Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettlchf-för-nybörjare
Läst 2632 ggr
KB1960
0

lchf

När man kör lchf behöver man då lägga till D-vitamin tabletter eller Omega3 som det ofta står i annonserna eller funkar det ändå utan tillskott??

Wtn3
0
#1

Egentligen är behovet av dem båda lägre för en som äter LCHF än det är för en som äter tallriksmodellen, att tillskott av D-vitamin rekommenderas är för att det rekommenderade dagliga intaget är satt rätt bisarrt lågt, när man är i stark sol en halvtimme om dagen på sommaren bildar huden själv minst 250 mikrogram, dagligen. Det är 50 gånger mer än RDI, och eftersom vi numera ofta är inne och när solen väl är framme använder solkräm får vi inte de D-vitaminnivåer i kroppen som behövs för att hålla oss friska under vinterhalvåret.

Behovet av omega 3 är egentligen mindre på LCHF-kost eftersom vi undviker omega 6-rika matoljor och margariner, en som äter mycket omega 6 behöver väldigt mycket omega 3 för att kompensera upp. Men det skadar inte att ta tillskott eller äta lax/makrill ofta då man även på LCHF ofta har större överskott på omega 6 än vad som är optimalt. Men som sagt, behovet är inte större än de som äter efter Livsmedelsverkets rekommendationer, snarare tvärtom.

Det enda man missar på LCHF-kost baserat på vanligt kött är C-vitamin och Folsyra (B9), det kan man få genom att äta lever, eller grönsaker, paprika eller broccoli är bäst för vitamin C, spenat för B9. Samt att nivåerna av kalium och magnesium kan bli lite låga, då potatis och bananer är de största kaliumkällorna för den som äter "normalt", men en som äter LCHF kompenserar det lätt med att äta avokado, spenat och svamp, de är kaliumrikare än bananer och potatis. Magnesium kan man få t ex genom paranötter eller tillskott.