
Kaloribegränsad fakir = fungerar!
Jag är synnerligen överraskad
… här har man kämpat i fyra månader enligt Skaldemans rekommendationer för +10 kilos övervikt (enligt GI noll). Fast skall jag vara ärlig så har jag nog egentligen mer legat åt +25 hållet vad gäller fördelning kolhydrater/fett/protein. Det enda som har hänt är att vikten ökat med ett kilo. Inga hälsovinster alls (synbara/kännbara iallafall).
Har ju förstått efter att ha läst en del här på forumet att det är MÅNGA som bara har sådär runt 5-7 kg kilo att tappa som står helt stilla. Blir lite låg och tänker att "jaja det kanske är så här kroppen vill att det skall vara … jag är ju trots allt inte alls överviktig utan vill ju bara bli av med några extra kilon". Men nääää … jag blir faktiskt lite förbannad över att inte få någon utdelning trots att jag kämpat så väl
. Börjar fundera över olika alternativ att vända trenden.
I måndags började min kaloribegränsade fakir! Har inspirerats av Annika D vad gäller hennes 80/80/20 metod när man inte tappar vikt. Har även inspirerats av Skaldemans fakir .. dvs bara äta fett och proteiner.
Jag har ett normalt BMI men vill få bort ca 7 kg som gör att jag inte kommer i min garderob längre.
EFTER EN VECKA (7 dagar!) HAR JAG GÅTT NER FYRA KILO PÅ DENNA KALORIBEGRÄNSADE FAKIR!!!! Och jag har inte varit hungrig eller känt sug en enda gång!!! Ingen trötthet eller svaghet trots att jag bara äter max 1300 kalorier/dag. Mår finfint!
Jag är faktiskt helt chockad. Först händer ingenting… sedan ingenting … och sedan fullkomligt smälter kilona bort
.
Fortsättning följer … det är tre kilo till som skall försvinna
. Fortsätter det i samma takt så har de försvunnit innan helgen
…..
Vad bra att det fungerar för dig. Se bara till att du håller dig mätt. Det låter som en dröm att du har gått ner fyra kilo på en vecka. Glöm bara inte att det KAN vara så att du inte alls går ner nästa vecka. Ibland tar vågen sådana där rejäla skutt, du vet, och hoppar över en vecka och fortsätter gå ned sedan.
Hur många kalorier åt du om dagen tidigare ungefär? Eller hur åt du? Alla har inte GI-noll…
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna

Jag ÄR mätt! Det är jag oxo förvånad över! 1 300 kcal är ju inte mycket. Naturligtvis förstår jag att nästa vecka är ett tabula rasa - ett oskrivet blad. Vad som helst kan hända … och jag är oerhört nyfiken på hur kroppen skall bete sig
.
Tidigare åt jag runt 2000 kcal. Kanske 20 -30 g kolisar + hög fettandel (runt 70%).
Skall köra detta fram till fredag nu som ett experiment. Därefter utvärdering! Förhoppningsvis har jag kick-startat igång min fettförbränning och kan då prova att lägga till olika matvaror sakta men säkert.
Det låter ju fantastiskt!! Hur mycket, och vad har du ätit varje dag under fakiren? Låter som om det vore något för mig, jag har oxå bara ca 6 kg som ska bort, och inget händer…..
Tacksam om du vill dela med dig av din fakir-meny!
#2 Varför bara till fredag? Det verkar inte så troligt att man kan utvärdera en diet efter 7 + 5 dagar. Eller ska du göra något särskilt på helgen? 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
La grammaire est une chanson douce. /Erik Orsenna

#4 Jag skall på bröllop på fredag och då vill jag inte sitta och käka kokosfett
.
#3 Ja det är fantastiskt!!! Jag skall iväg nu över dagen men lovar att skriva mer vad jag äter under kvällen!!!

Grattis till lossnande kilon. Härligt att höra. Och efter så många månaders jobbande på det. Förstod det du skrev, känns igen vissa dagar: "Men nääää … jag blir faktiskt lite förbannad över att inte få någon utdelning trots att jag kämpat så väl. Börjar fundera över olika alternativ att vända trenden." Underbart att du hittade ett alternativ att vända trenden, det var roligt att höra.

Tack Birma 

Åhh, jag vill gärna också ta del av hur du äter! Jag har också bara ca 5-7 kg att få bort.
Grattis till fint resultat!
Är det lite som Atkins fettfasta?
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

Jag vill oxå veta vad Du har ätit??!!!!
Wow! Så bra Kaifas! Jättekul att det funkar för dig. fortsatt Lycka till!
Jag har också misströstat angående viktnedgång. I torsdags låg jag på +4,5 kg sedan jag startade med LCHF i oktober-07 och nu gillade jag verkligen inte läget. Anses normalviktig men precis som du säger så är det inte kul när kläderna stramar eller helt enkelt inte går på längre.
Jag gick in och registrerade mig på Kostcoach.se och köpte ett 6 månaders medlemsskap för 299 kr (extrapris nu). Jag kan inte hålla vikten med LCHF enligt Skaldeman men jag vill heller inte frångå principen eftersom mitt blodsocker mår bra av den här typen av kost.
Jag fyllde i mina uppgifter och min målvikt och ja, så fick jag veckomenyer och det här tror jag skall kunna få ner mig till min idealvikt igen. Va jag kan se så äter jag nu mindre procentandel fett och minimalt med grädde.
Har redan gått ner 2 kg sedan i torsdags så det bådar gått tycker jag. Tidiagre har jag bara gått sakta men säkert uppåt.
Grattis
Det var intressant att höra att det har fungerat för dig. Själv har jag ätit LCHF sedan februari, lite halvslarvigt ska jag erkänna. Det som har hänt är att jag har fått många hälsovinster, men gått upp tre kilo. Jag ville gå ner 5. Nu de sista dagarna har jag ätit nästan fakir. Kotletter med vitlökssmör, ägg och bacon, ägg med majonäs. Så dricker jag kaffe, med gräddmjölk. När jag räknar på detta, så hamnar jag på 1300-1400 kalorier per dag. Kolhydraterna har legat på 12g/dag. Mätt och nöjd är jag och faktiskt så har jag inget som helst sug efter mat. Nu väntar jag på resultatet. 4 kg på en vecka hade varit toppen.
Känner igen mig helt och hållet. När jag tog fasta på rådet att äta när jag är hungrig har jag väntat med frukosten till framåt 10-11 tiden (har aldrig varit sugen på frukost i hela mitt liv!). Med ägg och bacon tar det ett tag innan man äter lite mer, och även om jag äter fritt när jag blir hungrig stannar jag på ca 1400-1500 kcal /dag och nu försvinner de sista kilona!!
Intressant att det tycks fungera. Jag tillhör också dem som har normalt BMI men vill ta bort 7-8 kg för att känna mig lite smidigare, men de där kilona sitter fast och så fort jag tar ett par vill de genast dit igen.
Idag har jag inte haft matlagningslust utan ätit avocado, tonfisk, ägg samt div fettprodukter. Kolla upp det hela och nu är det 21g protein, 105g fett och 15 kolhydrater..Totalt 1300 kcal.
Finns det någon nedre gräns för proteinet? Mitt problem är ofta att jag äter väldigt mycket protein så jag har aldrig tänkt den tanken förut.
Vore underbart att smälta bort de sista kilona som du Kaifas tycks göra..Vill höra hur det går..

