Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettoff-topic-ot
Läst 5884 ggr
lil-sis
0

När man inte får gå ut?!

Vad hittar man på i två veckor på semestern när man ska vistas ute i solen så lite det går alternativt "täckt"?

Äter Doxyferm = kan ge rätt äckliga eksem av solen och jag är känslig från start så jag tänker inte chansa. Har varit ute en väldigt kort stund idag (slängde soporna) och det känns i ansiktet Rynkar på näsan

Så jag antar att jag behöver tips på tidsfördriv typ läsning och sånt.

Igår så blev det grillning, stoooor flintastek gled ner i min mage och sen tröståt jag jordgubbar (färska och gräsligt goda) och grädde.

Idag blir det nog mindre, är inte så  hungrig direkt.

fenixthebasketcase
0
#1

Usch, jag åt dom för två somrar sen, inte alls roligt.. :(

Du kan läsa "Marian Keyes, Är det någon där?" En helt underbar bok som utan tvekan kommer få dig att skratta. Elton John - Fruktlösa försök, går inte att läsa utan att skratta.. ;)

Sheena
0
#2

Spela data/tv-spel kanske. Verkar ialla fall sysselsätta bra. Sambon min kan va uppslukad i timmar. Har dock aldrig satt mig in i hur det funkar, men jag tror säkert att om man bara fattar grejjen så e man fast Tungan ute

Annars kan du ju stå i köket o provlaga massa mat o skriva en egen kokbok som du kan ge bort till familj och vänner. Så dom vet vad dom ska bjuda dig på när du kommer på besök Flört

Puhlo
0
#3

Jag rekommenderar broderi. :) Jag kan sitta inne och slötitta på tv och brodera samtidigt. Korsstygn är dessutom ruggigt enkelt, och det finns massor av fina små gratismönster man kan titta på på crossstitch.about.com  och sen titta på free patterns. :)

Alternativt skaffa parasoll? Jag har kompisar (vilka iofs är gothare) som använder parasoll nu när det är ljuvligt väder ute. Det kan vara riktigt fint. :)

lil-sis
0
#4

#3

Känns "bättre" inne. Det nästan bränner i ansiktet  och jag var ute kanske absolut allra max 10min i morse före nio, har en vag misstanke om att jag är extremt känslig :(

Vi skulle åka till Kolmården på lördag men jag misstänker att det får ställas in :(

(Hm jo jag tycker synd om mig själv just nu. Iaf lite grann. Fast det är fånigt).

Jag får botanisera bland "tidsfördrivelser" på fredag när lönen kommer, förra gick åt Förvånad

spadermadam
0
#5

Oj lil-sis, det verkar inte så lätt för dig!

Förstår att det känns bättre att hålla sig inne än att kämpa ute och försöka skydda sig och ändå få besvär.

Men som andra skriver så är väl handarbete, läsning, korsord, TV, dataspel eller att hänga här på Kolhydrater i Fokus ganska bra alternativ. Glad

Ett lite tråkigare tips kan ju vara att ta tag i såna där "måsten" inomhus som man tenderar att skjuta upp. Jag vet inte om du är som jag precis men i mitt hem finns det alltid garderober som borde röjas eller skåp och lådor som behöver gås igenom osv. Trist kanske men det känns härligt när det är över.

Önskar dig en finfin sommar ändå!Skrattande

lil-sis
0
#6

Haha jag är så hemsk så det är i princip alltid städat etc. Har bara bott här sen i oktober och jag tog bara med mig det nödvändigaste, ingen skit.

Får vända på dygnet och vara ute på nätterna istället.

Om jag iaf hade varit sjuk, då hade jag kunnat tycka synd om mig själv på riktigt.

spadermadam
0
#7

#6

Jag blir riktigt avis! Jag har väldigt många måsten men tycker det är kuligare att sitta här!

