Ny här och med LCHF.
Hej alla,
jag började med LCHF i måndags, dels för min övervikt (163 cm & 81 kg), men mest för att se om det kan hjälpa mig lite mot min fibromyalgi.
Redan efter dessa 4 dagar känner jag mig mer tillfreds med mig själv, kan ju vara för att jag alltid har varit en "fettälskare", men då ätit fettet ihop med massor av kolhydrater vilket istället har resulterat i viktuppgång. Tycker att det känns riktigt lyxigt att få äta smör, grädde och riktig creme fraiche istället för alla äckliga lättprodukter som i stort sett bara består av konstgjorda ämne.
I grund och botten är jag även ett kakmonster som älskar att baka så hur löser man då detta…….jo man tar ett favorit recept (hasselnötstoska) och plockar bort mjöl och socker, byter ut mjölken till grädde och tillsätter ägg och kokosflingor, blandar detta med smör och hackade hasselnötter, gör mså kakor och gräddar i ugnen och vips så fick jag också en kaka till kaffet, tänkte ev prova att ta i 1 msk honung till 22 kakor för att få till det där lite "knäckiga". Vill någon ha receptet så bara hojta till!
Kram
Lycka till!!
Välkommen hit! Och så bra att du trivs!
Nog låter det där gott… hm, men lite för farligt. Jag kan ju få för mig att gilla andra kakor åxå. Huuu.. 
Hej och välkommen till den sunda kosten. :-)
Jag vill gärna ha receptet, saknar något att bjuda på till kaffet.
/Lena 

Jag började också i måndags och än så länge känns det bra :) Har läst mycket inspirerande inlägg här och jag tror att det blir lättare att komma in i det ju längre man håller på… Det jag tycker är svårast är mellanmål som är enkelt att bära med sig (alltså utan tillgång till kylskåp) samt goda saker att dricka - tycker inte att vatten är så gott till maten - var en stor apelsinjuicedrickare tidigare. Några tips?
Stort lycka till!!!

#0 och #4:
Lycka till båda två! 
#4:
Som mellanmål att bära med sig rekommenderar jag Mini Baby Bell. Speciellt den varianten som är i gul förpackning är vansinnigt god!
Att dricka till maten… té kanske? Godare till mat än man kan tro om man inte har testat tidigare.

Behovet av mellanmål kommer att minska med LCHF, är jag dock medveten om att det kommer dröja extra länge mellan lunch och middag eller frukost och lunch brukar en burk makrill i tomatsås göra att jag står mig.
Man kan gå till fiskbilen/mataffären och köpa en röktmakrill och majonäs så har man en bra snabb lunch:-)
Välkommen hit. Skönt att du redan känner att maten passar dig.
Lycka till!

#4 Kokt ägg är min stapelvara i väskan. Annars är som sagt babybel-ost färdigförpackad och smidig.
Fabricati diem, pvnc!
#4, malin0222: jag tycker att det är rätt gott att lägga i citronskivor eller gurkskivor i vattnet och låta det stå ett tag innan jag ska dricka det.
Här kommer receptet:
Nöt- och kokoskakor
ca: 22 st
Ugn: 200 grader, ca. 7 min
Ingredienser:
200g hasselnötter
1dl kokosflingor
100g smör
3msk grädde
1 ägg
Om man vill ha lite sötma kan man prova ta i lite honung.
Gör så här:
1, Smält smöret, ställ åt sidan att svalna lite.
2, Hacka nötterna (inte för fint) och blanda med kokos.
3, Vispa ägget för hand lite lätt och tillsätt grädden.
4, Vispa i smöret i äggblandningen och häll det över nöt- och kokosblandningen. Blanda ihop.
5, Klicka ut små kakor på bakplåtspappersklädda plåtar, platta till önskad tjocklek, jag tror mina var ca. ½ cm tjocka.
6, Grädda i ca. 7min

#10 Tack för tipset om citronvatten! Det drack jag mycket förr - hade glömt bort hur gott det är…
#4 Kan rekommendera att skära myntablad och blanda med citron eller lime och lägga i en vattenkaraff. 
Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!
Tack öfr receptet. Ska testa direkt.
Problemet är bara att jag har inga hasselnötter hemma, men jag testar mandel istället.

Lunch har jag hittat en variant som gör att jag står mig till kvällen utan att bli hungrig:
100g lax 100g broccoli 20g smör 2 kokta ägg och så en kopp te ev med grädde
Minst 7 timmar klarar jag mig på det.
Frukosten däremot…
Imorgon provar jag en avocado, två ägg, smör och ost sen på bussen in. Kanske att det räcker :)

Om det inte låter för äckligt (det är det inte, det är faktiskt ganska gott) så testa att mosa de kokta äggen när de är varma tillsammans med en rejäl klick smör och lite salt. Som äggröra fast på kokta ägg…

Personligen föredrar jag att äta mina kokta ägg som de är, dvs med sked ur skalet, eller möjligen skalade, delade på hälften och klädda i majonnäs och toppade med ett par räkor. Smör tillsätter jag i äggröra, men just att mosa ihop kokta ägg med smör är rätt populärt här har jag noterat.
Det ÄR faktiskt riktigt gott att göra det, när de fortfarande är varma. Inte lika gott kalla :)
mammaminini:
Kakorna blev kanongoda. Skulle också gå att göra tårtbottnar av blandningen.
Enligt min kära make så är det onödigt att ge mig recept då jag aldrig följer dem.
Ja, jag hade inte nötter så det blev mandel.
Jag blandade i 1 tsk vaniljfrön och 1 tsk honung och dubbelt upp med ägg.
Kanongott!!!!!
Tack!