Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettoff-topic-ot
Läst 22941 ggr
sigyn
6

Smakar sött i munnen!

Jag har nu kört fakir sedan 1 januari och det har gått bra, men nu har jag sedan i fredags haft en söt smak i munnen. Känner mig inte speciellt sugen, men det är väldigt irriterande. Det går bara bort en stund om jag äter något salt.

Är det någon som vet vad detta kan vara. Kan det vara så att hjärnan spelar mig ett spratt.

Zepp
1
#1

Det är antagligen ketosmak du har.. luktar det acceton om andedräkten så är det överproduktion av ketonkroppar!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

sigyn
0
#2

Smakar ketoner sött. Jag vet inte om jag luktar aceton. Jag känner inget själv i alla fall. Sambon säger att det kanske luktar lite. Jag är inte säker.

Vad innebär det. Är det fettförbränningen som kör på högvarv eller har jag ätit för mycket proteiner.

Zepp
0
#3

Om du luktar acceton så bränner du fett!

"Ketos är ett metaboliskt tillstånd som uppstår när levern i stor omfattning frisätter ketonkroppar i blodet. Triglycerider (fett) bryts ned till fettsyror och dessa omvandlas i sin tur till ketonkroppar av levern. Ketos inträder vid fasta och kan leda till en doft av aceton.

Fettvävnad består av specialiserade celler som lagrar energi i form av triglycerider och släpper dessa med hydrolys i en process kallad lipolys, vilken ger tre fettsyror och en glycerolmolekyl per triglycerid.[1] Dessa ketonkroppar är en biprodukt av den metaboliska process där fettet konverteras till energi."

http://sv.wikipedia.org/wiki/Ketos_(metabolt_tillst%C3%A5nd

Sen så vet man alldrig om det är dietfett eller om det är depåfett.. men jag tror du känner skillnad när aptiten sjunker och du håller dig mätt på mindre mat, längre tid!

Vad jag minns, så tyckte jag att det var en svag metallsmak!??

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

sigyn
0
#4

Tack Zepp!

I så fall hoppas jag att det är depåfett för jag känner mig mätt på mindre portioner och har inget behov av att äta mer än tre gånger per dag och med 6-7 timmar mellan.

Jag gick ner 3,5 kilo förra månaden och hoppas nu att det fortsätter.
Fast den här söta smaken är vidrig och påminner om då jag gick på korrtison. Jag hade samma smak då och allt smakade sött. Riktigt Vidrigt!

Finns det något som tar bort smaken.

Zepp
0
#5

Om du äter för mycket protein och detta används som bränsle så luktar det amoniak i stället.. sk Dragon Breath!

http://www.phlaunt.com/lowcarb/19063904.php

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

sigyn
0
#6

Ammoniak luktar jag definitivt inte enligt sambon.

Okej då äter jag inte för mycket protein i alla fall. Jag brukar ligga på 1-1,5 per kilo kroppsvikt och sedan brukar fettintaget ligga lite högre. Som SSS säger fettet skall vara summan av protein och kolisar. Stämmer inte alltid, men i stort så blir det så.

JAUS
0
#7

Kanske smaklökarna håller på att normaliseras och känsligheten för sött har ökat. Det vänjer du dig med så småningom.

sigyn
1
#8

JAUS: Jag har ätit lCHF i 1,5 år så det var längesedan som jag fick bättre smaklökar.Söta saker smakar nu för tiden vidrigt och det går inte att äta mat med allt för mycket salt.

Detta är något helt annat och till och med snoret smakar sött. Jag vet det var lite äckligt sagt, men det är så det är just nu för mig. Saliven är söt och det gör att det hela tiden kommer nytt sött i munnen.

Jag får hoppas att jag vänjer mig och är det så att fettbrasan startat så gör det inget, men om det finns något knep att lindra smaken så får ni gärna berätta det för mig.

cnidaria
0
#9

välkommen till ketos-stadiet. Själv har jag kört både med periodisk fasta, noll kolhydrater och kalorireducering(1300 kcal) denna vecka. Kroppen köpte konceptet och jag går nu på fettdrift och har minskat med 2.5 kilo. Alldeles för mycket, jag vet, men det var skönt att komma ur platån. Imonn börjar jag äta mer igen.

Du får vara positiv till smaken om det är fettdrift du eftertraktar.? Skumt att du inte haft det förut, har du ändrat något med maten på sista tiden? En del lägger en droppe pepparmintsolja på tungan, det hjälper tydligen. Hej hopp

sigyn
0
#10

#9 Tack!

