utan kolhydrater blir du dum.
Jag har inte skrivit något här än men nu e det dags..
Ligger å läser veckorevyn..
10 Hälsomyter du inte ska gå på.
Myt: skippa kolhydraterna om du vill bli smal.
Sanning: Skippa kolhydraterna om du vill bli dum. Hjärnan får sitt bränsle från kolhydrater, resten av kroppen likaså, dieter som utesluter eller drar ner på kolhydrater tappar kroppen på vätska i början, därav snabba resultat på vågen. Kroppen rättar dock snart till balansen igen ochså fort du börjar äta kolhydrater igen - vilket du gör förr eller senare för du är ju människa, eller hur - så går du upp igen.
Vad tycker vi om det?
Jag blev bara lite deprimerad och behövde dela med mig. (eftersom mannen i min närhet inte förstår sig på det här med kolhydrater)
Trevlig kväll.

Oerhört dåligt påläst "journalist".
Ansvarig utgivare, hallå!!!
Fair Winds and Following Seas!
Det var ju rätt i en sak - när man börjar äta kolhydrater igen går man upp igen. Men vad det har att göra med att man är människa förstår jag inte. Vad är då vi???
Visst går det. Om inte annat, så går det galet

Glukoneogenes är en energikrävande process där glukos bildas från andra enklare föreningar som cellen inte kan bryta ner. Exempel på föreningar som genomgår glukoneogenes är laktat, glycerol och alanin. Glukoneogenes sker huvudsakligen i levern under fasta. Främst hjärnan och röda blodkroppar (erytrocyter) är beroende av kontinuerlig tillförsel av glukos eftersom det är deras enda energikälla (hjärnan kan även förbränna ketonkroppar).
http://sv.wikipedia.org/wiki/Glukoneogenes
Många medicinska resurser anser ketos som ett fysiologiskt tillstånd associerat med kronisk svält. Glukos (druvsocker) anses vara den föredragna källan för energi för alla celler i kroppen, och ketos ses som en krisreaktion på kroppens brist på kolhydrater i maten. Under senare år har dessa synvinklar, både kroppens preferens för glukos och farorna associerade med ketos, ifrågasatts av vissa doktorer
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Journalisten är okunnig. Undrar vad h*n skulle säga om man skickade några bra studier som visar att det h*n skrev var felaktigt!?
Skulle det komma en dementi i nästa nummer?
"Mannen i din närhet" kanske skulle behöva läsa samma studier som journalisten!
Pasi,
"hen" är ett bra könsneutralt pronomen! Även de som inte hört det innan brukar förstå vad det betyder.

#5 Riktigt! Eller hun, hin, hön osv…. 

Huh? Jag förstår inte frågan. Jag måste ha blivit dum. 

Aniara - Kolhydratbrist?

#8 Eh… vad menar du??? Jag fattar inte.
*går lydigt till skåpet och stoppar i mig av pojkvännens chips, få se om det blir bättre då*
Är det inte olagligt att vara så okunnig?? Det är ju för sjutton precis tvärt om. Det är ju det hen skriver som sanning, som är myt!!! 
#10 Journalisten har troligtvis läst något av Charlotte "hjärnan behöver kolhydrater" Erlanson-Albertsson. Hon hävdar bestämt att vi inte klarar oss utan kolhydrater utan blir dumma i huvudet utan. Hon är professor på Lunds universitet så många lyssnar ju på henne. Kostdoktorn skriver här om hennes senaste utspel.

Vill bara tillägga… HE he he… Pucko

A-go-go-da-da 
#10 Hon har ju rätt. Men det är en halv sanning som blir jäkligt fel när den hamnar i händerna på de flesta. Kroppen tillverkar vad den behöver själv. Det tror jag vi behöver propagera ut i allt högre grad.
#14
Nej, hon har Fel. Vi behöver inte tillsätta kolhydrater för att få glukos (som hjärnan äter!), eftersom vi kan tillverka det själva.
Eftersom det är hela kärnan i resonemanget faller hennes argument platt.

Hon har faktist rätt.. glukos är kolhydrater.. men att lägga fram saken på det sätt hon gör är vilseledande.. dvs, vi behöver inte äta några kolhydrater för att hjärnan skall få några!
Men va sjutton man får betänka hennes situation oxå.. hon skall dra in pengar till sin avdelning.. och då är sanningen något som kan ställas åt sidan!
Var så säker på det att när de nya kostråden blir etablerade, de som bygger på vetenskapliga bevis.. då lär oxå anslagen till diverse forskare minska rejält.. det finns inga pengar att käna på att folk äter vanlig naturlig mat utan en massa skit i !!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Lite annan vinkling: "Fett brinner i kolhydraternas låga".
Varifrån kommer den "sanningen" och vad menar förespråkarna?

