Alkohol
Jag har hört att det är okej att dricka torrt vin, men hur är det om groggar t.ex vodka med egenkolsyrat kranvatten med en gnutta lime? Hur många kolhydrater skulle det bli?
Eftersom vodkan inte har kolhydrater och knappast vattnet eller en gnutta lime heller, skulle jag räkna att det blir närmast noll. 100 g citron utan skal har 2,2 kolhydrater. Lime är väl ungefär samma skulle jag tro.

Vodka och smaksatt mineralvatten är helt okej ur kolhydratsynpunkt, bara man kommer ihåg att överdriven alkoholkonsumtion i sig kan hämma.
Det här har jag dålig koll på. Normalt säger man ju att sprit har högt kolhydratsinnehåll eller har jag fel? Det sätter ju i alla fall igång insulinet eftersom man när man drukit en del får en blodsockerdipp och blir trött.

#3 Nej inget socker i alkohol (frågan behandlas varje vecka
).
Snarare så att alkoholen stör levern så att den släpper ut för lite glukos (en av leverns huvudsakliga uppgifter) … vilket lätt resulterar i ökning av kortisolet = förhöjt blodsocker och högt insulin. Dosberoende.