Men att sortera gamla papper och räkningar och sånt då? Jag har en förmåga att samla på mig sånt i högar och ibland behövs verkligen en razzia.

Ute på nätterna kan vara helt OK. Då är det som regel svalt och skönt.

Annica38
0
#8

Gör något kul pyssel - måla, klippa, klistra…

Varför inte sitta och tillverka egna fina julkort! Känns avlägset just nu, men kul att ha färdigt sen när det blir dags.

Det kanske svalkar lite också, att tänka på vinter och jul!? Glad

lil-sis
0
#9

#7

Betalar, slänger… Det som inte är på e-faktura, det mesta är det.

Om det blir något fel så kan jag gå tillbaka ett år på internetbanken och så problem solved. Så hemskt praktiskt :)

Hm jag var inte såhär organiserad förr i tiden. Då hade jag kunnat städa i två veckor. Men nu… Hmm…

Kanske får ringa jobbet och säga att jag kan jobba om det behövs, det är rätt glassigt att åka runt och köra buss nu. Men villkora det med att jag bara kör om jag får köra ngn av bussarna som kom i år = AC.

Floydian
0
#10

TV-serier eller böcker. Ljudböcker är kanon för då kan man gå omkring och pyssla samtidigt. Några kapitel senare är diskmaskinen urplockad och tvätten vikt! Flört

Vad gäller boktips så kan jag rekommendera Twilight-serien av Stepanie Meyer. Fyra spännande böcker som räcker länge och som man kan börja om på när man är klar! Stieg Larssons trilogi, samma sak där.

TV-serier, jag har plöjt igenom Buffy, Angel & två säsonger av Bones (om man gillar den typen av serier och/eller David Boreanaz)

Hoppas du blir bättre snart och kan gå ut, men ha så trevligt som möjligt på insidan tills dess!Flört

lil-sis
0
#11

Bones står i hyllan men de har börjat om med avsnitten på TV3 så det kollar jag varje dag kl 18.

Kanske ska passa på att tvätta igenom alla kuddar och täcken, hinner inte så många om dagen eftersom de ska torka så långsamt i tumlaren :o

Är inte sjuk sjuk men tetracyklinet gör att jag måste undvika solen.

Hade jag varit sjuk så hade jag kunnat ligga på soffan bara :p (tänk vad man kan gå omkring med men inte veta om…)

spadermadam
0
#12

Apropå böcker så håller jag med Floydian i #10 om böckerna av Stieg Larsson. Har man inte läst dem så har man världens härligaste läsupplevelse framför sig! Jag sträckläste mina på några dygn när jag skaffade dem i våras.

Sen måste jag tillägga att man FÅR faktiskt ligga på soffan och ha det lugnt och skönt även om man inte är sjuk. Det är tillåtet! Inget dåligt samvete här inte.

Hoppas du får det riktigt skönt och bra i alla fall.Glad

lil-sis
0
#13

Stieg Larsson har jag läst. Jättelängesedan :)

Kanske ska tillägga att jag är bokmal som pendlar minst 2h/dag när jag jobbar = läser (om jag inte sover, det varierar lite).

Legat på soffan har jag gjort, har haft semester i två och en halv vecka, ungefär lika mkt kvar.

Buppan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#14

Böcker ett bra tidsfördriv. Deckare är lättläst. Kolla om det finns något kvällsöppet bibliotek! Annars finns det bästa tidsfördrivet jag älskar: lappteknik och quiltning. Oj den som hade anledning att sitta inne och sy. Men jag vet, det är trist att inte få göra som man själv vill. Har man inget arbete, är det vad man helst vill och så tvärtom. Lycka till och krya på dig!

Sindri
0
#15

Oj, stanna inne skulle jag aldrig stå ut med! Kolmården som är så kul!
Vad sägs om en solhatt med stort brätte, tunna, tunna, ljusa kläder som täcker armar och ben? Man kan ha parasoll också, det kör min dotter med.