Hur har jag tänkt?
Jag utgick från 80/80/20 metoden. Valde att implementera 80/80 rätt drastiskt med kokosfett och proteinpulver
!! (Ja jag vet att pulver nästan är bannlyst på den här siten …. men men
). Det följer med några kolhydrater i proteinpulvret men det fattades fortfarande 13 g kolhydrater för att komma upp i 20 g á la Annika. Men det verkade dumt att lägga till kolhydrater så jag la till fett istället för att komma upp i kalorimängden. Totalt kommer man upp i runt 1250 kcal med hennes metod. På så sätt är det lite fakirtänk (enbart fett och protein). Sedan kom jag på att 80g protein är för mycket om man skall räkna 1g/kilo önskad målvikt. Proteinet borde hamna någonstans runt 73 för mig i sådanafall.
Vad äter jag?
Jag väger upp varje morgon det jag har att äta under dagen.
De första tre dagarna åt jag:
- 75 g kokosfett
- 75 g proteinpulver
- 2 cabanosser (utan kolhydrater)
- 2 Pikasol Forte Omega 3 + 2 MiviTotal multivitamin
MUMS 
Energi kcal:
1173,00
Energi kJ:
2775,00
Proteiner:
75,12
Fiber:
0,00
Kolhydrater:
5,67
Vatten:
0,00
Alkohol:
0,00
Fetter:
Fett:
96,05
Kolesterol:
0,00
E-mättade:
4,50
Mättade:
69,00
F-mättade:
1,50
Vitaminer:
A:
0,00
B1:
0,00
B2:
0,00
B3:
0,00
B6:
0,00
B9:
0,00
B12:
0,00
C:
0,00
D:
0,00
E:
0,00
Mineraler:
Fosfor:
0,75
Järn:
0,00
Kalcium:
0,00
Kalium:
0,00
Magnesium:
0,00
Natrium:
0,00
Selen:
0,00
Zink:
0,00
75Gram Kokosfett
75Gram Pure Whey portion
42Gram Cabanoss
42Gram Cabanoss
Jag gjorde så att jag drack (det var varmt så kokosfettet var flytande) hälften av kokosfettet på morgonen och hälften på eftermiddagen. Under hela dagen drack jag proteindrinkar regelbundet och fick på så vis även i mig mycket vatten. Tuggade i mig två cabanosser på kvällen.
Därefter har jag varierat proteinkällorna en del. Bytt ut mycket av proteinpulvret mot ägg, kyckling. Idag har jag handlat köttfärs och tänkte göra biffar. Gilllar dock proteinpulver … det känns enkelt och rent på något vis …. så någon drink om dagen blir det i alla fall.
Så här såg det ut en annan dag då jag åt ägg och kyckling:
Energi kcal:
1283,55
Energi kJ:
5034,05
Proteiner:
74,39
Fiber:
0,00
Kolhydrater:
1,40
Vatten:
269,24
Alkohol:
0,00
Fetter:
Fett:
110,41
Kolesterol:
900,45
E-mättade:
20,00
Mättade:
79,04
F-mättade:
5,88
Vitaminer:
A:
431,95
B1:
0,55
B2:
1,09
B3:
9,81
B6:
0,74
B9:
101,95
B12:
3,63
C:
0,00
D:
5,30
E:
7,31
Mineraler:
Fosfor:
645,65
Järn:
5,27
Kalcium:
110,35
Kalium:
607,90
Magnesium:
62,25
Natrium:
391,15
Selen:
61,70
Zink:
4,24
75Gram Kokosfett
60Gram Ägg kokt
85Gram Kycklingben drumstick kött m skinn
60Gram Ägg kokt
60Gram Ägg kokt
20Gram Pure Whey portion
100Gram Kycklingben drumstick kött m skinn
Jag dricker dock alltid 75g kokosfett som bas och ser till att proteinet hamnar runt 75 g.
Det är ju ingen rolig diet direkt
… men tanken är ju att testa den en kortare tid för att få igång fettförbränningen och testa 80/80/20-tänket. Den verkar ju fungera på mig i alla fall …. ännu så länge.
Dessutom dricker jag ett speciellt te 3-4 gånger om dagen. Pu-erh är ett te som enligt utsago:
Drinking pu-erh tea is purported to aid in digestion,[31] reduce blood cholesterol[32] and lipid levels.[33] It is also widely believed in Chinese cultures to counteract the unpleasant effects of heavy alcohol consumption. In traditional Chinese medicine, the tea is believed to invigorate the spleen and inhibit "dampness." In the stomach, it is believed to reduce heat and "descends qi".[31]
Pu-erh tea is widely sold as a weight loss tea or used as a main ingredient in such commercially prepared tea mixtures. Though there is as yet no empirically backed evidence as to how pu-erh might facilitate weight loss, there are widely proposed explanations include that the tea increases the drinker's metabolism, or that the high tannin content in the tea binds macronutrients and coagulate digestive enzymes, thus reducing nutrient absorption. Although evidence is still sparse, it has been shown that rats experience reduction in body weight, blood triglycerides, and blood cholesterol following a diet containing pu-erh tea.[34]
Tja … varför inte
.
Intressant är att det är ett te som tydligen blir bättre och värdefullare ju längre det lagras - ungefär som vin här i Europa.
Ytterligare en aspekt jag har försökt fokusera på är att öka ämnesomsättningen. Det är därför jag valt att enbart äta kokosfett och inte smör. Kokosfett sägs ju öka ämnesomsättningen. Pu-erh te sägs öka ämnesomsättningen och dessutom har jag de senaste två veckorna börjat rida två hästar om dagen vilket förhoppningsvis även det är positivt för ämnesomsättningen.
Att äta så här blir ju naturligtvis oerhört tråkigt i längden. Det finns säkert även en massa negativa effekter med en sådan här diet. Så jag tror någon eller några veckor är att föredra. Sedan får man återgå till normala LCHF-gängor igen
.
Oj…vad långt det blev.

