Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-livsmedel
Läst 14414 ggr
Kopur
10

Pulvergrädde?!

Någon som vet om man kan få tag på pulvergrädde - alltså som mjölkpulver fast baserat på grädde så det är fetare?

Brukar ha proteindryckpulver blandat med mjölkpulver med mig när jag åker iväg på kurs eller tävling med min häst. Då kan jag bara m h a lite kallt vatten fixa ett mättande mellanmål. (När man tävlar och är NERVÖS är det dessutom mycket lättare att få i sig dryck än att äta något…) MEN nu när jag börjat med LCHF hade jag ju velat ha gräddpulver istället…

En tetra färsk grädde är svårare att ta med sig när man inte har tillgång till kyl… så gräddpulver hade varit perfekt!

dufva
1
#1

Har aldrig hört talas om nåt gräddpulver.Obestämd

Mjölkpulver som är i princip fettfritt finns ju men är knappast ett alternativ för oss LCHF:are.

Jag tror inte att det är nåt större problem med vanlig grädde speciellt i kombination med en kylbox så kan du ha en färsk produkt i åtminstone ett par dygn om det inte är nån av de allra hetaste dagarna du är ute och åker på.

Väldigt lättätet och hållbart är ju stekt köttfärs eller sk pemmican (torkat kött + fett) om man vill konstla till det hela lite Glad

Makrill på burk och kokta ägg kommer man långt på också.

Pasi
1
#2

Oöppnad grädde står sig i flera dagar i rumstemp om den inte är för gammal då den ställs fram. De som inte tror mig kan testa!Glad

De gräddpulver som finns är normalt inte äkta grädde utan härdat vegetabiliskt fett och lite annat (samma med capuccino i pulverform).

kaisakavat
0
#3

Pasi har rätt!  :D Vet det eftersom jag brukar ha med mig en skruvkorksgrädde när jag är på vift. Visst blir den varm, men det har aldrig hänt att den hunnit surna innan den är slut!

Greddelin
0
#4

Är inte fett i pulverform en fysisk omöjlighet? Alla pulversåser och kakmixer kräver ju att man blandar ut det med fett. Grädde i termos kanske? De finns ju i små storlekar.

andrea365
0
#5

På min mat finns nåt som heter gräddpulver gräddersättning, men det har massa kolhydrater, 54.9 gram!! Så tänk på det om du skulle hitta det i affär…

jasinska
0
#6

kan du inte ha grädden i en termos?

jasinska
0
#7

oops! sorry! såg precis att greddelin hann före mig ;)

keja01
0
#8

Det går att göra rent pulver med fett av grädde med frystorkning precis som med fullfettsmjölkpulver. Hållbarheten är tre månader. Säljs inte i Sverige. Det som finns i kaffeautomater och i pulverbaserad kaffevälling är istället härdad olja och nån sorts sirap som ger den höga kolhydrathalten. Ett klassiskt matfusk som Björn Gillberg tvättade skjortor i på 60-talet.

MdM-Cernita
0
#9

Köpte fullfett mjölkpulver i Norge för många år sedan, det smakade apa och var omöjligt att blanda med kallt vatten och mycket svårt med varmt.

Ta med grädde råder jag, brukar hälla upp så mycket jag behöver i en vanlig fryspåse och knyta om klarar sej hela da´n om den var fräsch från början.

mumin61
0
#10

Frys vatten i halv liters petflaskor o lägg i kylbag. Jag brukar oxå frysa en liten dunk med vatten ca 2,5 lit. Det varar jätte länge. Vi har klarat oss utan kyl från fredag till söndag när vi har varit på utställning med våra hästar. Även när det varit riktigt varmt i augusti. Dessutom kan man ju plocka fram en flaska ibland o låta tina så har man ju friskt vatten att dricka.

sussie
0
#11

Kokosmjölk finns som pulver, vet inte om det innehåller konstigheter eller inte.

Sugiyama
0
#12

Jag vet att det finns för när vi bodde i Japan var det folk som beställde både gräddpulver och gräddfilspulver. Vi avstod dock och därför vet jag inte var dom köpte. Kolla på de siter som säljer svensk mat till utlandsboende.

