Kolesterol igen.
Hej,
Hittade denna artikel.
http://www.aftonbladet.se/kropphalsa/article6330588.ab
Förvisso i Aftonbladet men ändock.
Läkaren menar alltså att de studier som ofta visar på att kolesterol inte är farligt använder sig av ett sampel som inte är representativt ochdärför fördelaktigt för just det resultatet. Ofta används ett stort antal diabetiker och kvinnor i studierna, kolesterolets eventuella negativa verkan får därav inte ett rättvist utslag av olika anledningar.
Hur ställer ni er till detta?
Förväntar mig objektiva tankar.


De attackerar ju fortfarande problemet från helt fel håll, kolesterol är vad kroppen skickar ut när det finns problem i kroppen att lösa, inte vad som orsakar hjärt-kärl-sjukdomarna, att beskylla kolesterolet för att vara grundorsaken är som att säga att det är gula fingrar och dålig andedräkt som orsakar lungcancer, snarare än cigaretterna. Att ta medicin för att sänka kolesterolet och tro att det ska lösa allt är ungefär som att säga att brottsligheten försvinner om polisen lägger av med att undsätta de som utsätts för brott. Förhöjt kolesterol kan vara ett tecken på att något är fel i kroppen men man löser inte problemet genom att bara ge sig på själva kolesterolet och försöka sänka det. Det är som vanligt, det är symptomen som behandlas och inte orsakerna.
En annan tråd med lite av Plusartiklarna finns här
SAMÅK!
www.skjutsgruppen.se
Enligt forskning av Ronald Krauss så är små LDL-partiklar är mer åderförkalkande än stora. Små LDL-partiklar får man mer av vid högt blodsocker.
En bra introduktionsartikel kan man läsa i Men's Health: Your Unstoppable Heart.