Idag tisdag så var det -0,5 kg på vågen. Skall bli intressant att se om det fortsätter eller stannar av
. -4,5 kg totalt.
Här är dagens matintag:
Energi kcal:
1248,75
Energi kJ:
4720,35
Proteiner:
78,12
Fiber:
0,00
Kolhydrater:
3,78
Vatten:
229,43
Alkohol:
0,00
Fetter:
Fett:
103,64
Kolesterol:
605,70
E-mättade:
15,95
Mättade:
79,38
F-mättade:
3,53
Vitaminer:
A:
256,50
B1:
0,32
B2:
1,07
B3:
8,19
B6:
1,29
B9:
63,00
B12:
4,02
C:
0,00
D:
2,66
E:
2,36
Mineraler:
Fosfor:
552,75
Järn:
6,96
Kalcium:
75,60
Kalium:
720,60
Magnesium:
50,70
Natrium:
294,90
Selen:
44,40
Zink:
11,48
75Gram Kokosfett
30Gram Pure Whey portion
60Gram Ägg kokt
60Gram Ägg kokt
65Gram Köttfärs nötfärs högst 10% fett
65Gram Köttfärs nötfärs högst 10% fett
65Gram Köttfärs nötfärs högst 10% fett

#14 Håller tummarna att det går bra med din metod
. Nä det är högst irriterande när man inte kommer i kläderna längre
. Men snart så …. snart är vi där
.

#15 Fakir brukar ju ofta funka vad jag förstår … om man orkar hålla ut!! Jag håller tummarna för dig 

#16 Vad härligt att det funkar för dig
!! Ja jag tror det är viktigt att begränsa matmängden för att det skall lyckas om man bara har några kilos övervikt.
#17 Vad jag har läst här på forumet så är 0,8 g protein/kg kroppsvikt en miniminivå. Det är så att säga underhållsbehov - sedan får man lägga på i takt med att man gör något mer ansträngande. Jag tror du äter alldelens för lite protein. 21 g är inte mycket. Det blir spännande att se hur det går för dig … vi ligger ju på samma kcal-intag
.

#12 Jag har nog aldrig hört talas om Atkins fettfasta men googlade och fick fram lite info
.
So what is the Fat Fast? Here are the details:
- 1,000 calories per day
- 90 percent of calories come from dietary fat
- Eat five 200-calories "meals" every 3-4 hours
Nja inte riktigt…men likheter finns. Kaloribegränsning - svar ja. Äta var 3-4 timme - svar ja. 90 % fett - svar nej …. brukar hamna på ca 75% tror jag.

jag går oxo på diet… Men eftersom jag fn är trött på att laga mat så e det mest burgare och tequila…. Tur jag inte har en våg… :P

Tja tar du bort brödet och därefter kör några snabba tequila-knack så du somnar så är det nog en ganska bra diet 

dubbelt

Oooh… Tack för tipset! *trippar iväg och fyller glaset* :D

Kommer att forsätta äta så här strikt fram t o m fredag kl. 17 då det är dags att gå på en väns bröllop. Då kommer jag att äta som vanligt (alltså äta det mesta men försöka undvika de värsta kolhydraterna). Hoppas jag inte blir alltför snurrig i skallen av champagnen bara
.
Har heller inte tillgång till någon våg förrän lördag så jag vet inte om viktminskningen har fortsatt förrän då.
Känner mig i allafall otroligt nöjd med att kroppen äntligen har svarat på mitt önskemål om att gå ner i vikt. Valkarna på magen har minskat väsentligt och lår/rumpa har minskat i omfång. Större delen av garderoben sitter mycket bättre nu så de sista två kilona har jag ingen direkt brådska med
.

Blir lite avis men framför allt väldigt glad för din skull. Hur härligt som helst när det händer något. Vilka trevliga ord du skriver, jag måste citera dem "Valkarna på magen har minskat väsentligt…"
Det är lycka ju! 

birma - vad gullig du är
. Tack!

Önskar dig en härlig bröllopsfest, det är alltid kul att se snabba resultat!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!

Tilda-T - Tack! Ja det skall bli jättekul med bröllopsfest
.
Snabba o snabba … det beror på hur man ser det … jag har ju faktiskt ätit strikt LCHF i över fyra månader. Innan det så har jag ätit GI-betonad bra länge (men fuskat rätt rejält i perioder). Så det var på tiden att det hände något
… och jag är glad att jag gick in och styrde upp min kropp - nu är jag i kontroll igen känns det som. Skaldeman har skrivit om att hitta de här knapparna för att med medvetenhet öka/minska fettansamlingen i kroppen. Jag tror att jag är dem på spåret!!

Härligt med sådana knappar!
Jag skulle behöva några själv
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!

Det är bara att fortsätta leta - helt plötsligt ser du dem där fram för dig
.

Jag har faktiskt hittat en knapp och det är den som gör att jag slipper insulinsprutorna , dom andra får jag börja att leta efter nu i höst!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!

Åh det måste vara fantastiskt skönt att kunna ta kontroll över diabetesen!!
Jag är ju så lyckligt lottad att jag (ännu) inte har några egentliga "krämpor" att ta hand om. LCHF för mig har inte inneburit någon som helst (synbar iallafall) förändring - jag mår likadant som jag gjorde när jag åt tallriksmodellen
. Då är det rätt svårt att hitta motivation ibland. Det är egentligen först nu de senaste 10 dagarna som kroppen har reagerat med att bränna bort 4,5 kg fett
.
Men jag har väl egentligen aldrig tänkt att ge upp den här kosten. Om man är någorlunda välmöblerad däruppe så inser man att rent teoretiskt och logiskt så är det så här man skall äta
!

Japp! och naturligtvis Amen!!!
Det enda man ska ångra är sådant man inte har gjort!
Det här ska jag också testa, har proteinpulver hemma, ingen kokosolja men får väl ta smör i stället.

Idag är det sista dagen *hurra*
. Det skall bli skönt att börja äta lite mer normalt igen!! I morgon skall det bli intressant att ställa sig på vågen. Det känns nog som att jag stått stilla sedan i tisdags. Men det känns rätt lagom faktiskt!!
Igår var jag på kräftskiva
. Där stod ett uppdukat bord med goda pajer, gott bröd, fantastisk ost, goda drycker, supergod efterrätt och en fantastiskt fin ostbricka.
Jag åt bara kräftor och drack vatten - men unnade mig vatten med kaktussmak
. Det intressanta är att jag inte alls kände ett sug efter allt det goda. Det var inga problem alls med att sitta där och suga på en kräfta när de andra stoppade i sig av allt goda. Det är lustigt att NÄR MAN VÄL HAR BESTÄMT SIG så är det inga problem överhuvudtaget att avstå saker. Det är en otroligt skön känsla. Att avstå utan att ha några som helst problem med det!
Den mentala biten är (som alltid) en nyckelfaktor i allt man gör!
Jag hade förvarnat innan så det var ingen annan som hade problem med mitt något udda kräftskivebeteende. Det skojades friskt under kvällen om att jag åt så lite och var så svag att jag knappt hördes i konversationerna …. men det bjuder jag på
.