Jag tog en snabbkoll på kantarellställena idag och körde sådan klädsel (utom hatt då) av rädsla för fästingarna. Kändes jättesvalt och skönt.

lil-sis
0
#16

Åh huh nu mår jag illa av tabletten också fast jag varit så noga med att äta till den.

Igår fick jag en rätt rejäl hjärtklappning, det gick över men var obehagligt, vaknade av den.

fenixthebasketcase
0
#17

Har du testat att dricka lite yoghurt innan du tar din tabletter ? Det var det enda som hjälpte för min del.. =(

lil-sis
0
#18

Ska prova med macka idag (ligger och skräpar i skåpet), fungerar inte det så blir det fil el yoghurt nästa på listan. Tror att jag kommer behöva sätta till snälla bakterier till mage etc sen.

Fick hjärtklappning igen, så det verkar som att jag får det av dem, ca trefyra timmar efter jag tagit tablett. Skumt. Får se om det blir så idag igen, då kanske jag får rapportera en ny biverkning :p

:-)

Hittade en oläst bok i bokhyllan, tror jag ska ägna den några timmar idag och så tänkte jag göra färdigt "walkthroughn" på Myst - Revelation. Jag har för taskigt tålamod för att göra den utan.

Sen funderar jag på att kanske börja spela sims igen :D Det är ju roligt och timmarna bara flyger iväg.

fenixthebasketcase
0
#19

Men isch, jag tror inte att det hjälper så mycket om du tar en macka dock..

Haha, ja sims! Där har du ditt ultimata tidsfödriv!

lil-sis
0
#20

Ah men macka åt jag i förrgår innan och då mådde jag inte illa trots dubbel dos. Annars hade jag inte funderat på det, är nämligen inte ens sugen på bröd :)

Haha ja sims suger tid som inget annat, speciellt när man kan fuska till sig mer pengar :D

fenixthebasketcase
0
#21

Jaha, oj då. ^^

Höhö, jo jag kommer ihåg när jag spelade det för några år sedan!

ingerctina
0
#22

I ditt fall är väl enda gången som man önskar uselt väder på sommaren, mulet/regn KAN ju vara ok om man då kommer ut.

Lycka till!

fenixthebasketcase
0
#23

Men för oss andra hoppas jag ändå på fint väder. ^^

Du får hålla dig inomhus och spela dator nu ju. ;)

ingerctina
0
#24

Vi andra hoppas definitivt på gott väder!

lil-sis
0
#25

Nu hoppas inte JAG på regn eller så. Så elak är jag inte. Jag tycker mest det är ruskigt ironiskt att när det väl blir fint väder på min semester så kan jag inte gå ut i det… *bah*

vinteralvan
0
#26

Har du läst Margit Sandemos bokserie "Sagan om Isfolket" den är på 47 böcker så då har du att göra ett tag. Underbara böcker.Skrattande

Cissit
0
#27

Läsa är väl det ultimata tidsfördrivet på semestern, oavsett om man är sjuk eller inte. :) Milleniumtriologin är ju bra (men den hade du nog läst innan), snabba cash var bra också och angels and demons. Hm..finns hur mkt som helst! Titta på gamla klassiker till filmer är ett annat tips.

Vill du göra lite utflykter kan du väl åka på museum och slott, där man går inne? Klä på dig ordentligt och ta ett paraply när du går till bilen/färdmedlet bara! Jag älskar att gå på museum och liknande, men man vill ju inte göra det när det är fint väder…liksom…precis som att man inte "får" vara inne och titta på film och sådant när det är fint väder..då SKA man vara ute :P (säger hon som sitter vid datorn och kollar på solen genom fönstret ;) )

Åka till badhuset och bada kan ju också vara ett tips, men det kanske inte är så bra om du är sjuk förstås, men där är det iaf inte soligt!

