Naglarna!?
Hej.
Jag bara undrar om det finns någon mer än jag som har fått problem med sina naglar, som bara tycks trasas sönder trots att de inte ens har någon längd alls, och i stort sett 0 påverkan av vatten el.arbete.Har ätit efter Lchf några månader nu o detta är det problem jag upplevt mest av under resans gång. Kan någon ge ett tips vad jag behöver tillföra tro? Vore mycket tacksam för svar.
Har ätit Silicea utan något bättringsresultat.
Mat6-0glad
B vitamin

Pratade med en anställd på Apoteket och ville ha hjälp med något som stärkte hår och naglar. Det finns inget svarade hon. B-vitamintillskott var till för alkoholister. ???
Kolla tråden, -Vad fattas mina naglar.
B6 och smörja nagelbanden med solar olja eller liknande
Thyra4 - Konstig "apoteka". Finns flera märken, kika på apotekets nätsidor så är det lättare att "ställa krav" när man själv vet möjligheterna.
Mandelolja som kan köpas på apoteket är jättebra likaså kisel som kan köpas på Åhléns. Arbetar som frisör och är utbildad nagelteknolog.
Solarolja är en mandelolja