Kriss - jag tycker absolut du skall testa! Jag har ju gradvis bytt ut proteinpulvret mot andra proteinkällor. Man vill ha något att knapra på ibland
.
I korthet har jag gjort så här:
- Utgå från att äta 1g protein/kilo målvikt (Jag har ätit köttfärs, ägg, kyckling, cabanoss, kräftor, proteinpulver).
- Kontrollera hur många kcal, hur mycket fett och ev kolhydrater (om du äter proteinpulver) proteinintaget ger.
- Visst fett kommer ju således från proteinkällorna men sedan lägger du på så mycket extra fett så att du kommer upp i ca 1 300 kcal. (Jag valde att enbart lägga till kokosfett eftersom det sägs påverka ämnesomsättningen positivt).
Lycka till!
edit: Kom på att maxintag på protein under "kuren" borde vara 80 g även om man har en målvikt på över 80 kg (inspirerat av A Dahlqvists 80/80/20). Annars får man nog i sig för lite fett om man skall ha en begränsning på 1300 kcal.
Antal dagar - jag åt så här i 12 dagar.
Tack för tipsen. Ska börja på måndag. Känner nu mig ännu mer inspirerad. Har varit jättestrikt med kolhydraterna hela veckan, men har precis varit och hälsat på min syster som bjöd på stekt salt sill och potatis och bröd (kunde inte säga nej). Jättegott, men sitter nu här på jobbet med hjärklappning och kallsvettas, det var det inte värt.

Lite bakis idag
. Drack alldelens för mycket rödvin igår … men kul var det
. Brudparet är nog ganska medvetna matmässigt för det mesta var laktos och glutenfritt och det var buffé så det var lätt att välja bort det man inte ville äta. De onyttigheter jag stoppade i mig var främst en hög snittar och skumbananer till champagnen, alldelens för mycket BRÖD (herregud vad gott det var) och efterrätten. Tror de här 12 dagarna på lite mat har krympt magsäcken för jag blev mätt bra mycket fortare än vad jag normalt brukar bli. Sammantaget rätt positivt alltså ur LCHF synvinkel! Nu skall det bli kul att se vad våg och måttband hamnar på när jag kommer hem!
Tänkte jag skulle testa det här :) Kan bli intressant att se hur kroppen reagerar! Imorgon börjar jag.
Vad slutade vikten på sen? :)
Jepp, fakir är grejen!

#43 Vad spännande. Vill gärna höra hur det går!
Totalt gick jag ner 5 kg i vikt. Är naturligtvis fantastiskt nöjd med det
. De sista 2 kilona känns inte speciellt viktiga just nu. Har fått en välbehövlig mental LCHF-kick av detta projekt!!!
#44 U bet
.

Funderar lite på fortsättningen. Det här har jag nu gjort samtidigt i mitt lilla projekt:
- Begränsat kaloriintaget
- Helt skippat kolhydrater (förutom den lilla del som kommer med proteinpulvret)
- Helt skippat mjölkprodukter
- Helt skippat all alkohol
- Helt skippat kaffet
- Börjat äta mycket kokosfett
- Börjat dricka te som sägs vara bra för ämnesomsättningen
- Börjat röra på kroppen mer
Hade ju iofs gärna testat varje punkt isolerat för att se den individuella effekten
.
Kanske hade jag nått samma effekt genom att bara sluta med mjölkprodukter eller genom att dra ner kolhydraterna till ett minimum?? Kanske … kanske inte. Men nu blev det inte så - det blev lixom allt på en gång för jag blev så trött på att inget hände
.
Jag får väl testa och göra tvärtom istället. Dvs. införa en sak i taget igen och se hur kroppen reagerar. Undrar vad som är smartast att börja med??? Testa mjölkprodukter eller öka på kolhydraterna via grönsaker? Dra i sig en flaska vin?
.
Jag funderar även på om jag skall fortsätta äta 75 g kokosfett/dag…. det är ju många av er som äter massor med smör i t.ex oststrullar etc så rent fettmässigt borde det ju vara ok. Jag har ju lixom fått in en rutin nu på att äta så pass mycket kokosfett. Å andra sidan rekomenderas en dos på 3-4 matskedar vilket är halva min dagsdos. Kanske är det bäst att hålla sig på rekommenderade nivåer …

Lägesrapport:
Under veckan har jag börjat äta grönsaker och succesivt ökat intaget med ca 600 kcal. Nu är jag uppe i ca 1900 kcal. Äter fortfarande samma mängd kokosfett och mår utmärkt av det.
Måttbandet visar fortsatt liten minskning i kroppsomfång.Vikten varierar ett halvt kilo upp ner - vågen visar fortfarande 4,5 - 5 kg minskning
.
Har inte börjat äta mjölkprodukter ännu. Började med grönsakerna för att se hur kroppen reagerar och det verkar ju funka bra ännu så länge.
wow, vilken spännande läsning. Själv blir jag illamående av kokosfettet, men jag har det kallpressade med doft. Har haft det som hudolja och badolja och som inpackning i håret. Men nu är det bara för mkt doft.
Du har inspirerat mig att komma igång med fakiren igen. TACK

LouiseJonsson - vad kul att inspirera!!! Hoppas att det går bra med fakiren
.
Hur går det för er andra som tänte testa något motsvarande - silverscreen och kriss???

Statusrapport:
Förra helgen var jag på födelsedagskalas och åt precis som alla andra kolhydratätare
. Det blev både potatismos, cheesecake, massor med vin och lite annat smått och gott. På måndagen stod vågen på 1,5 kg plus. 0,5 kilo har den rört sig upp och ner hela tiden så det är nog "daglig variation" Men det där extra kilot sedan helgen sitter fortfarande kvar.
I helgen introducerade jag ost igen och under veckan har jag fått i mig lite grädde. Vet inte om det kan ha med saken att göra.
Vi får se vad som händer framöver med kroppen.
Den 1 sept flyttar vi in till stan igen och då skall jag börja träna regelbundet. Det skall bli otroligt spännande att se om kroppen kommer att bygga muskler så snabbt och "osynligt" som man kan läsa om här på siten!! Fettdriften skall ju göra att kroppen bygger om sig på ett helt annat sätt än på kolhydratdrift. Rent teoretiskt så borde min kropp efter 5 månader på fettdrift redan ha byggt muskler. Inte för att jag märker av det på något vis men om jag förstått teorin bakom LCHF så är det så det fungerar hormonellt.
Det skall bli spännande att se vad som händer vid träning på fettdrift - både muskelmässigt och uthållighetsmässigt. Tänkte köra styrketräning varvat med spinning.
Skall böja terminen med att göra en Hälsoprofilbedömning då man går igenom hela kroppen och kollar fettsammansättning, kondis etc. Det kan vara kul att ha som referensmaterial!!
Tjingeling!! 

Statusrapport:
I torsdags hade jag gått ner allt förutom 0,5 kg efter helgens synder. Helgen som just passerat innehöll även den en hel del partajande
. Det slank ner både det ena och det andra: massor med vin (förståss
), potatisgratäng, vitt bröd, äppelpaj, glass, nektariner, choklad, chips, avec etc. Resultat ytterligare +1 kg. Men idag hade detta kilo försvunnit och det är således 0,5 kg kvar ner till "all time low". Viktminskningen har dock definitivt avtagit verkar det som.
Känner mig glad för att det verkar fungera hyfsat att göra avsteg på helgen om man sköter sig i veckorna. Det kommer att bli samma vända i helgen igen … en kräftskiva som avslutning på sommaren väntar på lördag. Men jag skall nog inte utmana ödet alltför mycket ….
Har dragit ner på kokosfettet till ca 50 gram/dag. Har återgått till Cocosa. Gillar inte Crearomes kokosfett. Det är en annan konsistens och jag tycker att jag "står" mig längre på Cocosas. Pållen får käka upp Crearomes 5 kilos hink. Skall bli intressant att se om hans mage blir något bättre av det
.
Nu skall jag faktiskt testa att göra de där ägg o baconmuffinsarna
.

