Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettallt-om-lågkolhydratkost
Läst 2350 ggr
Lindbygarden
0

Äter för lite?

Jag har skummat igenom en del och läst vad många har för dagsranson.. Men äter inte flera lite för lite? Tänker på dagsbehovet av energi/kcal..

Calmare
0
#1

Jag äter mig mätt… Det är en bra nivå och dagsranson för mig. Glad

Lindbygarden
0
#2

Jag befinner mig bara på dag två så jag har väldigt svårt att skilja på sug och hunger just nuOskyldig

Men efter att ha räknat kalorier vid tidigare försök så tycker jag att i många fall iom att ris, pasta etc är borttaget så blir kcal mängden inte så stor..

Mervi
0
#3

Äter du fett så blir det nog ganska mycket kalorier ändå, och jag  räknar  inte kalorier heller utan äter tills jag är mätt/nöjd.

Lindbygarden
0
#4

Hmm.. ja det gäller ju att få i sig tillräckligt med fett.. Efter flera år med massa kolhydrater och fettjakt när jag var mkt aktiv så blir det stor omställning.

Jag håller lite koll på kcal så jag får underhållet och det inte blir för lite då jag har en hel del fett jag vill bli av med.Glad