
Lapacho te
Min fråga är om någon här har erfarenhet av Lapacho te? Har ni mått bra eller inte?

Jag har mått alldeles utmärkt,
jag började dricka det för att det skulle vara bra när man har candida.
Det kan vara lite vatten drivande i början, och jag tyckte att det ömmade lite i njurarna, men jag hade lite alla möjliga övergångsbesvär i början av LCHF så det behöver inte ha varit av teet.
Jag har köpt mitt i en välsorterad teaffär för ca 30,- /100g
sen fick jag för mig att köpa på nätet
där betalade jag 149,- + frakt för 250 g ,märkte ingen som helst skillnad på kvaliteten, men jag är ju å andra sidan väldigt lättlurad
men prova, låt det dra riktigt länge bara för det är ganska tunt i smaken.

Jag köper Pau d'Arco (samma sak) på Kusin Vitamin i Söderhallarna, där är det rätt billigt. Tycker mig ha märkt viss effekt på slemmigheten i munnen. Observera att det inte ska koka, och jag tror egentligen inte det är bra att låta det dra mer än de föreskrivna 5-10 minuterna heller. Man kan göra det på morgonen, dricka en del varmt och sen dricka det kallt lite då och då under dagen.