig i brådskan och stekte fläsk i underkläderna..
kan meddela att jag har ett fint rött märke mitt på magen som vägrar försvinna.. (brännmärke)
Jepp, förklädet blir definitivt mer använt i hemmet numera! Men skulle gärna ha haft en haklapp också 
/Millis 🎈
Min blogg läser du här.
Fat is your friend. (David Perlmutter)
#22 Jag behåller förklädet på tills jag ätit klart. Mycket mindre tvätt med den metoden
.
Galltvål är bra men då måste man ju tvätta på en gång. Jag tar istället diskmedel på fläcken (outspätt) och så lägger jag plagget i tvättkorgen (efter en liten torkperiod). När jag sen tvättar plagget är fettfläcken borta. Om diskmedlet torkat lite finns ingen risk att plagget möglar. Funkar på bomull, andra material vet jag inte.

Tack för alla förslag på var man kan köpa galltvålen! 
"still lost in space and time"
Galltvålen är suverän!
Min dotter kom på för en tid sedan att hon skulle ha "brottningsturnering" med flera kompisar - på gräsmatta med jordfläckar - i en kritvit helt ny svindyr tröja. Den såg fullständigt förstörd ut, jag lovar. 
Gnuggade in svårare fläckar ordentligt med tvålen, lät ligga, sköljde, upprepade tvålgnugget och sedan in i maskinen. Galltvålen fungerar i tvättmaskin som tvättmedel också. Tröjan blev som ny - helt otroligt!
Ibland kan man behöva skölja en extra gång, ifall man använt mkt tvål. Det luktar inte illa, men kanske lite fränt..
Lycka till!
/Pitebon

vanligt (flytande) diskmedel på fläcken när man lägger in plagget i diskmaskinen är helt suveränt. Om det funkar med maskindiskmedel låter jag vara osagt dock.
#26 Tvättar du dina kläder i diskmaskinen..? 

vanlig såpa fumgerar lika bra som galltvål.
Agneta
Känner igen detta med fett fläckar. Det jobbiga var att vissa tyger är svårare att få bort fläckarna på ! ´jag har funderingar på hur effektivt är tvättmedlet igentligen ? jag tvättar med sensitiv o jag har vissa kläder som inte verkar påverkas av detta med medel … jag Yes :sar fläckar o det hjälper på 2dra tvätten ..eftersom jag missar det oftast första gången 
#29 Tvättmedel är inte särskilt effektiva, särskilt inte de dyra med mycket reklam har det visat sig i tester. Nu har inte jag mycket val, är allergisk mot alla andra än Via så all förstärkning av tvätteffekten är välkommet.

#27 *S* Kanske värt att prova?
Skämt åsido.. hjärnsläpp!!

Ett ordentligt skägg stoppar mycket men jag brukar gardera med förkläde.

Jag körde grönsåpa på en fettfläck. Funkade också. Kan man ju prova ifall man inte har galltvål hemma…
Jag har alltid undrat - vad är det för skillnad på gulsåpa och grönsåpa??
#34 Första träffen på google: http://sv.wikipedia.org/wiki/S%C3%A5pa
Jag tänkte närmast på funktionen, om gul är lika bra som grön till fläckar t ex - eller kanske man riskerar att den färgar av sig, den är ju infärgat grön för det mesta idag. När jag var liten använde mamma Fenom i burk. Det finns väl inte kvar? Jaja, jag ska googla :D
Jag kör med T-grön på fettfläckar, man kan ju prova på ett dolt ställe att tyget tål det, men jag har aldrig fått något förstört av det. Använde det nu i sensate tvätten på en tunn mångfärgad bomullsblus som det stänkt en massa fett på, och den är perfekt efter tvätten. Det kan dofta lite T-grön om tvätten när man tar den ur maskinen men det har dunstat när tvätten är torr.

# färgen och doften :-)
Det är sant!
Den gula är ofärgad, den gröna färgad.
Från början gjordes grönsåpa på hampolja som var billig och är en mycket bra olja till tvål, såpa och kosmetik. Den gav såpan en naturlig grön färg. Numera är det förbjudet/cannabisskrämt att använda något från plantan 'cannabis sativa', även den utan HTC (industrihampa), tyvärr.
Agneta

Intressant tråd med många tips som jag puttar då jag själv också fått ett ökat behov av råd som dessa.
Vill själv dela med mig av en jättebra film om ämnet från YT;
fast T-grön är himla enkelt… har precis idag tvättat ett linne som blev nerstänkt med olivolja, bara dränka in fläcken med T-grön och tvätta i 40 grader och fläcken är borta.

#40
var lite orolig för doften men litar på ditt ord, ska skaffa hem och ha i beredskap…
Hur kan man göra när plagget redan är tvättat? Kan man dränka fläcken med diskmedel/eller såpa en stund -
har en grön bomullstopp som jag gillar…
#19 ha ha - bara rann bort…

Att stryka (med mellanvärme) på fläcken med lite tidningspapper (eller annat papper med bra uppsugningsförmåga) emellan brukar funka fint för att "lyfta bort" fettfläckar. Akta trycksvärtan på ljusa kläder bara… Bakplåtspapper kanske funkar?
T-grön fungerar även om plagget varit tvättat. Iallafall enl min erfarenhet. När jag kom på att prova det så var det på en kjol som jag tvättat med olika varianter av fettlösning, yes tex. och det fungerade super duper med T-grön.
Vill bara tala om att jag använde Eldorados Gröna Såpa (köper på Willy´s) - "smörjde" in det på fettfläckarna (torrt tvättat plagg) - fick ligga en timma - sedan i 90 gr vittvätt (bomull) - Fläckarna är helt bort… 