For the record Bacon/Äggmuffins 12 st:
Energi kcal:
2889,00
Energi kJ:
8327,00
Proteiner:
169,30
Fiber:
0,00
Kolhydrater:
7,20
Vatten:
588,60
Alkohol:
0,00
Fetter:
Fett:
243,80
Kolesterol:
2788,60
E-mättade:
50,70
Mättade:
83,60
F-mättade:
8,80
Vitaminer:
A:
2076,00
B1:
0,60
B2:
3,70
B3:
0,00
B6:
0,60
B9:
349,00
B12:
12,10
C:
0,00
D:
9,10
E:
13,10
Mineraler:
Fosfor:
2236,00
Järn:
11,70
Kalcium:
1792,00
Kalium:
1016,00
Magnesium:
144,00
Natrium:
1677,00
Selen:
164,60
Zink:
8,50
280Gram tulip bacon
600Gram Ägg rått
100Gram Vispgrädde 40% fett
200Gram Ost hårdost 31% fett
Per styck:
240 kcal
14 g protein
0,6 g kolhydrater
20 g fett

Statusrapport 4/9
Det verkar som att kroppen bestämt sig för att hålla sig kvar på den här nivån även om jag gör en hel del avsteg
. Ligger nu nere på oldtime low -5 kg igen och har minskat ytterligare i midjemått. Detta trots att jag har levt ganska "osunt" på helgerna.
Förra helgen var det dax för party igen. Kräftskiva med rätt mycket vitt bröd (Olof Viktors vita går inte av för hackor). Olika goda pajer, vin och sedan tårta till efterrätt. Lite punch slank oxo ner.
Jag är lite förvånad faktiskt att kroppen fortfarande håller sig på dessa -5 kg trots att jag gjort en hel del avsteg. Men jag tackar naturligtvis och tar emot
.
Har även ätit lite frukt. Rätt dumt egentligen …. för jag märker väldigt tydligt att frukt triggrar mitt sötsug. Efter ett äpple eller en nektarin så börjar jag leta i skåpet efter något gott att äta har jag märkt
.
Min cocosaburk med kokosfett tog slut i förrgår (2/9) och jag har inte ätit något sedan dess. Så de sista dagarna har jag nog ätit alldelens för lite fett. Måste komma ihåg att inhandla en. Funderar ev. på att börja med grädde och creme fraische igen …. har dock ännu inte adderat mjölkprodukter i kosten.
Jag är jäkligt glad att jag bestämde mig för att testa den här kaloribegränsade fakiren …. är helt säker på att jag stått kvar och stampat på samma vikt annars!!! Kroppen behövde tydligen den där chocken för att komma igång!!

Kaifas!
Du är en stor inspiratör!
Jag började med LCHF för 5 veckor sedan, mådde illa i början, men det har gått över. Jag har inte ätit socker eller bröd (förutom en liten bit som jag kräktes upp sedare) och inte mer än c:a 10-12 g kolisar /dag, på det här veckorna, men vågen har inte rört sig. Jag har svältbantat, med mycket kolisar och lite fett i omgångar, så det tar nog lite tid för kroppen att "läka".
I morgon ska jag resa bort i tre veckor, men när jag kommer hem ska jag pröva din metod. Det blir spännande!
Efter att ha letat runt lite på forumet efter fakirdieten så verkar detta vara precis vad jag letat efter. Efter som vågen inte rör sig alla så börjar jag undra om jag ska börja med någon annan diet. Det viktigaste för mig är just viktminskning. Vill dock inte sluta med LCHF för jag har lyckats sluta med allt socker och vitt mjöl osv. och det måste ju vara bra.
Tror du att det måste vara proteinpulver eller kan man äta andra proteinkällor?
Jag tror man kan använda andra proteinkällor, SSS rekommendera tex köttfärs.
Jag ska nog prova något typ köttfärs. Får lite dåliga vibbar av proteinpulver eftesom jag tidigare bantat med typ nutrilett och liknande.
#58 Håller helt med, jag har funderat lite på fakir också med skulle då vilja göra den au naturell.
Hur har det gått nu kaifas??
Hur många kcal ligger du på nu? Uppdelning fett/kolhydrater?

Autoimmun #55 - Det är verkligen roligt att kunna inspirera
. Tack så mycket!!!
En skillnad mellan oss är dock att jag hållit på i fyra månader ganska strikt innan jag chockade kroppen med den här kolhydratbegränsade fakiren. Jag vet faktiskt inte om det kan vara så att en framgångsfaktor är att man gått några månader på fettdrift och ställt in kroppen på det innan man börjar fakira.
Jag hoppas att du kan komma igång och testa när du kommer hem och att du skriver lite om det här på forumet så man kan följa dig!!!

Seejay och Sagajo - nä det behöver inte vara proteinpulver. Jag åt ju efterhand mer kött, kyckling, ägg etc än bara proteinpulver.
Nu har jag dock ätit mer av proteinpulver ett tag för jag har varit igång med olika aktiviteter hela dagarna och då passar det rätt bra att ta en proteinshake "on the fly".

JohannaWW - Jo tack det går bra
. Vågen har vänt nedåt igen
.
Jag vet faktiskt inte hur jag ligger till siffermässigt. Har tröttnat på Minmat och har inte registrerat något på länge.
Men jag äter väldigt mycket mindre fett nu än tidigare eftersom min Cocosaburk tog slut och jag har inte kommit mig för att köpa någon ny ännu. Har inte ersatt detta fettintag med något annat Tänkte att jag skulle testa vad som händer … och resultatet verkar bli att viktnedgången har startat igen
. Det stämmer inte riktigt det här ….. mindre fett och en hel del avsteg … kanske kroppen fortfarande är i chocktillstånd 
Den förstod kanske att nu var det bäst att släppa på fettet annars jäklar…

Statusrapport 10/9
Känner att jag mentalt har blivit "slapp". Skulle aldrig ha varit ens intresserad av att äta en småfralla eller en bit morotskaka (om det inte var planerat i förväg) för en månad sedan under fakirtiden. Men nu slinker det ner både det ena och det andra. Och det blir mer och mer känner jag. Skall försöka skärpa till mig innan min framgång vänds till motgång.
Avsteg i helgen bestod av två småfrallor, två muffins, någon caffe latte, lite för mycket mörk choklad och vin. Annars åt jag nog ganska ok. I fredags satte jag i mig en bit morotskaka hos frissan (varför kan man ju undra … ). Både måndag och tisdag har det blivit ett glas vin på kvällen och en latte på dagen.
Har heller inte börjat äta kokosfett igen efter det att burken tog slut för en vecka sedan. Tänkte att jag skall se om det påverkar i någon riktning.
Det verkar dock inte alls bekymra min kropp för den har börjat gå ner igen. Totalt nu -5,5 kg. Det verkar som att den ruskats om rätt rejält och tuffar nu på nedåt av sig själv. Trots att jag garanterat äter för lite fett just nu.
Jag har inte riktigt koll på kcal-intag. Har slutat registrera i Minmat. Gjorde det ju väldigt noggrant i över en månad förut men man tröttnar efterhand.
I helgen skall jag till London en sväng. Då kommer det att bli Indisk mat *mums*. Nu kan man ju med gott samvete även äta en riktigt schysst engelsk frukost med bacon och ägg. Ölen får dock vara … men vad skall man då dricka på alla pubar?

