Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 2619 ggr
carbonara
3

Vi som plussat på med kh - ny tråd

Vet inte vad som hände med den tråd jag lade ut; "vi som plussat på med kolhydrater".  Den löpte fullkomligt amok och fick en massa inlägg från en annan tråd. Dessutom gick det inte att skriva nya meddelanden.

Så jag börjar om:

Denna tråd är för alla oss som övergivit lchf av den ena eller anledningen och äter mer kolhydrater än vad lchf medger - men ändå äter lågkolhydratkost.

Jag skulle vilja dela erfarenheter med er andra om varför ni inte mådde bra på lchf, om ni mår bättre nu, och vilka kolhydrater ni lagt till.

Tror att det också kan vara givande för alla här som inte mår så bra på lchf men fortfarande vill äta low carb.

Jag själv började plussa på med bär, mer grönsaker, potatis och ris ibland i mycket måttliga mängder. Några ggr i veckan äter jag ett äpple eller en apelsin.

Jag äter inte heller lika mycket fett även om jag långt ifrån är fettskrämd.

På lchf fick jag kramper i benen, sämre hud, skörare naglar och håravfall. Jag åt lchf i drygt tre månader.

Nu mår jag bättre och går fortfarande ner i vikt, mycket sakta men säkert.

julia61
0
#1

Hej! jag äter ngt mer kolhydrater pga kalla fötter och händer.

Inte så mycket mer, lite, lite flingor med lågt kolhydratinnehåll i smootien.

Någon halv dl ris till enstaka måltider i veckan.

Ngn halv potatis eller en liten en gång i veckan ca.

Men mest lchf resterade av tiden. Grönaker ovanjord osv.

Inte alltför mycket fett, steker i smör och lite sås till måltiden, som jag brukar.

Grädde använder jag mig av och turkisk yoghurt.

Men jag har gjort detta i ca 2 veckor endast. Erfar lite mer kroppsvärme.

Men överdriver inte kolhydratmänden dock.

Har ätit lchf i 3 år och mått bra, mår ännu bra förutom då kylan i kroppen.

[hurley]
0
#2

Jag kan inte påstå att jag övergivit LCHF men jag äter mer kolhydrater sedan min nystart 1/2 än vad jag gjort vid mina tidigare försök.

Tidigare har jag visserligen gått ner i vikt men jag har blivit deprimerad och tappat matlusten.

Denna gång bestämde jag mig för en lite mer liberal kost med lite mer frukt och bär samt mjölk. Jag har även bakat en del LCHF-bröd och bakverk och detta har inte tiggat suget. Äter mycket fett mest i form av smör och bregott.

6 veckor har jag hållit på och jag har har gått ner 6 kg (har mycket av ta av…). Jag mår mycket bättre psykiskt än vad jag gjord vid tidigare försök och även magen mår toppen.

[RockarFett]
0
#3

#2 Känner igen mig idet du beskriver om nedstämdhet.Jag har också övergivit att vara jättestrikt fast har inte sett någon stor viktnedgång.Fast den rör sig åt rätt håll i alla fall sakta men säkert och det räcker gott för mig just nu.

MsSandra
0
#4

Kikar in i tråden..

Har själv ätit LCHF sedan förra sommaren.. i början blev många saker mycket bättre.. men de är tillbaka nu sedan jul ungefär.. och har ökat i omfång (dvs har haft värk på ställen jag inte hade ont innan, om det beror på kosten eller inte låter jag vara osagt).

Men eftersom jag dessutom inte går ner i vikt för tillfället .. känns det som det är dags att plussa på lite kolhydrater (ska fortfarande äta i balans så att säga) och se om något förändras.

Det värsta just nu är värk i knäna (aldrig haft innan) vågar inte gå så långt ifrån huset vissa dagar! Och håravfall.. alltså det rasar av mig.. skrämmande (stämmer ju dock om man tänker tillbaka ett tag.. gick ju ner 18 kg i vikt till jul typ..säkert det som kommer nu i efterhand.. hoppas fasiken det rättar till sig sen - har ALDRIG tappat mer än några få strån om dagen…innan).

Nåja.. som sagt. ska prova lite mer kolisar och se vad som händer :)

MVH Sandra

Maggan82
0
#5

Hej,

Jag har också lagt till en hel del kolhydrater pga ledvärk som har kommit på en alltför strikt kost, detta har jag aldrig haft innan. Lite synd kan jag tycka för annars har jag mått bra.

