Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettlchf-för-nybörjare
Läst 3761 ggr
maran72
0

vitlök

Åt hemmagjord guacemole igår med massor av vitlök. Har gått upp 1½ kilo tills idag. är det någon annan som reagerar så här på vitlök eller kan det ha varit något annat? Åt en sallad med paprika och tomat i.

Margareta
0
#1

Jag har länge misstänkt avokado för att hindrar min viktminskning, men har mer och mer övergått till att det kan vara vitlök. Självklart är det inte "fettvikt" du lagrar på så kort tid utan det är tarminnehåll och vatten. Det är inget du egentligen behöver bekymra dig om.

Jag har väldigt svårt att tömma min tarm om det är fel mat i den och en ny upptäckt är att vitlök ger både gaser (som gör ont), förstoppning och allmänt obehag. Jag gillar vitlök, så det känns lite trist. Läkaren som lärde mig det nämnde även paprika.

Mitt tips är att du testar dig fram och tänker på vad du stoppar i dig. Om Du misstänker något så får du äta det i en annan kombination nästa gång - då är det lättare att avgöra vad som påverkar.

Numer pensionär i Nynäshamn