Jäst?
Kanske en dum fråga men kan man inte använda jäst i brödet
?

Då kommer en följdfråga: Om jästen förbrukar socker, borde det inte försvinna då? Om man tillsätter exakt mängd socker som jästen konsumerar för att kunna bilda koldioxid och vatten borde det väl inte bli något restsocker i brödet?
Jo, det har alltid sagts att om man bara tillsätter någon matsked socker till degen, så förbrukas det vid jäsningen. Men vitsen med att låta bröd jäsa är ju att glutenet i mjölet håller ihop det hela så att jästen kan liksom expandera inuti degen. Eftersom vi inte använder glutenhaltigt mjöl, finns det inget som håller ihop degen.
men husk håller också ihop, har funderat på att testa.

#3, #4
… jag har aldrig provat husk tillsammans med nagot annat an hela fron i kex …
Annars bakar (micro) jag allt brod, bade matbrod och mjuk pepparkaka och saffransbrod med enbart fiberhusk, agg, lampliga kryddor och 1/2 vatten - 1/2 olja. Gjorde bade brod och kex i ugnen tills jag provade och lyckades lika bra i micron … 4 minuter for enkel sats, 6 for dubbel.
