Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-recept-på-bröd-och-brödbaserade-rätter
Läst 3666 ggr
[Nilla59]
0

Frysa bröd

Ett litet tips om som handlar om att frysa in bröd. Jag har lång erfarenhet av att frysa in glutenfritt. Båda mina pojkar (nu vuxna) och jag är glutenintolleranta. Och jag har oftast gjort storbak på 80 frallor eller fyra stora limpor. Limporna har jag sedan skivat och styckfryst för att sedan stoppa i plastpåsar. Då är det lätt att ta sig precis så många skivor man ska ha och lägga i rosten eller mikron. Mariannes rostebröd tex styckfrös jag in på en bricka med bakplåtspapper över natten och i morse var det bara att lägga dem i en plastpåse. Om man tar papper imellan så är det risk att de ändå fryser fast i varandra och sen slipper man slösa papper. :) Men det här visste ni redan kanske.

yvonnel
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#1

Du har så rätt i ditt sätt att hantera brödet, helt enkelt perfekt, då har man ju lätt tillgänglighet och alltid färskt bröd, kan det bli bättre.

Inte fel att påpeka heller, alla är vi barn i början och ibland kan man liksom få en snilleblixt ifrån någon annan, det är väl bra. 

Förresten så vet jag sedan många år tillbaka att det funkar fantastiskt bra.

[Nilla59]
0
#2

#1  Glad

[ngupa]
1
#3

Skrattande

Bra tips!!

Får ajg göra ett inlägg på bloggen om det?