kolisyrsel?
Jag har ätit lowcarb i ungefär 3 dar nu, har sötsug om kvällarna men äter då litet ost och paprikan som blev över sedan middagen.
Idag tog jag för ca 1½ timme sen en tunnbrödsskiva och litet salami och smör på det. tänkte, det kan väl knappast göra ngn större skillnad, då jag itne gått över helt o hållet till LC ännu.
Men nu, en o en halv timme senare har jag fått yrsel. Kan det ha gnt med o göra med kolisarna eller spannmålet? De senaste veckorna har jag ändå knappt ätit ngt bröd överhuvudtaget….
Vad säger ni som har mer erfarenhet av LC? Är det möjligt o få yrsel av kolisar bara efter tre dygn på lowcarb?
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.
Jag har fått yrsel av kolisar efter 2 timmar.
Om du ätit lowcarb i tre dagar så kan det vara abstinensen som sätter in nu.

Röstar på övergångsbesvär, som #2
+1

Nej, dina övergångsbesvär borde ju snarare mildras om du tillför kolisar.
Kanske kan jämföra med ovanan en del alkisar har med att ta sig en återställare på morgonen.
Besvären lindras lite men det tar samtidigt längre tid att bli fri från skiten
.
Är jag istället helt omställd till fettdrift och äter nåt med kolisar reagerar jag initialt med rejäl trötthet av de "ovana" sockervärdena och insulinutbrottet
yrseln sitter fortfarande i. sist jag hade den här typen av yrsel var när jag åt mina antidepressiva (Sertralin) som jag slutat med nu, då kunde jag få yrsel utan förvarning…..
har svårt att koordinera och fokusera….. kanske är ngt anant istället….. *funderar*
Yesterday starts tomorrow, tomorrow starts today.
Today is a gift, that's why we call it the present.
Drick mer vatten och ät lite, men inte kolhydrater. Om det är abstinens så sitter den i ett par dar, yrsel, illamående, koncentrationsbesvär, huvudvärk. Det går över, vi lovar. Blir det alldeles överjävligt obehagligt, ta en LITEN frukt så kommer du må bättre. Glöm inte att äta när du är hungrig och ät dig mätt oavsett hur stora portionerna blir i början.
Om du blir illamående och du inte mår bättre av lite frukt kan du behöva salt. Lös upp lite salt i ett glas vatten och drick, drick sen en massa vanligt vatten…
kul att se dig här Lina
. Det låter som övergångsbesvär även för mig. Men känner du dig slö och matt prova lite volt och watt
nä men gå nu inte och stoppa fingrarna i uttaget. Det hela går över om några dagar. Håll ut vännen!