#64 Ja man kan ju alltid hoppas!!! 

#65 Jag misstänker att ditt fina resultat gjorde dig glad, inspirerad, lycklig och att det i sin tur gjort dig avslappnad (tagit bort oron över vikten) och sänkt kortisolet något….och iom det så fortsätter kanske vikten ner lite ytterligare. Framgång föder ibland framgång. Vad jag tror iallafall!
Grattis till det fina resultatet, trots slarv med morotskakor och frallor!

Jättegrattis till det fantastiska resultatet trots dina avsteg. Detta låter ändå mycket inspirerande. Jag är frestade att prova.
#65
Personlig reflektion: numera är jag aldrig sugen på mat, särskilt inte sött. Kan du hitta någon orsak till att du får i dig t.ex. muffins och sådant? Extrem trötthet får mig sötsugen trots att jag är mätt. Jag är intresserad av hur du känner dig innan.

Pasi - intressant analys. Jag tror säkert den kan stämma. Inte för att jag varit speciellt orolig över vikten utan mer fokuserat irriterad över att ingenting hänt. Men just att man mentalt släppt det fokuset är nog en av flera bidragande orsaker
.
LN35 - Tack
. Jag tycler absolut du skall testa … ta 10 dagar av ditt liv och fokusera på detta … jag är säker på att du kommer att ha igen det!!!

mikaelj - Min främsta drivkraft för att köra LCHF är att gå ner i vikt. Jag är lyckligt lottat och har ännu inga direkta krämpor som jag behöver råda bot på (men de kommer säkert
). Efter fem månader med rätt strikt LCHF så känner jag inga som helst förändringar hälsomässigt (varken positivt eller negativt) . INGA ALLS
. Status Quo. Hade heller inga intrimmningsproblem. Allt känns ungefär som när jag mumsade tallriksmodellen med massor med kolhydrater. Rent logiskt så inser jag ju att det är så här man skall äta …. det är dock viktminskningsaspekten som (just nu iallafall) driver mig "framåt".
Nu har jag gått ner fem av mina sju kilo som jag vill bli av med - det var målet för min första etapp. Ett delmål är uppfyllt och jag märker att jag nu har slappat till mig rejält mentalt. Det är inte hungerskänslor som gör att jag sätter i mig en morotskaka eller en småfralla. Det är att jag dels har nått ett etappmål och dels att kroppen ger mig feedback på att det verkar funka ändå att hålla vikten - trots dessa avsteg. Skulle jag gå upp av att göra dessa avsteg så skulle jag förmodligen lägga av direkt. Jag är oerhört projekt/måldriven.
Jag tycker det ÄR gott med morotskaka, muffins och småfralla
. Så är det bara. Jag har märkt att om jag väl gör ett avsteg som att äta en frukt eller köpa en latte så steget inte så långt till att man sitter där och mumsar i sig en morotskaka om det bjuds och alla andra äter en bit. Men hade jag varit inne i en "projektfas" där jag bestämt mig för att verkligen fokusera - då hade det inte varit aktuellt.
Det är därför denna kaloribegränsade fakir passat mig så bra - den hjälper mig att skapa ett projekt och fokusera på en målbild.
Jag har tänkt att jag skall köra en till fakir-vända nästa fredag. Då skall maken iväg på Oktober-fest i Munchen och dricka flytande bröd i en hel vecka. Tackade vänligt men bestämt nej när jag tillfrågades om jag ville följa med 
… du sade att du inte hade gått ner i vikt först, eller är fem månader för längesen?

Mikaelj - började i april och körde strikt i fyra månader - resultat + 1 kg. Blev förbannad och körde min fakir - resultat -4 kg på en vecka och sedan ytterligare -1 veckan efter. Stiltje fyra veckor och denna vecka verkar vikten sakta börja leta sig nedåt igen.

#69 Mikaelj - Extrem trötthet får mig sötsugen trots att jag är mätt. Jag är intresserad av hur du känner dig innan.
För att svara mer konkret: jag triggras nog mer av synintryck och vana. Igår t.ex när jag körde ut till stallet körde jag förbi bensinmacken där jag brukar stanna och köpa en latte ….. vips så blev jag sugen på en sådan. Hade jag inte kört förbi där så hade jag inte tagit mig en latte.
Men som sagt .. hade jag varit mitt i ett fakir-projekt så hade det aldrig hänt!!!
#73
Fakir-aktig kost (inte energibegränsningen) är vad jag räknar som strikt, och är i stort sett min normalkost. Minimalt intag av mejeriprodukter (en liter mjölk och 2,5 dl grädde räcker minst en vecka, ostkonsumtionen är ca 100-200g/dag, och någon skiva paprika för C-vitamin).
Hur definierar du strikt, i antal kolhydrater (eller om du inte vet exakt, mängd mat som innehåller kolhydrater?)
#74
Ah, vanesak då. Ja, såna kan vara nog så svåra att bryta. Du får försöka skapa andra associationer. Har ens liv kretsat kring mat kan det bli svårt att bryta trenden. Men, om du bara lyckas stå emot några gånger kommer det förmodligen försvinna ganska snabbt.

#75 Det står längre upp i tråden …. under de fyra månaderna åt jag ca 2000 kcal, 20-30 gram kolisar, 70-75% fett, resten protein.
Med "Strikt LCHF" menar jag enligt den generella LCHF-principen 5/20/75 (eller Skaldemans rekommendationer för +10, +25 och +50). Jag menar inte fakir (som väl är typ 0/20/80)
Min egenkomponerade fakir var både fakir á la Skaldeman (endast protein och fett) och kaloribegränsad á la Dahlkvist (80/80/20 - förutom 20). Faktum är att den är rätt så lika Atkins fettfasta …. fast med lite mindre fett och lite mer proteiner.
Jo det mesta handlar om den mentala biten här i livet
.

