
Behöver hjälp med lista över baslivsmedel.
Hej, jag äter idag istortsätt bara bacon, ägg och ost… och därtill kyckling någon dag i veckan. Det är de få livsmedel som jag vet innehåller få kolhydrater, men det börjar kännas lite ensidigt vid det här laget.
Jag behöver hjälp med att få veta vad det finns för baslivsmedel. Det måste vara lätt att tillaga, för jag kan inte riktigt få ihop saker.
Så just nu är matlistan;
* Bacon
* Ost
* Ägg
* Kyckling
* Tonfisk
Vad det mer för baslivsmedel för LCHF-kost?
- kött (inte charkprodukter eller korv, det finns korv med lågt kolhydratsinnehåll men svårt att hitta, oftast en massa tjafs i också)
- skaldjur
- all sorts fisk, fet fisk lämpligast
- grädde och creme fraiche om du inte är känslig mot mjölkprodukter.
- majonnäs och bearnaisesås (kolla på innehållsförteckningen, går att hitta bearnaise med mindre än 1 gr kolhydrater/100 gram)
- Olika sorters ostar, t ex feta, halloumi, färskost. Kolla innehållförteckningen så ser du hur mycket kolisar de innehåller.
- Ovanjordsgrönsaker som spenat, sallad, broccoli, gurka, paprika, blomkål. Innehåller olika mängd kolhydrater, men förhållandevis låga siffror.. kolla i en tabell så får du fram värden, grönsaker kan vara trevligt ibland!

tex. Fläskkarre, entrecote. stekfläsk, lax, makrill, mm.
Listan kan göras lång, men det bästa är nog att du försöker få bättre kunskap…..Läs, läs, läs!!!
Föreslår att Du handlar en LCHF-kokbok eller två. Det hjälpte mig jättemycket när allting började kännas enahanda.
Jag började på en sån lista för någon dag sedan! Långt ifrån klar, men här är vad jag har hittills.
Kyckling
- fileér
- drumstick
- vingar
- lårben
Lövbiff
Rostbiff
Köttfärs
Fläskfilé
Lever (nöt eller kyckling)
Korv
- ölkorv
- kallskuret, som salami
- matkorvar, som chorizo, kabanoss osv
Kokosmjölk
Kokoskräm
Grädde
Gräddfil
Creme Fraiche
Turkisk Yoghurt
Keso
Philadelphia
Oliver
Spenat
Lök
- Röd
- Gul
- Vitlök
- Charlottenlök
Vitkål
Broccoli
Blomkål
Zucchini
svamp
avokado
fetaost
riven ost
cheddarost
halloumi
babybel