
Märkligt!
http://www.nyfikenvital.org/?q=node/145
Märklig slutsats i denna rapport om Norge och norskt Omega 3 intag. Slutsatsen blev att de blev sjukare av mättat fett! Hm!
Ofta ligger transfetterna med - men artikeln säger ju att när man bytte från margarin till fisk blev det bättre:
Samtida statistik visade att schizofreni, cancer och hjärt- och kärlsjukdomar ökade kraftigt. När andra världskriget kom blev det svårt att få tag på margarin och befolkningen återgick till fisk från havet.
Den nya ökningen av fiskkonsumtion gjorde att sjukdomarna minskade med 50%. Efter kriget gick fiskkonsumtionen återigen ner och sjukdomarna ökade. När befolkningen åt en kost med en hög andel av de fleromättade omega-3-fettsyror blev man friskare. När de istället åt en kost med mycket mättatfett blev de sjukare.
Och man tänker bara fett, inte hur konsumtionen av kolhydrater ökat.
Men intressant, inte konstigt att folk tror att smör är farligt.

Exakt Marja-Liisa, sådant skrämmer folk!

"När andra världskriget kom blev det svårt att få tag på margarin och befolkningen återgick till fisk från havet."
Margarin på den tiden innehöll transfetter!!!!
"I tidiga studier studerade man ofta effekten på t ex hjärt-/kärlhälsa när försökspersonerna åt mycket "hårda fetter". Eftersom både härdat fett (med transfetter) och mättat fett är hårt slog man helt enkelt ihop dessa två grupper vilket idag ter sig absurt. Med modern forskning visar det sig nämligen att det naturliga mättade fettet inte är farligt men att det är transfetterna som givit alla hårda fetter dåligt rykte."
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Jag trodde transfetter var en nymodighet. Tack för infot Zepp!