Riskakor
Hej, igår började jag med candidadiet.
Får man äta riskakor??? De är ju fulla med kolhydrater.
Eller vad ska jag äta istället för bröd, nåt måste jag ju få i mig till frukost.
Snöyriga hälsningar.
Nynna
Man äter mat till frukost. Riktig mat. Riskakor är inte det.
Titta i avdelningen "Mat - Jag behöver måltidstips", där finns massor med trådar om vad vi har ätit under dagen.
Tack tack.
Här får du lite mer handfast information ;-)
Till frukost kan man äta ägg i alla former - kokta o mosad med smör, äggröra, omelett mm - gärna bacon, avocado, räkröra el dyl till.
Eller så bakar du lembas och äter istället för bröd med gott pålägg - ost & skinka, ägg o kaviar osv. http://kolhydrater.ifokus.se/Forum/Read.aspx?ThreadId=198a7d3f-2518-432a-9ff0-2463bed1fb83
Middagsrester funkar också bra om man klarar det på morgonen.
Många är förtjusta i äggmjölk som man kan göra latte el varm choklad av. Mycket godare än det låter och mättande.
http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=27
Lycka till!
Tack för tipset. Det stora problemet för mig är att jag inte tål ägg.
Därför känner jag att det blir extra svårt. O en köttbit känns inte så lockande att äta till frukost.
Jag kör ju inte heller LCHD dieten utan Candida dieten, o då ska jag inte heller ha mjölkprodukter.
Läste på kaviartuberna, de innehåller ju socker, vilket jag absolut inte ska äta.
Kvar återstår kött, kyckling, o fisk. Men äter inte heller fisk, skaldjur eller något som levt i vatten.
Dessutom alla gröna grönsaker, röda o gula var tydligen inte bra att äta.
Ingen mat som växer under jord. Inga frukter eller bär.
Känns inte som det finns så mycket kvar att äta då……
Nu blev jag lite deppig, suck.
#4 Vad äter du till lunch och middag då? Ät nåt liknande till frukost. Det är bara en vana att ha nåt annorlunda på morgonen, den vänjer du snart dig av med…
Dagens lunch blir:
Finhackad stekt rödlök och vitlök.
Stekt nötfärs.
Broccolibuketter.
Lite kokta röda linser, även om det inte är så bra heller.
Blandar ihop allt till en röra.
Kryddar med grovmalen svartpeppar och örtsalt.
Gubben o sonen tar även lite fetaost tärningar på toppen.
Har nyligen köpt en paket med Herbalife choklad.
Inte läst på innehållsförteckningen.
O en massa fiber o vitamintabletter som hör till.
Började idag med Dida, D-vitamin, Krom och Magnesium.
Allt från hälsokostaffären.
Dricker AyurVediskt Detoxte en gång per dag. Vanligt ört te med.
Vatten med några skivor gurka i, eller citronskivor. O rent vatten.
Jag ska prova denna diet för att jag har ett enormt sockerberoende. men främst för att jag har svår Fibromyalgi. Min förhoppning är att inte behöva ha sådan hemsk konstant värk som jag har idag.
För dagbok över mat och dryckintag, vikt, humör, värk, trötthet osv.
Vill kunna gå tillbaka och jämföra ordentligt om jag upplever någon skillnad. Så jag utför en liten studie på mig själv kan man väl säga.
Om du inte tål ägg, inte vill äta kött till frukost och inte heller mjölkprodukter pga din candidadiet och du äter heller inte skaldjur eller fisk… Ja, då återstår inte mycket som du kan äta till frukost, ärligt talat. Det enda jag kan komma på är kanske en eller en halv skivad avocado, skinka och en klick majonnäs?
Vad gäller din middagsmat: glöm inte bort fettet till maten, nu kanske du steker köttfärsen i mycket smör- det vet jag ju inte. Men om inte, så bör du antagligen lägga till fett i någon form till din mat.
Hej Magma,, jag steker i någon form av olja.
Kanske man även kan lägga till lätt kokosmjölk, för att få lite mer såsig mat.
O så får jag väl försöka lära mig att äta fisk. För att få mer variation. :-))
Tonfisk kanske kan gå bra till frukost, ihop med avocado. ska testa i morgon.
Om du vill bli av med inflammationer i kroppen så är det inte så optimalt att steka i just olja. Varför vill du inte använda smör? Och varför lätt cocosmjölk?
Om du inte äter kolhydrater- eller åtminstone väldigt lite kolhydrater- så måste du äta mer fett för att få energi någonstans ifrån.
Frukost: om du kan tänka dig fisk, så kanske lite varmrökt lax ihop med avocadon inte är helt fel… 
Fett är viktigt för kroppen. Det kan inte sägas nog.
Använd bara smör och kokosfett i matlagningen, istf för annan vegetabilsk olja, din fibromyalgi är inte hjälp av det.
#4 Utan ägg blir det onekligen knepigt. Den kaviar jag äter är sådana där romkorn i en liten glasburk. Om man läser noga finns det sorter med väldigt lågt kolhydratinnehåll och man tar ju väldigt liten mängd åt gången. Men det kan vara så att den har socker i sig med - har ingen burk hemma att kolla.
För övrigt kan kanske fröknäcke vara ngt?
Ett alternativ är att du trappar ner kolhydraterna och ser hur stora häslovinster du får på en mer "normal" LCHF-kost? Och sedan drar ner ytterligare när du vant dig och om du inte uppnår tillräckligt bra resultat.

Eller kör en påläggsbuffé, Ostskivor med bregott på och lite röd paprika, någon god lufttorkad skinka med majonnäs, hemgjord leverpastej med gurkskiva och, som ovan föreslår, lax med majonnäs och avocado toppad med lite rödlök. Höll på att glömma en god salami, finns de som ligger runt 1kh/100g. Nu sitter jag snart och saglar…

Majonnas ar val ett no-no om man inte tal agg. Finns det na't recept som utesluter agg?
Äggfri majonnäs
#13: Ja det har du ju rätt i, åtminstone de vanliga man köper i affären. Ursäkta!
#6
Om du har candida och dessutom är sockerberoende bör du inte äta choklad, oavsett hur hög kakaohalt eller låg sockerhalt den har! Stor stor trigger. Tro mig, jag vet!
Jag kikade in på länken för äggfri majonnäs och min första reaktion var att det måste väl ändå gå att utsluta all sojan och då kan man säkert välja kokkosmjölk och kokkosolja och slippa eventuell allergi som är en så vanlig reaktion på sojaprodukter. Då får du ju även värdefull laurinsyra.
