
Diciplin
Vad har du gjort som är diciplinerat och duktigt idag?
Har inte tänkt detta som något skrytigt, utan mer ett sätt att få berätta hur stolt man blir över sig själv när man står emot socialt tryck eller gamla vanor - för svårt är det, det ska gudarna veta!
Ok, jag börjar: Ikväll har jag bakat kanelbullar med äppelmos, kanel och kardemumma (till kärleken och kompisarna som inte är LCHF:are alls). Och inte smakat varken av smeten, fyllningen eller de nybakta färdiga. Inte alls! Tyckte konstigt nog att det inte ens luktade lika gott som det brukar, och vet inte om jag ska tycka det är bra eller dåligt.

Duktig flicka , för det skulle jag tänka mig att du är. Har svårt att tänka mig en kille i den sitsen. Alltså att baka!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!

Åt inget av barnens fredags chips ikväll, och deras tre chokladplattor ligger ännu oöppnade i väntan på imorgon.
Och så har jag en geisha stång som är min, som har legat i skåpet i flera veckor oöppnad


#1 jo visst är jag en hona, det stämmer bra.
#2 Det är ju superduktigt!
Nu ska jag packa ner bullarna i påsar och sussa lite.

Toksugen på lösgodis men inte tagit en endaste bit av påsen som jag vet ligger i skafferiet! Och varför har man en påse med lösgodis i skafferiet? Köpte hem en stor påse i påskas ifall att….Har ändå knappt rört den men tänkt på den desto mer…suck! Snacka om utmaning för en sockerälskande stackars miagumma! Min förhoppning är att jag i framtiden ska kunna ta en bit och sen låta resten vara, eller ännu bättre såklart: tappa suget totalt, men tvivlar på att den dagen kommer….
Erkännt här att jag åt en kaka idag.
Lite disciplin i förväg: Imorgon ska jag sätta mig ner o planera hela nästa v middagsmat. På söndag ska jag laga till en massa mat o frysa in. Ska nog fortsätta m min kopp varm choklad på kvällen för jag sover så himla gott på det men jag ska skippa grädden i den o till maten blir det bara en klick kryddsmör, ingen creme fraiche el gräddsås!
Nästa steg blir att börja promenera igen nu när höften nästan slutat göra ont…återkommer när jag har gjort första rundan.
Var j--ligt sugen på kex med smör och ost i kväll, bredde några men insåg faran och slängde allt i soporna!
#6 Sådant beteende ger styrka för framtiden…
Gräddostskivor med hyvlat smör emellan är också gott…
Med LCHF hälsningar
.
Jag har varit hård sockermissbrukare ända sedan min barndom. Men suget efter sötsaker är borta, sug vittrar och försvinner om man inte underhåller dem.
När jag precis lagt om min kost till lchf, kunde vi inte ha någon godis, glass, chips i huset - det var en plåga att handla. Jag vågade knappt gå och handla själv, p g a min dåliga karaktär.
Sedan några veckor tillbaka kan min sambo äta t o m choklad som var mitt stora knark, utan att jag känner ngt större sug.
Eftersom det är jag som sköter den mesta mathandling, köper jag de snacks, glass o godis min sambo vill ha - utan problem.
Det finns hopp!

Dottern bakade i går sockerkaka med hallon i som jag tycker är gott och i dag bakade hon en kladdkaka. Jag har två tårtor i kylen som vi köpte i dag. Har inte tagit en bit i dag. Men i morgon och på söndag lär jag äta tårta. Vi har lite födelsedag då och jag kan bara inte låta bli.

Inatt DRÖMDE jag att jag åt godis. Huuua!

Igår kväll på jobbet bjöds det på marängswiss både till barn och personal, alla åt med god aptit utom jag som nöjde mig med att lukta på den. Det luktade äckelsött, så det suget försvann snabbt. Skönt!
#10 Det behöver inte betyda ngt. Jag slutade röka för 3 år sedan, och då och då drömmer jag att jag röker… Ofta vaknar jag då med en djup ångest: "Har jag rökt? Hjälp! Nej… Det var en dröm… Puh! "
Till saken hör att jag känner inget sug när jag ser en rökare röka, jag känner bara känslan av glädje att slippa förgifta mej…
Har inte börjat m ngt av det jag sa att jag skulle göra idag. Idel väckningar, barnaskrik o kräkningar. Känner för Finn Crisp m ost bara för att jag är *sååå* trött men går nu disciplinerat o värmer lite entrecôte m vitlökssmör istället!

# 12: Där sa du det! jag har också vaknat med ett ryck flera gånger och första tanken har varit: Åt jag godis nu?!