
Immer
Hej Alla!
Mitt intresse för LCHF började sommaren 2006. Min pappa, alias LIPO, började äta denna kost och fick ganska omgående sluta med insulin helt. Han rekomenderade mig att läsa SSS bok vilket ja gjorde. Jag försöker att äta så gott det går efter LCHF, men visst faller jag dit ibland på en macka eller något gott fikabröd ;)
Det jag tycker är svårast är att komma på vad jag ska laga för maträtter, konstigt egentligen för det är ju bara att ta fram någon av alla VV böcker jag har och modulera om recepten lite. Men det är som att det är någon spärr ivägen. Har fått tips av pappa om denna sida och att det finns recept här. Spännande!! Har redan hunnit prova kokospannkakorna och de blev absolut en favorit.
Jag har inga problem med att äta feta produkter eller att avvara pasta, potatis eller ris. Saknar inte ens dessa kolhydrater.
Är en inbiten hundälskare och en lycklig ägare till en Cavaliertik på 5 år. Har för närvarande funderingar på att skaffa en till cavalier. Är glatt överraskad och helt betagen av denna ras. Har haft två schäfrar tidigare och varit aktiv i brukshundklubb. Har alltid tänkt att cavalier är en knähund för gamla damer....men himmel så fel jag har haft!!