Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-recept-på-soppor-såser
Läst 15390 ggr
JAUS
0

Chilisoppa

Den godaste soppan jag vet.

  • Ko¨ttfa¨rs 400 g
  • Flytande köttbuljong 1/2 dl
  • Vatten 1 l
  • Chilisa°s 1 dl
  • Lo¨k 2 st
  • Paprika 1/2 st
  • Spansk peppar 3-4 st
  • kryddor
  • kokosolja, talg eller ister (att steka i).
  • (Redning

Stek lo¨ken och ko¨ttfa¨rsen. Häll sedan i lo¨ken, ko¨ttfa¨rsen, buljongen, vattnet, chilisa°s och tomatpure´n i en kastrull. Tillsa¨tt a¨ven kryddor (t.ex. chilipeppar, peppar, salt osv). Koka upp och ha ev. i redning. Hacka och tillsa¨tt till slut paprikan och chilin.

Servera med en klick kräm fräsh.

KattaMo
0
#1

Gud vad gott det låter!! Måste göra i helgen! Tungan ute

Endtyme
0
#2

Låter härligt starkt och gott! Vad använder du för chilisås, är det typ Heinz eller annan ketchupliknande?

JAUS
0
#3

Det LCHF-vänligaste är att göra sin egen chilisås. Recept finns här.

gun92884
0
#4

Vad är spansk peppar?

gun92884
0
#5

… och hur mycket tomatpuree?

Det regnar här och är precis rätta temperaturen för en god soppa …

[Pennylane1]
0
#6

spansk peppar

för mig är det just denna krukväxt. Antar att man kan ta vilka pepparfrukter man vill.

gun92884
0
#7

OK … då använder jag jalapenos istället …

[Månsten]
0
#8

Ingen vitlök??

JAUS
0
#9

#8 Nej, ingen vitlök, inte heller gräslök, salladslök eller purjolök. Det här receptet är en LCHF-anpassad variant av en skolmaträtt och vitlök ingår inte. Egentligen ska det inte vara någon spansk peppar i heller utan endast paprika eftersom den serveras tilll skolbarn, men jag gillar den starkare så jag bytte ut hälften av paprikan mot chilipeppar.

Chilisoppa var min favoriträtt i skolan och en gång efter gymnastiken åt jag 8 tallrikar av den. Man fick passa på eftersom den endast serverades 1-2 gånger per termin.