En villfarelse bland kolhydratförespråkarna inom idrotten, är att den fettdrivne inte har glykogen tillräckligt för att driva glykolysen och därför presterar sämre vid korta, intensiva ansträngnngar.
Källor till bildning av ATP för anaerobt arbete är följande:
- Lagrat ATP (räcker c:a 4 sek)
- Kreatinfosfat ( räcker 4-6 sek)
- Glykolys (räcker mindre än 2 min)
Den anaeroba delen ( utan syre) av glykolysen ger förutom denna begränsade mängd ATP också mjölksyra som sedan förbränns i den aeroba (med syre) delen av glukolysen.
Resten är fettförbränning och fettförbränningen ger ingen mjölksyra!
Fettförbränningen är högre hos den fettdrivne och åtskilliga studier visar att den fettdrivne har MER glykogen kvar efter en långvarig ansträngning, än den sockerdivne. Fettdrift bevarar alltså glykogenlagren (så att de kan användas vid akut fara eller till en spurt!).
Fettdrift ökar mitokondrietätheten och mitokondriestorleken. (Mitokondrierna brukar kallas cellens kraftverk och är specialdesignade för fettförbränning) ATP bildas i mitokondrierna, varför inlagringen och nybildningen av ATP är större hos den fettdrivne än hos den sockerdrivne.
Den fettdrivne har därför inte bara överlägsen uthållighet, utan också större förmåga till anaerobt, explosivt arbete än den sockerdrivne.
Den mat som naturen har programmerat oss för, ger inte "bara" överlägsen hälsa, utan naturligtvis också I ALLA AVSEENDEN överlägsen prestationsförmåga!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
# 11 Är denna "expert" möjligen släkt med Jordbruksminister Erlandsson?..*konspirationsteoretiker i farten*… 
Det här med rätt eller fel…
Rätt-på-sätt-och-vis eller rätt? Det är ofta en viktig skillnad mellan dessa två ståndpunkter. Dessa ideliga icke exakta "genvägar" när man tolkar och bekriver "fakta", gör ju att det "blir fel" på kostrekommendationer m m. Eller hur!?
Detta slarvande överallt håller på att reta gallfeber på mig! Nästan-sanningar och tämligen lösa antaganden som presenteras som "absoluta" och viktiga forskningsgenombrott!!
Hur är det med alla SLVs rekommendationer??!! Köttlarm, fettlarm, m m. Det svamlas som attan hit och dit.
- Jo, en studie där kött ingick visade risk för cancer, men den visade inte att det är köttet som ger cancer! Ändå presenterades det som en sanning.
- Jo, studier har visat att mättat fett är farligt, men de var lögnaktiga och totalt ovetenskapligt utförda och rapporterade! Ändå blev det en sanning.
- 6 till 8 brödskivor om dagen var en hoftning av nån som ville att vi skulle köpa en j-a massa bröd. Det blev också en sanning.
- Diabeteskostråden, s k nästansanning urplockad ur ett sammanhang där grundantagandena från början var fel.
Med mera…
Jag tror inte jag är ensam om att vilja efterlysa en noggrannare hållning från samtliga som uttalar sig i detta! Inte några fler "hoppsan" det bara blev…

Det som står i artikeln i VR, stämmer ju, åtminstone på kort sikt. Tror knappast man kan begära någons större vetenskaplig eller kritisk hållning från en journalist från VR, som i huvudsak är en underhållningstidning. Gissar att deras hälsojournalistik bygger på gammal skåpmat och ingenting annat.

läste i en annan journaltidning häromdan att man ska äta frukt som mellanmål för det minskar sötsuget!! helt vansinnigt enligt mig.. det är ju precis tvärtom! som sagt - journalisterna skriver bara efter vad dom i alla tider blivit lärda utan att kritiskt granska källan till informationen - vilket är tvärtemot vad journalistutb lär ut!
Jag läste i någon Tara häromdagen; rekommendation till sockersnålt mellanmål: frukt och ett glas mjölk plus lite nötter.
Visst går det. Om inte annat, så går det galet

Här finns bevis för att LCHF ökar metabolismen i hjärnan - länk1
CONCLUSION. These data show that a calorie-restricted KD enhances brain metabolism. We propose an anticonvulsant mechanism of the KD involving mitochondrial biogenesis leading to enhanced alternative energy stores.
Eller detta: länk2
There was some evidence for a smaller improvement in cognitive functioning with the LCHF diet with respect to speed of processing