Nu äter jag ca 50 gram/dag och har lagt till frukt och bär.

kaisakavat
0
#6

Har ätit LCHF i fyra år och har mått bättre än på länge av det. Men efter typ 3 år började förbättringarna tappa mark och jag blev sämre igen, vilket förstås kan bero på att sjukdom förvärras, inte alls nödvädigtvis så att det beror på LCHF.

Gör ändå ett test, att öka på kh för att se vad som händer. Ligger på cirka 50 kh/dygn, men det kan nog variera från typ 40 till 60 eller t o m lite mer ibland. Vilket är ok, orkar inte vara jättenoga.

Har lagt till små mängder av: potatis, morot, ris, frukt, mjölk.. ett och annat tillbehör; tsk lingonsylt, nån rödbetsskiva..

..och en och annan lakrits- eller chokladkaramell. Förvånad Den lilla mängd socker det innebär ids jag inte bry mig om.

Grönsaker har inte ökat, nästan så att jag minskat till förmån för rotfrukter och frukt, men behåller de nyttigaste. Inte heller mejeri ökar, har snarare minskat totalmängden. Jag äter mindre ost och har mindre grädde/cf i maten, köper nästan aldrig cf numera. Grädde i kaffet ibland. Smetana till 'efterrrätt' med varma björnbär, vilket blir max 2 g per vecka och då bara ett par msk.

Typ så..

Märker ingen jättetydlig skillnad på måendet, annat än en period till att börja med när jag var jättetrött och hade MER ont i kroppen. Vilket inte måste ha berott på kh-ökningen, men sammanfaller tydligt i tid. Senaste veckan har jag varit grymt förkyld, så jag vet inte riktigt vad som är vad, men tror första tröttheten och värken ha lagt sig.

Ingen viktuppgång trots ökningen.

Sweli
0
#7

Jag började lite åt Atkins modell och gick ner 8 kilo. Sen tog det stopp.

Jag tror att många år av misshandla kroppen med kolhydrater sätter sina spår.

Jag tappade jätte mycket hår, nu har det slutat.

Med fetfastan gick jag ner 3 kilo till.

Så för mig även om jag har ont i knäna för mig är det inte möjligt att äta ris och potatis. Jag lägger till lite mer grönsaker, men då går jag inte ner i vikt. Jag verkar vara väldigt känslig för kolhydrater.

subcalva
0
#8

Jag började frysa väldigt om händer och fötter efter cirka 1,5 år på en gradvis striktare LCHF. Jag fick kramp i fötterna så fort jag sträckte på fötterna. Magnesium hjälpte något mot krampen men inte frysandet.

Jag vaknade runt 3.30 på natten med bultande hjärta som om jag haft en mardröm och så genomsvettig att jag var tvungen att ta av mig täcket.

Min mens blev extremt oregelbunden och dessutom mycket rikligare.

I början av LCHF försvann mina eksem i ansiktet och de började också komma tillbaka.

I början testade jag Matt Stones High Everything Diet och gick upp 7 kilo. Två av dem har försvunnit så jag ligger nu på bmi runt 25.

I samband med att jag började LCHF så fokuserad jag mer på bra råvaror och det är något som jag fortsatt med när det gäller kolhydraterna. Jag äter allt som bara har en ingrediens på innehållsförteckningen och väljer gärna sånt som har gott om vitaminer och mineraler som tex potatis. Ris har inte lika mycket vitaminer i jämförelse men tex basmatiris innehåller gott om både jod och selen, något som är viktigt för att sköldkörteln ska funka bra.

NOLM - Näringstät Oraffinerad gärna Lokalt Odlad Mat är numera min devis

kianna
0
#9

Hej!

Här är en till som börjat lägga till lite mer kolhydrater, efter ca 2 år med lchf. Min viktnedgång gjorde tvärstopp och började bli viktuppgång igen, men - "aja-baja" - då körde jag ett par veckor med att chocka kroppen med Allévo måltidsersättning + bars, ett par veckor.

Fick igång viktnedgången igen, och har nu återgått till s k lågkolydratkost. Äter i stort sett allt utom bröd, pasta, ris och potatis, är lite försiktigare med fettet, tar lättmjölk el lättfil till müslin för att inte överdriva fettintaget. Smör, grädde och fet ost - men inte alls i samma utsträckning som tidigare. Ersätter potatis och annat med bulgur och ovanjordgrönsaker.

Mår så mycket bättre nu när jag återgått till en mera "vanlig" kost, dock inte som förut, köpebröd kommer inte över min tröskel mun - utom möjligen till gäster då.  Och D-vitamin, D-vitamin, D-vitamin!