Ugglarps leverpastej
…innehåller bara 5g kolhydrater. Klicka på Leverpastej 400g på konsumentproduktsidan.
Däremot får de underkänt för deras tillverkningsprocess Chativa som används för andra produkter:
_Chativa är en patenterad tillverkningsprocess av morötter som ersätter fett i Ugglarps produkter, framtagen av professor Eva Tornberg på Lunds Tekniska Högskola.
Tillsammans med Ugglarps har produkter utvecklats där fetthalten har reducerats med drygt 85% utan att konsistens och smak försämrats.
Produkterna säljs under varumärket ViktVäktarna i Sverige och Weight Watchers utanför Sverige. Morötterna sänker fetthalten från drygt 20% fett som finns i de traditionella korvarna på marknaden till endast 3% med bibehållen saftighet och smak.
Bakad leverpastej är en annan produkt där Chativa används. Resultatet är en god bakad leverpastej i bordsask med endast 4% fetthalt.
Chativa, för god smak och låg fetthalt._
jag..saknar…ord.
Vill bara tipsa om Margaretas Kycklinglevermousse. Jag har puttat på tråden åt dig, den är jätteenkel att göra! En riktig vitaminkick utan skräp i.
Gudruns bredbara pastej har också lågt kh-innehåll.
raphanus
sajtvärd på Språk iFokus
medarbeider på Karbohydrater iFokus