Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etiketthälsovinster
Läst 4364 ggr
JonteJson
0

Psoriasis minskar

Hej jag har tränat maniskt i några år, jag har vägt mat och räknat kalorier, jag har mätt muskler, mage och fett med specialvågar och måttband och jag har aldrig haft magrutor.

Jag har börjat äta enligt LCHF nu i höstas och slutat träna maniskt, tränar nu 3-4 dagar i veckan, mitt knäonda försvann och min psoriasis har nästan försvunnit helt (Den brukar vanligtvis bli värre den här årstiden) jag tror aldrig jag kommer att överge den här kosten för jag mr så bra av den tillråga på allt så tror jag att magrutorna är på väg fram nu oxå :D Jag har läst "Istället för doping" och Annicka Dahlkvist bok och jag har börjat läsa skaldermans ät fdig smal pluss Äkta vara. Det var och är riktigt bra böcker.

Tack för allt :D

dufva
1
#1

Hej Jonte!

Jo, muskelbygge precis som viktminskning beror till stor del på hormonella faktorer och båda grejerna verkar trivas bra på LCHF-kost.Skrattande

Autoimmuna sjukdomar blir som du märker ofta mycket bättre på kosten.

Antagligen flera faktorer som spelar in som frånvaron av gluten, bra fetter tillräckligt med byggstenar för kroppen etc.

Samma sak sker ofta med problem med leder senfästen etc

Man kan ytterligare förbättra läget med ett rejält tillskott av D-vitamin.

Kanske därför du normalt är lite sämre på vintern när våra D-lager annars ligger på botten?

Emmisha
0
#2

Va roligt för dig att psoriasisen har nästan försvunnit! Min pappa har också psoriasis och han har ätit stenålderskost i många år nu (nu har han övergått lite till LCHF som ost o grädde, men äter fortfarande frukt vilket funkar för honom…) o han har nästan ingen psoriasis kvar heller. Så det är ju helt uppenbart att allt det vita giftet i maten är boven… (gluten, socker)

Någon mer med liknande erfarenheter?

raphanus
0
#3

Jag brukar läsa Psoriasisförbundets tidning, men har mest sett artiklar om blodigelbad och sånt. Skulle ingen kunna svänga ihop en artikel om LCHF till nämnda publikation?

JonteJson
0
#4

Tack för fina inlägg :D Och tack för tipset omm D-vitamin, det kommer jag att pröva, återkommer med resultat från det senare :D