Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 747 ggr
savonit
0

Savonit och hålen som försvann

Savonit och hålen som försvann ifrån skärpet:

Trots att jag saggt i veckor att jag inte går ner utan bara står och pendlar upp och ner.

Trots att jag tycker att det det händer lite lite och trots att jag tycker att magen blivit hårdare och större.

Så har det altså hänt en annan sak.

Mitt skärp har tagit slut.

Detta låter ju lite konstigt, då ett skärp väll bara kan ta slut då det inte längre räcker runt magen?

Men om jag säger såhär hålen i mitt skärp har tagit slut. Är på sista hålet nu utan att ha märkt det.

Gjorde i alla fall 3 st extra i sommras. Och hade troligen 3 st kvar i julas med. Men nu är jag på mitt sista trots att vågen står stilla.

Så nu får jag göra flera hål.

negar
0
#1

KUL! Glad

Tvillingsyster
0
#2

Det ser ut att du har fått mer muskler och minskat i fett. Fettet är ju 20% lättare än musklerna. Därför är det inte alltid att lita på vad vågen säger.

Du skriver inte om du har mycket eller litet övervikt, men ju mindre övervikt man har desto svårare är det att gå ner. Som gissning, du kanske äter lite för mycket proteiner i förhållande till fett. SSS rekommenderar 20E% protein, 5E% kolhydrater och 75E% fett för den som vill gå ner i vikt.

Det är ju så att vi själva ser oss med andra ögon än andra. Dessutom vi måste se oss själva genom spegel. Därför vi kan inte få en helhetsbild om oss själva och därmed är inte vår bedömning tillförlitlig heller. Obestämd

savonit
0
#3

MM känns bra och hoppas på att över delen av magen försvinner med, och inte bara midjan.

Det är det enda jag vill ändra på min kropp, den sladriga balong magen.

tja säg att jag ligger på 89 kg då den pendlar något hela tiden. Eller på mårnarna ligger den på 88.5 eller något.

Har varit nere på 87.9 två gånger men inte stannat kvar så.

Jag vill ner till 80 - 85 men samtidigt spelar det inte så stor roll om megen försvinner och jag får mer muskler, då jag ändå vill väga 85 - 90 kg muskulös. Så jag känner att det går åt rätt håll.

Tvillingsyster
0
#4

Kolla tråden Äggmjölk istället för cambridge. En del verkar gå fort ner i vikt genom att dricka äggmjölk till frukost, lunch och middag.

Kiasara
0
#5

Denna kost skulpterar kroppen (fett byts ut mot muskler i viss mång) och även om man inte går ner så mycket i vikt (särskilt om man är "normalviktig") så ändras kroppen. Jag har "bara" gått ner 6 kg men har minskat i storlek från 46/48 till 38/40 och det känns mycket bra. Sen sitter det ju i huvudet att man skulle vilja minska siffrorna på vågen också men de säger inte mycket egentligen så det gäller att arbeta på det mentala…Flört