Grattis till att kommit över platån.

Jag har sk metabolt syndrom och det är nu först efter att börjat äta högdos av D-vitamin på inrådan av kostdoktorn och en sträng fakir/UFO som jag börjat gå ner i vikt. Inte så mycket ännu, men 3,5 första månaden. Jag har bestämt mig för att väga mig var 30:onde dag så jag vet inte om jag gått ner något mer, men smaken kom som sagt i fredags.

Jag skall kolla min blogg och se om det finns något svar där. Fat jag kan inte så här på rak arm säga om jag förändrat något.

Jag ska försöka med pepparmintsolja. Jag sneglade på tuggummi i affären, men det innehåller 1,2 kolisar per bit och då vill jag inte äta det. Känner mig lite desperat, men ska intala mig att det är en bra sak om det är ketos som jag kommit in i.

cattan
0
#11

Skäms 

Jag föreställer mig att jag luktar ammoniak, då betyder det att jag äter för mkt protein. Hur ska jag balansera det med fettintag, jag äter mycket fett också nämligenTyst

Zepp
1
#12

När vi skriver att man skall äta mycket fett så menar vi fettets andel av ditt energibehov.. en tumregel man kan utgå ifrån är att fettets E% kan ligga på 70-80 E%, om man vill gå ner i vikt!

Och proteinet skall motsvara ditt behov av byggstenar vilket brukar ligga mellan 1-2 gram per kilo och dag för normalviktiga.. är du muskulös o aktiv kan du ligga på det högre intaget.. är du inaktiv kan du lägga dig på det lägre!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

sigyn
0
#13

Om jag nu kommit i ketos är det därför jag ibland känner mig svimfärdig.

Jag har även svårt för att resa mig från huk utan att det nästan svartnar för ögonen.

Dessutom är jag otroligt trött och kan nästan inte hålla mig vaken vid bilkörning.

Ursäkta alla frågor, men jag hoppas att någon kan svara som har erfarenhet från ketostillstånd.

Zepp
0
#14

Näe och jaa.. under en omställningsfas där kroppen inte är rätt kalibrerad för att ge dig all den enrgi du behöver från fett och protein.. så får man räkna med en viss energibrist!

Jag tror man kan säga att omställningsbesvären till största delen handlar om just energibrist.. och med slutsats från det får man fundera på om man skall vara såå strikt eller hitta någon medelväg som gör att man fungerar i vardagen.. tills kroppen är helt omställ!!??

Det kan ta upp till ett halvår för musklerna att bli helt omställda till fettdrift och några klarar helt enkelt inte att ligga för lågt på kolhydraterna!

Du skulle kunna tillföra lite mer, tills du ser hur mycket du tål utan att sluta gå ner!!

Allt skrivet med förbehåll att du inte drabbats av något annat typ förkylning eller slikt!!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

sigyn
0
#15

Okej då väntar jag lite och ser hur det utvecklas. Jag vill inte ändra på något ännu förrän jag ser om det här fungerar på vikten. Jag får stå ut ett tag och sedan om det fortsätter eller eskalerar så får jag tänka om

Floydian
0
#16

Hej!

Jar ätit LCHF i åtta månader, varit i ketos mer eller mindre konstant i ett år och jag har oxå sötsmak i munnen. Har inte längre ketosandedräkt som jag hade innan nivåerna stabiliserat sig (fy vad man smakade i munnen då), men det smakar sött.

Jag har oxå funderat på om det är salivens smak man känner? Flera timmar efter en måltid, särskilt när jag druckit ett par koppar te (som nu när jag bara druckit te hela förmiddagen sedan äggmjölken vid sju (kl 10:41) så har jag söt smak i munnen.

Någon mer som känner igen sig, eller vet vad det beror på?

sigyn
0
#17

Floydian: har du haft söt smak hela tiden i ett år eller är det något som kommer och går?

Floydian
0
#18

#17 det kommer och går, vissa dagar är det så, andra inte.

sigyn
0
#19

Ja, nu är det inte så farligt längre så det kommer och går här med.

sigyn
0
#20

Ja, nu är det inte så farligt längre så det kommer och går här med eller också är det så att jag vant mig.

sigyn
0
#21

Nu har den söta smaken slagit till igen, men jag hoppas att det beror på ketos så jag får försöka vänja mig. För i ketos vill jag vara och gå neråt Glad