Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettmat-livsmedel-matfett
Läst 2447 ggr
lisols86
0

becel o kolhydrater

Läser till Sjuksköterska där man lär sig ett och annat kostråd, men hade en thoraxkirurg som föreläsare som sa "vill ni ha en säker död, så ät margariner som Becel och snabba kolhydrater" :)

lillan66
0
#1

Vilken himla bra Thoraxkirurg. Kan han inte vara med som er gästföreläsare när ni skall ha näringslära oxå för där blir det säkert bara gammal kolydratisk fettsnål skåpmat.

Babz
0
#2

Det var en bra föreläsare! Hoppas att det finns fler som honom!

 

"Warum soll man es einfach machen, wenn man es so schön komplizieren kann"
Tyskt ordspråk

maxiq
0
#3

Kirurgen måste ju ha sett en hel del elände inuti människornas blodbanor och hjärtan. *brrr*

Meropera
0
#4

En stilla fråga:

Thoraxkiruger och andra specialister, högavlönade som de är, vad har de på sina tallrikar? Snabbmakaroner, pommes frites (halvfabrikat) och limpa? Jag tror de oftare har oxfilé, smörstekta och en god sallad.

Jag har träffat många dagisfröknar som inte vill ha sina barn på dagis och jag är säker på att det finns massor av läkare som inte följer Livsmedelsverkets kostrekommendationer, vilket nämnde thoraxkirurg är exempel på.

fd-sockerknarkare
0
#5

Skrattande

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

Http://northnaked.com

Vi väntar kattungar (mitten av september!)

lillan66
0
#6

Har varit på en föreläsning med en känd kirurg en gång när han föreläste för högstadieelever om hur hjärnan fungerar och vad man skall göra för att minnas och lära sig bättre.

Nisse Simonsson heter han han är här från Jämtland och är pensionerad nu men åker runt och föreläser nu. Han sa då att man skall äta:

Rötter, nötter, frukt och grönt och sånt som simmar, springer, hoppar och flyger.

Det säger väl i alla fall vad han har på bordet!

Zepp
0
#7

Jag tror han utalar sig om den verklighet han ser, och den kanske ser lika ut på hans avdelningar som i denna artikeln!

"En klar majoritet av alla hjärtinfarktpatienter har en patologisk sockeromsättning. Till den knappa fjärdedel som redan har en känd diabetes när de kommer till hjärtintensiven ska läggas en lika stor grupp tidigare odiagnosticerade diabetiker och ytterligare 40 procent med försämrad glukostolerans."

http://www.diabetolognytt.se/detta_nummer_2_3_2006/artikel14.html

Va men det skulle vara högt kolesterol som gjorde att man fick hjårtinfarkt jue!?

Kanske hans verklighet har gjort att han har en sån appart syn på frågan som går stick i stäv med Livsmedelsverket uppfattning??

Hmm.. är det kartan eller verkligheten som skall gälla???

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

lillan66
0
#8

Nu kanske jag missuppfattades, han menar att vi ska inte äta spannmål, pasta, ris etc.

Han förordar att äta som vi, naturlig mat och inte en massa socker och kolhydrater i annat än möjligt vis i det vi kan få i oss om vi möjligtvis äter frukt och grönt.

En av hans delar i sitt jobb har ju varit att se en del av baksidan med kolhydraterna…. genom fettsugningar och bukoperationerna!!!!

Det har nog blivit en del fettvävnad runt organen kan jag tänka mig pga kolisarna.

Rynkar på näsan