Statusrapport 21/9
Har varit i London fyra dagar. Åt indiskt och kinesiskt. Ris är gott
. Även nan! Engelska sandwich .. helst på vitt bröd är också väldigt gott. BLT t.ex. Med ale till
. Chips till sandwichen. Ja sen har vi ju Starbucks och dess goda cafe latte samt underbara muffins. Say no more.
det blev 2,5 kg upp totalt. Men på tre dagar har 2,2 av dem försvunnit. Det verkar som att min kropp ganska snabbt drar sig mot den nya -5 kg nivån om jag äter "normal" lchf. Det känns bra
.
Nu skall jag inte ut på några större utsvävningar på ett tag utan vanlig lugn och härlig vardag tar vid!!!

Statusrapport 25/9
I måndags var jag nere i mina -5 kg igen efter utsvävningarna i London!!!
I måndags började jag även ett nytt litet fakir-projekt
. Ingen medveten kaloribegränsning denna gång! Men fakir är det - eftersom jag bara äter fett och proteiner ( samt den lilla mängd kolhydrater som kommer via Lohmanders Beasås
).
Har ätit mellan 1400 och 1800 kcal nu i tre dagar i form av köttfärsbiffar med beasås/bacon och ägg/äggmjölk med kokosfett/kokta ägg. Det går hur bra som helst - är mätt och glad! Resultat hitills är ytterligare ner 1,5 kg. Så totalt nu -6,5 kg. Det känns VÄLDIGT bra måste jag säga
. Nu har jag bara 0,5 kg kvar till mitt ursprungliga mål!!!
Skall köra detta t.o.m lördag kväll … då kommer maken hem igen så då blir det nog god middag med några glas vin!!
Grattis!
Ser mycket bra ut, tycker även det är bra att du ligger en bra bit under kolhydratnivån 80/80/20, som är ett max snarare än en riktlinje.

#79 denno Tack
. Det är otroligt upplyftande faktiskt
.
Denna fakir kör jag inte alls 80/80/X utan jag äter så mycket jag vill ha av fett och protein. För kolhydraterna är målet 0.
Det här åt jag t.ex i förrgår:
Energi kcal:
1862,20
Energi kJ:
5114,60
Proteiner:
72,57
Fiber:
0,00
Kolhydrater:
2,16
Vatten:
290,58
Alkohol:
0,00
Fetter:
Fett:
176,27
Kolesterol:
668,40
E-mättade:
26,40
Mättade:
69,46
F-mättade:
5,74
Vitaminer:
A:
268,80
B1:
1,02
B2:
1,20
B3:
14,10
B6:
1,32
B9:
77,40
B12:
4,80
C:
0,00
D:
3,18
E:
3,36
Mineraler:
Fosfor:
756,50
Järn:
7,08
Kalcium:
81,00
Kalium:
1093,20
Magnesium:
84,60
Natrium:
326,40
Selen:
51,00
Zink:
12,96
100Gram Köttfärs blandfärs (50% nöt 50% gris)
30Gram Lohmandersbea
120Gram Ägg rått
50Gram Kokosfett
100Gram Köttfärs blandfärs (50% nöt 50% gris)
100Gram Köttfärs blandfärs (50% nöt 50% gris)
30Gram Lohmandersbea
30Gram Lohmandersbea
Fantastiskt resultat kaifas!
Du skriver så levande och inspirerande att jag nu törs ta fatt på en striktare kost. Har ju betydligt mer fett att "ta" av än det du hade, men det ska ju bort…
/Millis 🎈
Min blogg läser du här.
Fat is your friend. (David Perlmutter)

#81 MillisB Det är verkligen jätteroligt att kunna inspirera
. Tack så mycket!!!!
Åh, det var så lite så! 
/Millis 🎈
Min blogg läser du här.
Fat is your friend. (David Perlmutter)

Hej!
Tack för all din inspiration!
Nu är jag hemma igen, och har startat med fakir i dag. Det ska bli spännande!
Men, vad är cabanoss???
Autoimmun,
En sorts korv. Mer information får du om du söker på ordet via en sökmotor som t.ex. http://google.com

Autoimmun - cabanoss är en starkt kryddad korv
.
Var köper man Pu-erh tea?

Jag brukar köpa på nätet och variera lite mellan olika sorter.
Det är ju naturligtvis inget mirakelte - men istället för att dricka annat grönt te så kan jag lika gärna dricka denna variant
.
Jag gillar dessutom att det finns en så intressant historia bakom teet och det är lite kul att det blir bättre ju mer det lagras (ungefär som fina viner).
Kaifa, hej igen! Jag har ställt några frågor till dig i Kefas tråd, tänkte bara om du skulle vilja svara på dem, annars kan jag vända mig till din tråd istället för att kapa Kefas…

spidergia - Hmmm… jag kan inte se att du ställt några nya frågor som jag ej svarat på i kefas tråd
. Eller är jag blind???
hej kaifas, jag är nog snurrig, har ju fått svar på de frågor jag ställde om de nu är så att jag inte ställt nya i ngn annan tråd 

spidergia - 
Kaifas - när du va sådär duktig och drack proteindrinkar, vad använde du för pulver och var köpte du det? Finns ju tusentals!!! Med och utan socker, sötningsmedel, kasein, vassle och allt vad det heter. Blir ju snurrig… Är eg lite rädd för att hamna i pulver-träsket igen, men som komplement och när man inte hinner med annat hade det varit skönt att ha!
Två veckor in på LCHF ligger jag på samma vikt som efter första veckan, dvs ingen nedgång vecka 2, men jag kör på =)

ijja - hoppsan hade missat din fråga!
Från början använde jag Great Earths vassleprotein. Har även använt Holistics vassleprotein. Tycker det är en bra neutral smak på dessa - inga tillsatser.
Men sedan läste jag att det är tydligen så att vassleprotein egentligen främst skall användas efter (?) träning … det höjer tydligen blodsockernivån. Kasein skall vara det bästa om man skall använda det som "måltidsersättare". Så då testade jag att skicka efter ett sådant från Gymgrossisten och det var det värsta jag har smakat i hela mitt liv
. Fruktansvärt! Tyvärr är de flesta kaseinprodukter sötade. Jag var tvungen att slänga hela jäkla burken på 2 kg svindyrt protein
.
Därefter läste jag i en proteintråd här om ett pulver som hette Sloow. Beställde det med mintchokladsmak och det var till en början ok om man spädde ut det mycket mer än vad som angavs. Men efter några drinkar så gillade jag det inte alls….smaken satt kvar i munnen hela dagen
.
Nu har jag testat ett som heter Three in one efter tips här på forumet. Tillverkas av ett gammalt svenskt företag som heter Dalbergs. De har tydligen jobbat mycket med just smaken och jag tycker de har lyckats mycket bra! Har testat deras jordgubbssmak och choklad. Blandar ut det ungefär 3 ggr så mycket som det står på förpackningen och då tycker jag sötman blir helt ok!!!
Använder det inte så mycket nu. Ibland när jag har bråttom på morgonen är det smidigt att använda samt när jag är i stallet och missar någon måltid. Smakmässigt gillar jag dock vasslen bäst eftersom den är osötad.
Jag gillar chokladsmakerna av SlowFX kaseinprotein, alternativt DoublePro kasein/vassle (samma fördelning som mjölk, dvs 80% kasein, 20% vassle).

mikaelj - åh va bra med lite nya tips
.
… men sen jag började äta LCHF har inte ätit så mycket av det. Finns inget behov av mellanmål längre, och om jag har bråttom känns det vettigare att äta en mozzarellaboll. :) Chokladsmaken är väldigt mild i SlowFX, spetsas med fördel med lite kakao. Slooow har jag inte mycket för, väldigt syntetisk smak.
Hursom är väl rent kaseinprotein, som du skrev, den minst dåliga måltidsersättningen av proteinpulvren.

