Paulún på hugget igen!
Det är skriver Fredrik Paulún i tidningen Topphälsa:
"Ditt skelett riskerar att urkalkas, det blir skört och drabbas lättare av benbrott, om du äter efter LCHF-dieten under lång tid, visar en studie. LCHF-dieten går ut på att i stort sätt helt utesluta kolhydrater ur kosten och att istället äta 60-70% fett. För att du skall överleva utan de blodsockergivande kolhydraterna bildar kroppen det alternativa bränslet som kallas ketoner. Detta sura ämne som förvisso ger hjärnan energi så att den kan fortsätta fungera hyfsat, men de försurar blodet. en av de mer allvarliga biverkningarna av LCHF är att kroppen verkar sträva efter att upprätthålla ph-värdet genom att frigöra kalcium till skelettet, och snor kalcium från kosten som en buffert i stället för byggsten till benstommen. En studie har visat att epileptiska barn som äter LCHF-kost (dieten har visat sig minska antalet epileptiska anfall) får skörare skelett.

Bröt nyligen armen, trots min ålder (56 år) klassade doktorn mig som "ungdom" p.g.a. min kraftiga benstomme så vart tog den urkalkningen vägen?
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
Undrar var den bufferten från kosten lagras, enligt Paulún? 

Inuiter som lever på bara kött och fett har betydligt mindre osteoporos än normalkostare i Danmark enligt en Dansk undersökning..
..
Har han blandat ketoacidos och ketos månntro?
Från Dahlqvists blogg:
"Ketoacidos får en typ 1 diabetiker som fått för lite insulin. Då producerar levern okontrollerbara mängder av glucos, och man blir allt surare i blodet och får elektolytrubbningar. Det är ett livsfarligt tillstånd.
Ketoacidos är sällsynt hos typ2 diabetiker, men det händer ibland.
Ketos är när kroppen får slut på glykogenreserverna och börjar med glukoneogenes, dvs nybildning av glucos.
Ketonkroppar bildas när levern bryter ner fettmolekyler för energiutvinning. Även ketonkropparna kan användas till energi.
Detta tillstånd är en normal fysiologisk reaktion, när inte kolhydratintaget har varit tillräckligt för energibehovet.
Det sker hos alla människor på efternatten när glykogenlagren är slut, eller när man äter lågkolhydratkost.
Ketos leder aldrig fram till ketoacidos, det är två artskilda tillstånd.
En frisk människa utan diabetes har ett normalt blodsocker, och normalt pH, även under svält. Den får aldrig ketoacidos."

#4: Han blandar väl som det passar honom när han skall ge sig på sin främsta konkurrent LCHF, men vi låter oss inte luras!
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
Den sure P snackar en massa strunt.
Tycker han uttrycker sig förvirrat, blandar bort korten. T.ex barn med ep har aldrig ätit LCHF då den inte funnits så länge, däremot sorgligt näringsfattig ketokost som nog skulle ha ihjäl den friskaste.

Han kanske börjar få ont om pengar och måste hävda sig för att kunna lura till sig fler anhängare som köper hans böcker och äter hans mat? 

Tråkigt att han ska behöva hålla på så där. Inte sitter vi och pratar en massa sörja om hans matvaror och dieter. Låt oss äta oss till döds om vi så vill. Då blir ju samhället av med alla kostnader på grund av det. Det är ju därför LCHF-folk går mindre till läkaren, de har ju kolat vippen. SUCK!
(#8- åjo… visst har herr P 'hånats' en hel del här på forumet i alla fall…)
Allting är möjligt tills det är bevisat som omöjligt - och till och med då är det omöjliga
kanske bara omöjligt än så länge." /Pearl Buck ♥· Medarbetare på Healing
ja när vi nödgas ge svar på tal…

Förstår inte ens varför folk härifrån giter läsa hans skrönor. Låt han babbla bäst han vill. Om man låter bli att läsa så slipper man bli upprörd.
Läste också hans påhopp i Topphälsa och man undrar ju var han får alla galna teorier ifrån….kanske ISO-dieten har slagit sig på intellektet på kar´ln 
http://www.winthers-skafferi.se/

#12: Där har vi lösningen! ISO-diet löser upp hjärnan så måste det vara 
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
ISO = Intelligens-Sönderfall Orsakas