Har varit på semester i London och ätit för mycket kolhydrater, men inte f*n blev jag klokare för det, bara tyngre. Ger inte något för sådana påstående, utan får se till att komma på spåret igen. Eller har jag blivit klokare????? Har ju ätit LCHF i 7 månader och mått bra, det fårväl anses klokt!?
#23 Pasi, i den andra studien du refererar till menar forskarna att det var en mindre ökning i LCHF-gruppen än i HCLF-gruppen, faktiskt… "there was a significant time x diet interaction for speed ofprocessing (P = 0.04), so that this measure improved less inthe LCHF than in the HCLF diet group" (min fetstil).
Eller hur?
MEN man måste notera att det var en ÖKNING i förmåga att processa som inte blev lika hög. OCH notera att detta gäller en kaloribegränsad diet. Man åt 6000 KJ (kvinnor) eller 7000 KJ (män) dvs. 1400-1670 kcal.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna
Tillägger: Och jag känner mig inte särskilt dum.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna
Jag har aldrig hämtat mina kunskaper i Veckorevyn, men innan jag började med LCHF trodde jag också på myten om kolhydraternas nyttighet. Mina kunskaper började ändras sedan jag i min egen kropp fått erfara att det gick utmärkt att klara sig på fettdrift för att inte säga överlägset.
Idag var jag i kantarellskogen nästan 5 timmar och hela tiden i rörelse, efter en frukost bestående av äggröra och kaffe med vispgrädde. Frukosten intog jag mellan 8 och 9 i morse.
När jag kom hem vid 16 drack jag en mugg kaffe med vispgrädde och åt en bit brie för att ha något i magen medan jag rensar kantarellerna (det blev 25 l), med avsikt att äta omelett med kantarellstuvning före kvällen. Klockan är halv nio på kvällen och jag har ännu inte ätit min omelett.
På min frukost orkar jag alltså gå i flera timmar utan att dricka och sedan klarar jag resten av dagen på ett mellanmål.
På den tiden jag åt "normalt" hade jag känt hunger och törst efter en sådan dag.
Jag tror inte att min hjärna var dummare, för jag var ensam i okända trakter idag, efter skogsvägar utan trafik, och långt från bilen, utan kompass och karta, cirklade runt (det var mulet och svårt att orientera sig efter solen) och ändå hittade jag tillbaka till bilen.
Det sprids mycket strunt förklätt till kunskap i massmedia.

maia - Helt rätt (jag har nog ätit för lite fett idag så ögonen läser fel)!
Bra om jag lär mig läsa noga innan jag dunkar in studier.
Vi glömmer den studien så fort som möjligt!!!!!!
Dessutom gällde den bara - short-term consumption of a moderately energy-reduced LCHF diet!

Jag kollade runt lite på vilken forskning som finns (kognitiva förmågan)!
- På alzeimers och liknande, finns lite forskning som visar förbättring (kollade aldrig igenom nåt).
- På "friska" finns ingen långsiktig forskning vad jag kunnat hitta.
- På ketogen kost for epileptiker finns det längre studier.
- På råttor finns en mängd studier! Men vad säger en råttstudie när man skall applicera det på en människa!? Tyvärr är det sådana studier som brukar använda då forskare (bla erlandsson eller vad hon heter) påstår att man blir mindre intelligent av mättat fett.
Så jag har främst min egen subjektiva bedömning av min egen hjärna som enda riktiga referens. Den funkar ypperligt (eller så tror jag bara det - dum, ovetande och lycklig
)…dessutom hela tiden då jag är vaken, både när jag precis har ätit och när jag inte ätit på länge….den bara går och går och går….
#28 Det som är intressant med studien är att de kognitiva förmågorna faktiskt visade sig ÖKA på båda dieterna. I båda fallen reducerades kaloriintaget hos ett antal kraftigt överviktiga personer. I båda fallen minskade helt klart sockerkonsumtionen hos dessa personer. I båda fallen blev de mer klara i huvudet. Mindre socker = mer smart. Man kan ju välja att tolka olika parametrar…
Och det där med short-term… ja, det är många som upplever övergångsbesvär med LCHF, så en långtidsstudie skulle inte vara så dumt. (Understatement!)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna

#30 Ja, det var ganska intressant med den studien (insulinet minskade i båda, vilket kan vara gemensam nämnare). Synd att den inte var gjord efter längre anpassning.
De har gjort en studie (under kort tid) med Atkins, och konstaterat att man blir dum i huvudet av det….speciellt under första veckan. Denna studie användes för att klanka ner på hans teorier och dieten.

#31 Ja, det där känner man ju igen. Min brorsa berättade att "två av mina kolleger testade Atkins, men de blev så dumma i huvudet så de slutade efter ett par veckor".
Jag är smart. Jag är ännu smartare sen jag slutade med kolhydrater. Kolhydraterna gjorde mig slö och trött och jag saknar dem inte alls!!
Tack alla miljontals kolisar som kommit och gått i mitt liv. Jag har nu kommit till ett vägskäl där det är dags att säga välkommen åter eller tack och adjö!
Så nu väljer jag att säga tack och adjö, visserligen var det mysigt att umgås med er på fredagkvällar och ni har förgyllt en och annan regnig eftermiddag. Men ni gör mig slö och fet så, med sorg i hjärtat och hopp om att ni hittar en annan mun och mage:
Adjö!

Förut kunde jag känna hur hjärnan fick en kick av något riktigt sött, och fungerade helt fantastiskt bra i ungefär en kvart. En halvtimme kunde jag vara skärpt om jag hade riktig tur. Sen började jag tappa koncentrationen, så då fick jag fylla på med mer socker om jag t.ex. satt och pluggade. Till slut kom jag till en punkt när det inte hjälpte med mer socker, utan jag blev bara yr och illamående och fick ibland kasta mig på golvet bredvid datorn för att inte svimma. Då var det färdigpluggat för den kvällen.
Nu är jag smart nästan hela tiden. 