Vet ju inte vart du bor heller, det kanske inte finns så mkt inomhusaktiviteter på alla orter, men här i sthlm går det alltid att hitta på något. Tex så är det rea just nu så om man gillar att shoppa kan man ju alltid åka till någon av de stora inomhusgalleriorna och shoppa loss, eller titta på andra som shoppar loss. :)

Floydian
0
#28

#26 och när man har läst ut dem kan man gå på Häxmästarserien, samma författare, "bara" 16 böcker, men bra! Glad

Kul att höra av någon mer som läst Isfolket. Är längesedan jag läste dem, men har nog läst igenom hela serien en fyra-fem gånger, vissa böcker ännu fler gånger.

Beroende
0
#29

Om du smörjer dig med den värsta solskyddsfaktorn bör du kunna vara ute i skuggan. Jag äter medicin som ökar risken för hudcancer så därför skall jag inte sola. Jag använder mig av en hög solskyddsfaktor och sitter alltid i skuggan.

Sen jag började med medicinen (3-4 år sen) så blir jag lättare brun (av skuggsittande) så jag slipper ju ändå vara en blekfis. Håller dock koll på alla leverfläckar och sånt.

Solparasoll är inte att förakta. I utlandet  betraktas man ju nästan som dum i huvudet om man inte har parasoll när det är som varmast så varför inte kunna använda det här hemma. En stor snygg hatt som skyddar ditt ansikte kan ju också vara en lösning med tunna täckande kläder på kroppen.

lil-sis
0
#30

Jag är inte sjuk, sjuk. Har en "underlivsbakterie" som upptäcktes vid en rutinundersökning inför insättande av spiral. Så jag mår inte dåligt någonstans mer än när jag tar medicinen :-)

Inköp är just idag inte möjligt men imorgon kommer lönen och jag får behålla en schysst del den här månaden :D Så imorgon är det inköp av fet solskyddsfaktor på schemat (har "bara" spf 25 hemma och det är eg till ansiktet, blir lite dyrt att ha på hela kroppen för det är en sådan liten flaska).

Sen på lördag blir det kolmården på något vis, troligen massor av solskyddsfaktor, "hatt" och uppsökande av skugga så långt det går. Vilket jag iofs gör per automatik som tur är för jag är inte så förtjust i solen ändå.

Idag tänkte jag passa på att bada noggrant = skrubba allt, packa in håret osv osv. Och så spela klart.

Kanon med massa förslag förresten Kyss

Loria
0
#31

Har du mycket gammalt "skräp" så kan ett traderakonto vara ett ypperligt sätt att förbruak tid och få ordning samtidigt som man får in lite pengar. Enda problemet är att du måste ta dig till posten, men sätter du auktionerna så att de går ut när du ätit medecinen klart e det kanske ok.

vinteralvan
0
#32

Det finns ju solskyddsfaktor på apoteket på 50, det borde väl funka.Obestämd

lil-sis
0
#33

#32 Det i kombination med så mkt skugga och kläder det går borde göra att Kolmården fungerar. Det är tur att sällskapet har samma problem Cool

fenixthebasketcase
0
#34

Tror inte att solskyddsfaktor hjälper.. Jag var ute i solen när jag åt samma piller, blev helt snurrig och mådde skit.

Men hur länge ska du äta dom? Två veckor?

lil-sis
0
#35

9 dagar.

Men snurrig… Det är eksem man kan få av dem, ingen "allmänpåverkan".

fenixthebasketcase
0
#36

Jaha, eksem hade jag inga problem med. Jag fick istället typ "solsting".

lil-sis
0
#37

Solsting är nog snarare en biverkning av för mycket sol och för lite vätska än just tetracykliner ;)

Det kan jag få ändå, det är därför jag undviker direkt sol annars också :)

fenixthebasketcase
0
#38

Skumt, för några eksem fick jag aldrig. Bara det jag nämnde. :S å då var jag inte ute i solen särskilt länge.