
Köttfärs "pizza"
Krydda färsen och blanda i ett ägg och tryck ut i en pajform som skal. Bred på lite tomatpure och pizzakryddor, toppa med pizza toppings… Pepperoni, italian sausage, paprika, svamp osv. Massor med ost på.
Gott med liten grönsallad till.
Låter jättegott!

Låter supergott!
Hur många grader har du ugnen på och hur många minuter gräddar du?


Höh.. jag brukar höfta ugnstemperatur. Bor ju i USA så här blir det 350-400f ungefär tills det ser "klart" ut(osten bubblig och lätt brynt och färsen fast)!!! Jag vet att det inte hjälper mycket men mina matlagningsfärdigheter är väldigt "unscientific".
Kanske nån annan matlagningsduktig kan rekommendera lämplig tid och temp… Kan nog vara samma som en vanlig kottfärslimpa.

Tack ändå 
Jag har den i ugnen nu, ska bli spännande.
Jag har fuskat och hett lite bananskivor och några små bitar av färsk ananas på. Mest för att min minsta dotter ska känna igen sig lite och äta. 

Banan? På pizza?

Banan och curry, kanon gott på pizza

Ja det är gott med banan på pizza.
Denna pizza vart godkänd av familjen.
Jag hade även lagt dit salami, lite tacossalsa som jag hade kvar och så smög jag dit några chilifyllda gröna oliver…
Oliverna var väl det enda som familjen protesterade emot.
350-400f är 175-200 (177-204) grader Celcius.

Immer. Kul att familjen gillade den. Man kan ju variera i oändlighet.
Wildrat. Tack för konverteringen. Det ÄR ju lätt att kolla upp men jag är för lat! Tycker man borde kunna nu efter mer än 20 år "over here" men nehej då!