Jag använder det inte heller så ofta längre. Använder det ej som mellanmål utan som måltidsersättare när jag blivit hungrig och ej haft möjlighet att få i mig "vanlig" LCHF-mat. Typ i stallet. Jag tycker det funkat bättre (och är godare) än att ta med en mozarellaboll till stallet
.
Men i början när jag körde mitt 12-dagars projekt med kaloribegränsning så mätte jag upp i förväg vad jag skulle äta under dagen och då blev det enkelt med just proteindrinkar. Dessutom var det sommar så det var super att få i sig mycket vatten.
Kaifas: Vilket märke på cabanoss åt du, som var helt utan kolhydrater?

Blow - Jag äter Ugglarps Cabanossy som har mindre än 0,5 kolhydrater/100 g.
#101 Tack!
PS. På deras hemsida står att kabanossen innehåller 7 g kolhydrater/100 g, men det kanske finns fler? Ska i alla fall kolla in den i affären.

Nej då har du nog tittat på en annan cabanoss
.
Näringsvärde per 100g
Energi 1100 KJ/250 kcal
Protein 18 g
Kolhydrat <0,5 g
Fett 20 g
Kaifas!! Hur går det??
Gud jag är peppad till tusen, nu ska jag fakira!!
Tappade du också vikt när du enbart begränsade kolisarna? och åt mer än 1300 kalorier??
Shit vad jag är sugen på att fakira nu!!
Tänkte börja imorgon och har lagt upp ett matintag på 80 g protein 100 g fett och 1200 kalorier.
Väger 63 och vill ner till 58 kg. Har du hållt din nya vikt?

har läst igenom denna inspirerande tråd o undrar , hur fick du i dej 75 gram kokosfett, hade du det i te eller så???
# 107 du kanske får skriva vilket inlägg du frågar? I denna långa tråd!

hmmm ja det står ju i flera inlägg att ts äter bla 75 gram kokosfett per dag så de va ju till henne frågan ställdes, kanske finns det nån fler som gör likadant o vill dela med sej hur man får i sej så mycket kokosfett, det står bla i #18, vad ts ätit alltså
Oj vad jag blev inspirerad. Ska försöka köra igång på måndag med UFO eller fakir….
#109 Jag undrar också hur kaifas kunde få i sig all kokosfett så där.. Ska nog köra fakir från och med imorgon och funderar på hur i all världen jag ska få i mig all kokosfett. Blir nog i te, annars vete tusen hur det ska gå…? Någon som har förslag?
jaha ok,jag bläddrade uppåt och neråt men kom väl aldrig fram till det inlägget! Ja hon har ju inte skrivit i tråden på snart ett halvår få se om det blir svar då!

#111 jag sitter o undrar om man kanske kan ta smör istället för kokosfett eller e de inte samma bra egenskaper, men är det bara energin man e ute efter så borde de funka, det kan jag iaf äta med sked, har köpt proteinpulver, köpte det som mikaelj rekommenderade, får se hur detta går då, ska bara försöka lösa gåtan med kokosfettet, nån som har en tanke?
Ja åsså grattis till oss som e mammor här på kif!!!
Kokosfett blandat med lite kakao-pulver är mkt gott ^^ Smakar nästan ischoklad. Lätt att få i sig med


nån som vet varför min länk inte syns?
du skrev nog inte i någon länktext?

Helt rätt… tack Pennylane1, då har jag lärt mig nåt nytt!

Vad spännande det skulle vara att få veta hur det gått för Kaifas - hallå, är du där?
Jag, som många andra, är jättepeppad av denna tråd!
Skulle vara jättespännande att läsa hur det har gått. :)
Jag känner mig peppad!
Men är det någon som vet om det fungerar lika bra med smör, istället för kokosfett?
Blev sugen på köttfärsbiffar med smält smör…
Jag gör 2 kaffe-latte per dag med 40 gr kokosfett per kopp kryddar med stevia och kanel ….Smakar gudomligt…..

#121
Kokosfett har positiva effekter på fettförbränningen, så det är bättre än smör, men det är inga jätteskillnader, smör duger bra för nästan alla.
Nu har jag köpt Cocosa Extra Virgin, vilket var svindyrt (179 kr) men gott! :)
Gjorde choklad med kakao, vatten och cocosa, mumsigt!
Hoppas på att hitta en billigare kokosolja, som är lika bra och gärna i glasburk.
jag undrar hur det är med sådana där färdigmarinerade drumsticks som finns i frysdisken. det står 0.0 kolhydrater per 100 g.
Men hur är kaloriberäkningen? hur många kalorier innehåller en "drumstick", eftersom det också är ben på den?

Tror de räknar på köttet, men jag vet inte säkert, bäst är väl att maila och fråga. Kolla innehållsförteckningen noga bara, det är inte sällan som färdigmarinerade grejer innehåller smakförstärkare. En del skriver inte ut E621 längre utan kallar det istället mononatriumglutamat, vilket är dess rätta namn och ett fult trick för att folk som skummar igenom efter E-nummer ska missa att den finns med.

#124 Det finns ett kokosfett som görs av Biofood. Det är i en vit liten plasthink och mycket billigare än cocosa. Jag använder det när jag steker och Cocosa i te osv. Finns på hälsokosten, iaf här i Västerås!
Lycka till!!
Låter intresant. Kan man ta smör i stället för kokosfett för jag har lite svårt för smaken?

Kokosfett är bättre än smör, men smör som viktminskningshinder är extremt ovanligt. Ett mellanting kan annars vara ghee, som är smör men där man försiktigt kokat bort vatten, proteinet och sockret, så det bara återstår fett. Det smakar inte helt som smör men inte långt ifrån.

Hejsan! Tack för en kanontrevlig tråd, har följt den med spänning och inspirerats. Jag och maken har ätit enligt LCHF i snart 2 månader, hade en del omställningsbesvär men mår bra nu. Tyvärr har detta resulterat i viktuppgång, snarare än det motsatta. Men det positiva är att mitt sockersug är borta och jag är mätt länge, och bara det är underbart!
Men nu är det dags att få lite fart på kroppen igen, så idag har jag inlett fakir (efter hur jag tolkat det: kött, ägg, fett), hoppas på trivsamma resultat efter att ha läst här:) Är lite nyfiken på det här med cocosfett: vilken sort och var köper ni det?
Är 169 lång
Dagens vikt 73.5
Målvikt: 66 kg
Fakirdag 1 den 21/2 -11