Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 2234 ggr
drumlan
0

Om jag glömmer äta. Hur påverkar det ketosen

Vet inte riktigt under vilken grupp jag ska lägga denna tråd. Grejen är att jag glömmer ofta att äta en hel dag tills det kvällSkäms. Hur påverkar det fettförbränningen?

Har också vissa dagar svårt att äta mer än 1600 kcal. Är det för lite för att minska i vikt? Så att fettförbränningen stannar av menar jag. Tror kroppen det svält då. Andra dagar kan jag vara uppe i 1900-2000 kcal.

Har följt LCHF nu i två veckor och känner mig inte lika upp o ner i humöret som på kolhydratkostGlad. Tycker inte det så svårt längre heller. Sötsuget nästan borta.Kan återkomma de dagar jag glömmer att äta.

Har ADHD och det är väl därför jag inte riktigt registrerar hungersignaler och sånt. Kan helt plötsligt känna att jag helt slut o bara inte orkar gå ett steg till. Blir ändå förvånad när jag konstaterar att det 10-12 tim sedan jag ätit.

Senaste veckan har jag vägt mig varje dag o och väger 2-3kilo upp o ner. Alltså olika varje dag. Blir så rädd när jag väger merFörvånad.Är så rädd för att gå upp i vikt då jag har 30 kilo att ta bort. Orkar inte med flera.

Tror att fördelningen bra. Har kollat i Min Mat och jag ligger på mellan 8-20% kolhydrater. Ca 19-20% protein och resten fett.

Jag hopppas verkligen på denna kost inte bara för vikten utan då jag också hoppas den ska påverka min ADHD-hjärna som har det väldigt svårt med tidsuppfattning. Svårt att leva med i dagens samhälle. Helst när det gäller jobbetObestämd

MimLan
0
#1

Testat att sätta mobilen eller en digitalklocka på att larma när du skall äta?

drumlan
0
#2

Jo har provat mobilen. Hade då så många larm för allt jag ville komma ihåg att jag blev helt sönderstressad. Nu bara ett för att komma ihåg läggdags o medicin. Men skulle ju kunna prova o lägga till några fler för maten oxåGlad. Ska prova det

Det här jag undrar egentligen. Blev lite yrsligt o långt i förra inlägget

Vet du hur det påverkar ketosen med för lite mat ibland o mer andra? dagar?

Undrar oxå vad ett minimum för energiintaget bör ligga?

Och när ska man förvänta att tappa lite vikt? Det behöver inte gå fort.

Väger mig så ofta för att jag rädd att gå upp istället. Känns lite nojjigt med allt fettFörvånad

Zepp
0
#3

Ketosen ökar när du svälter, det gör den för alla oavsett kostmodell, även vid fast VV och fram på småtimmarna då du fastat under nattens sömn!

Vi varierar naturligt med några kilon från dag till dag, beroende på hur mycket vatten du har i kroppen och hur mycket mat du har magtarmkanalen osv!!

Svält är effektivt men man riskerar att även tappa muskler då kroppen använder dessa som energireserver vid svält och då sjunker även din basalmetabolism, så när du sedan äter igen så lagrar krppen allt den kommer åt.

Vad man sett så kan Omega3 från fiskolja lindra ADHD.

Min bror har två barn med bokstavsdiagnoser och de har blivit klart bättre med fiskoljekappslar.. inte så stirriga och mer koncentrerade!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Babz
0
#4

drumlan, plocka bara fram vågen en gång i veckan eller så - gärna samma veckodag och tid.

Som Zepp säger, så varierar vikten från dag till dag, därför är det bättre att väga sig mer sällan. Annars riskerar man att bli stressad av att man gått upp några hekto eller ett kilo och den stressen är inte nyttig!

Väger du dig bara en gång i veckan (eller varannan vecka) så ser du ju vartåt vikten verkar vara på väg. Eller så slänger du ut vågen helt och plockar fram måttbandet en gång i veckan istället - det är egentligen ännu bättre, därför att muskler väger mer än fett ochom du tränar bygger du upp muskelmassa, vilket gör att du tappar fett, men kanske inte  vikt.

Lycka till!

 

"Warum soll man es einfach machen, wenn man es so schön komplizieren kann"
Tyskt ordspråk

drumlan
0
#5

Hej

Tack för era svarGlad. Jag har lugnat mig nu. Det har börjat hända saker o jag minskat i vikt (2kg) och dessutom 7 cm runt midjan. Ser att det fungerar och att jag i alla fall inte kommer att öka i vikt av allt fett. Har oxå börjat känna av hungerkänslorna oftare som då påminner migFlört.

Tycker oxå att jag börjat kunna hålla mer fokus och tänka mer samlat än förut.

Ja…Omega 3 har jag oxå hört ska fungera och jag tänkt på att prova. Ska bara vila lite i detta först o se vad LCHF kan göra.

Nu när jag varvat ner lite runt det här så har jag stoppat vågen i garderoben så jag inte ska väga mig varje dag. Söndagar får bli mät och vägdag.

nenna31
0
#6

drumlan…

Beundrar din styrka och önskar dig lycka till….bra gjort att plocka undan vågen och bara väga dig en gång i veckan…tror säkert att du kommer att klara detta galant….och som du märker så finns det många att både fråga och få stöd av ….

Lycka till…!!!

nenna31

drumlan
0
#7

Tack för uppmuntrande ord. Bra att stärka sej medGlad