Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 14963 ggr
lc-solkatt
0

Har hittat lakritspastiller med 100% lakris!

Äntligen har jag hittar lakrits utan socker och onödiga tillsatser. Ekologiska från ICA maxi…tror det var något eko-märke som heter Reneé?

Får tyvärr vänta med att äta dem pga magkatarr men de håller till 2014 så de e inga problem!

kaisakavat
0
#1

Lakrits är ju en "rot"/smakämne som utvinns ur rot. Om det är äkta.

Isåfall innehåller de ju förstås kh och säkert annat än roten (eller??) men om man håller nere intaget till någon här och där, så låter detta ju minst sagt intressant… Tungan ute

Jag älskar lakrits!!

Var/i vilken hylla fann du dem? Godis/halstabletter/??

Sammet1
0
#2

Jsg gissar att det är dessa du hittat?

26 g kolhydrater/100 g, men bara 40 g i påsen och om man bara äter en enstaka pastill åt gången är det säkert ok. Frågan är väl om det triggar sockersuget, så man äter hela påsen eller ännu mer?

**Surface of Velvet
**Core of Steel

Sugiyama
0
#3

Åh måste jag leta efter. Det ska finnas italienska pastiller gjorda av lakritsrot men de har jag inte hittat.

Lava
0
#4

Köpte dessa för ett tag sen. Mycket goda! En liten påse räcker ju hur länge som helst.

kaisakavat
0
#5

Det här var ju riktigt trevligt.  Tack för tipset!  Kyss

Alfers
0
#6

jag passar mig dock för lakrits

"I ett nyhetsbrev som publicerades den 7 oktober 1999 (länge sen, jag vet) i New England Journal of Medicine så visade en italiensk forskningsstudie att glycyrrhizic-syra, den aktiva ingrediensen i lakrits, minskar testosteronnivåerna hos män. Endast 7 gram lakrits per dag i fyra dagar var tillräckligt för att minska mängden testosteron med ett medelvärde på 44%. Hormonnivåerna återgick till det normala efter fyra dagars uppehåll, sade teamledaren Dr. Decio Armanini från the University of Padua.

Extraktet från lakritsroten används ofta som smaksättare i halstabletter och godis så jag rekomenderar att ni kollar extra noga på innehållsförteckninen innan ni köper godis. F.ö. gäller INTE det här den syntetiska varianten av lakrits som faktiskt är den mest använda idag"

säger en källa, googla laktists+testosteron om någon vill veta mer

Conquest
0
#7

Vi handlade ren lakrits på Kiviks äpplemarknad. Fabrikat Amarelli. Fanns olika smakar, helt ren, smaksat och sockrat.

Det finns 2 nätadresser på asken, båda hopplösa sidor:

www.amarelli.it

www.museodellaliquirizia.it

Hittade en sida där man kan handla denna världens bästa lakrits:

http://www.shopmania.se/shopping~online-godis-choklad~kopa-barone-amarelli~p-309786.html

Man sök själv. där är 40.000 träff på namnet

Jag testede just med en lakrits och en sträv rödvin. Det går fint ihop. Tänk! Man kan köpa en ask av världens godaste lakrits för 30-40 kr. Samma i choklad är överkomligt.

Tur man inte fastnat i världens godaste whisky eller rödvin-mani!

Som barn, 50-60-talet, handlade jag Engelsk ren lakrits på apoteket. (I Danmark) de var i form av ca 15 cm långa och ca 5 mm tjocka stavar.

[Pennylane1]
0
#8

snälla söta! Klickbara länkar gör man så här: tryck på den lilla kedjan i menyraden ovanför där du skriver inlägget

klistra in länken vid Länkadress, skriv lämplig text där det står Länktext , tryck sedan på infoga

amarelli

museodellalquirizia

köpa lakrits

sandramaria
0
#9

Ja precis! Ska köpa en till påse, den andra räckte säkert ett halvår el nåt. Jag vill inte äta Läkerol el något tugg för att det är på tok för mkt tillsatser i det, så dessa små pastiller har jag när jag behöver fräscha upp munnen och då räcker det med en liten sådan och för mig triggar det inte och jag är mkt känslig.

Jaja så är de goda ocksåTungan ute

Sugiyama
0
#10

Nu har jag hittat amarelli-lakrits på choklad och lakritsbutiken Oj va sugen jag blir på att åka dit och köpa både det ena och det andra. Livsfarligt! Såg att dom är på matmässan i helgen också.

rottizz
1
#11

vilket Ica Maxi var det på? Var o kollade efter det idag men fanns inte. Var påsen bland godishyllorna?

Sugiyama
0
#12

Voltaire har en egen hylla, på vår maxi finns den bland kryddor och oljor.

rottizz
0
#13

jaha… jag frågade om de kunde finnas någon annanstans i butiken men som vanligt har personalen ingen aning om nåt… Får göra ett nytt försök =)