Kopur
0
#13

Hm… ingen pulvergrädde verkar det som… Det enda jag lyckats hitta på nätet är att pulvergrädde omnämns på något friluftsforum och där sägs det kunna köpas på ICA, Willys och Coop - vid kaffetillbehör. Har kollat in dessa butiker precis och inte hittat något… men det är ju risk att det som omtalades egentligen inte alls var frystorkad grädde utan snarare något syntetiskt "whitening" preparat…

Jo, jag hittade faktisk ett företag som säljer 53 %-igt gräddpulver - men de verkar bara sälja i bulk till livsmedelsindustrin… Jag skulle m a o få leva på pulvergrädde resten av livet! ;-)

Får nog satsa på färsk grädde ändå… I mitt fall kompliceras det av att jag bara tål grädde (och de flesta andra mjölkprodukter) om den först varit kokt - så jag måste alltså koka upp och sedan kyla innan jag tar med den. M a o är pulver extra praktiskt i mitt fall. Men jag kan ju koka upp, kyla och sedan frysa in i en tetra/flaska och ta med. Samt använda mumins kylväsktips! Om jag åker iväg fredag och grädden då är fryst så tinar det ju lite i taget. Allt kanske inte ens har tinat förrän på lördagen - vilket ju borde förlänga hållbarheten. (Jag vet inte om hållbarheten minskar av att den är kokt… men jag får helt enkelt göra ett test!)

Pasi
0
#14

#13 Vanlig högpastöriserad grädde kanske fungerar för dig (den med lång hållbarhet och som står sig i rumstemp i veckor)?

Kopur
0
#15

DET var ett bra tips - att testa högpastöriserat grädde! Har inte riktigt vetat vad det innebar - men läste nu på nätet att grädden upphettas till 85-90 grader - vilket kanske räcker för att min mage ska tåla den. Väl värt ett försök i alla fall!

…och när jag läser vidare ser jag att UHT-behandlad borde vara ÄNNU bättre. Det innebär först högpastörisering och sedan att man dessutom sprutar in 135-gradig ånga i grädden. Då blir det sådan grädde som finns i vanliga kyldisken märkt "extra lång hållbarhet". Brukar ofta köpa den för det är så praktiskt att den håller länge. Men nu ska jag definitivt testa att använda den okokt få se vad magen säger!

TACK till alla för tipsen!

[Pennylane1]
0
#16

fast då innehåller den förmodligen tillsatsen karragenan

spadermadam
0
#17

Men minns ingen gamla (o)hederliga Prädd? Och Björn Gillberg som tvättade skjortan i TV och visade att Prädd fungerade lika bra som tvättmedel!

Jag har sett gräddpulver i många mataffärer både Vivo och Ica och andra. Tror inte det heter Prädd längre men det brukar finnas bland kaffetillbehör och ibland där det står varor från balkanländer.

Det verkar som om det här hemska gräddpulvret används i alla kaffeautomater för det såg jag en blänkare om nånstans på nätet.

spadermadam
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#18

Jag hittade en bild på nätet av nåt som heter Completa och som jag har sett i mataffärerna. Det stod inget om innehåll på sidan tyvärr.

keja01
0
#19

Här skrev kostdoktorn om fusket med grädde/mjölk i kaffeautomater.

http://www.kostdoktorn.se/tvattmedel-i-mjolken

Nyligen uppmärsammades det dessutom att samma falska grädd/mjölk-pulver användes på mindre fina kaffeserveringar för att göra cafe au lait. Personalen tyckte det gick snabbare än att skumma äkta mjölk.

[ngupa]
0
#20

Inga problem att förvara mejerier ett par dagar i rumstemp…

när vi var vid medelhavet i ett nybyggt hus utan el så förvarade vi smör o mjölk o yougurt i ett hörn i det svalaste rummet (24grader) kändes ju jätte kallt jämfört med 35 grader i de soliga rummen…. Flört varorna stod sig hur bra som helst. Glad