Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: övrigt
Läst 3513 ggr
reamdn
0

Lite tankar angående viktuppgång i tidig LCHF

Hej! Har sedan jag slutade idrotta vid ungefär 14 års ålder gått från kraftig till överviktig och slutligen FET.

Vid 18 års ålder stod nog vågen på cirkus 103 kg, jag är (man) och 179/180 cm lång, så jag var så att säga ganska "stor". 

 Har gått ned sammanlagt -37 kg (från ~104 till ~67) (BANTADE bort detta på cirka 5-6 månader). Jag tror att detta kan ha fördärvat min kropp enormt för efter det har jag fått relativt grova hudproblem (endast haft lättare akne tidigare). Jag har hittat hit och jag hoppas att jag kan reparera de skador jag orsakat min kropp med denna kost, jag vill tro det i alla fall.

Jag är i dagsläget 20 år gammal. Det vill säga, snart ett år sen min idiotiska viktminskning.

Gått på en LCHF kost (mindre strikt i början till mer renlärig på senare tid) i ca 1.5 månader. Sedan dess har jag gått upp 3-4 kilo, senaste gångerna jag vägt mig har det legat mellan 69 och 71 kg. Detta är förvisso inte ens nära övervikt men det är inte så att det lämnar mig helt oberörd, vet hur fort det kan gå när det väl går åt fel håll tyvär.

Än så länge inte "Sett" dessa kilon så jag tänker inte ge upp än (tänker jag ärligt talat aldrig göra på denna kosthållning, men fortsätter det åt samma håll börjar jag bli orolig, speciellt om jag skulle "SE" det jag lägger på mig). Dessutom är jag 180 cm lång så jag är långt ifrån överviktig, men jag har fortfarande en del kroppsfett kvar på ställen det absolut inte borde vara, medan jag är (enligt min smak) alldeles för smal om armar, t.ex. Hoppas på att LCHF kan få igång min förbränning så att jag får ett mera välfördelat kroppsfett, är man 20 år gammal borde ju inte kroppsformen vara helt fördärvad.

Vad tror ni, vad består min viktökning av? Jag tror inte jag fått mer muskler, inte tränat alls då jag känt mig relativt slö på kosten (Har dock blivit mycket bättre på senare tid), utan bara motionerat ordentligt (5-10 km per dag, inklusive tagit 100% avstånd från hissanvändning Flört). Det blir ett par trappor om dagen.

Ok, det blev ju kanske lite av en presentation detta också, men då vet ju i alla fall de som är nyfikna vad jag gör här, har läst på sidan ett antal veckor men inte direkt deltagit i några diskussioner, bara tagit del av er ovärderliga kunskap.

Dennis var namnet, trevligt att råkas. 

Blev lite ställd när jag skulle lägga in detta inlägg i någon grupp,  svårt att bestämma mig var detta passade bäst så lägger det i övrigt tills vidare. Tycker någon moderator att detta passar bättre någon annan stans så är jag mer än tacksam om ni vill flytta tråden dit den hör hemma (papperskorgen? Fundersam)

Leifemil
0
#1

Mina tankar om dina tankar:

Sluta spring dagligen(om det är det du gör 5-10km) och träna hellre styrka 3 ggr/vecka.

Låt bli vågen och skaffa en kaliper i stället, för att hålla koll på fetthalten.

Ät lågkolhydratkost. Sov minst 8 timmar i ett mörkt rum per dygn.

hemul
0
#2

Har du bantat bort så mycket så snabbt så är det väl rätt troligt att du förlorat inte bara fett utan muskelmassa också. På den här kosten får man muskler av att sitta på baken och äta. Eftersom du inte "ser" kilona du gått upp är det väl troligt att du ökat i muskelmassa. Det gör alla som börjar äta så här. Du var ju redan smal (väldigt t.o.m.) så då är det klart att du går upp i vikt.

Gronstedt
0
#3

Dennis, du skriver att du inte sett till dina nya kilon - är du säker på att de inte sitter där de ska, det vill säga på axlar och rygg? Med LCHF bygger man snabbt upp så mycket muskler som man egentligen behöver i sitt dagliga liv, och för de flesta innebär det att skuldergördel och rygg stärks. Om du sedan styrketränar sväller det snart överallt där det ser bra ut. Och till 180 cm kan du utan vidare väga uppåt 100 kg innan du har någon övervikt att klaga på, så länge det sitter på rätt ställe. Du blir inte ens överdrivet bred. Om du vill ha en slank men senig linje kan väl 80 kg vara rimligt. Min egen målvikt är 100, och jag är 1,67. Men jag hade tänkt bli rejält bred Flört.

venuseva
0
#4

Dennis, du är fortfarande ung och din kropp kommer bli jättefin i det närmaste året om du låter bli socker och stärkelse. Go Man, rocka fett nu.

dufva
0
#5

Hej Dennis!

Grattis till fin viktnedgång! 

Det är säkert muskler du gått upp eftersom du säkert brutit ned en hel del av den varan när du bantade.

Jag rekommenderar också styrketräning åtminstone som komplement i din träning.

Grövre armar fixar du bättre i gymet än i löparspåret Förvånad.. 

Vad som gäller för dig är ju att i första hand se till att inte lägga på sig fettväv igen.

Muskler ska du ju bara vara glad om du får mer av Skrattande ..

Dom ser snyggare ut i spegeln och hjälper till rejält att hålla förbränningen uppe..

Huden brukar må jättebra av vår kost som är rik på näringsämnen och bra fetter..

Många här har  blivit av med svår acne när skräpmaten har försvunnit..

Det är inte fettet som triggar finnarna utan kolhydraterna/margarinerna i kombination med hormoner som utlöser inflammationer..

EFtersom du är så ung kommer du att snabbt få fantastiska resultat av  LCHF både utseendemässigt och hälsomässigt..

andreas0
0
#6

70 kilo, är inte det lite väl lågt för 180 cm? jag är själv 180cm och min målvikt är 80 kilo, eventuellt lite mer om jag börjar styrketräna.

Äter man LCHF så får man den vikten kroppen är menad att ha, sen att kroppen inte alltid håller med dig är en annan sak.

Som dom andra säger, bantar man så äter kroppen på musklerna på första hand eftersom dom är mindre betydelsefulla när det är svält, det är en överlevnadsfunktion eftersom dom drar mycket energi, därför förlorar man en hel del muskler och inte bara fett. Nu när du äter riktigt så får kroppen ordentligt byggmaterial att bygga upp dina muskler med, och då gör den det. Kan hända att du går upp lite i fett också, om du ligger under normalvikt, för äter man LCHF får man den vikten som är bäst för en, vare sig det betyder upp eller ner.

Vill du verkligen veta hur det ligger till så strunta i vågen och mät med måttband istället, då kan du se bättre om kroppsfettet ökar eller minskar.

andreas0
0
#7

Ojdå, läste mitt inlägg nu och såg att tonen var lite nedlåtande, det var absolut inte min mening.

Jag vill också tillägga att eftersom du pendlar mellan 69-71 så kanske du har hittat din normalvikt, och kommer att ligga kvar där. I så fall är det ju alldeles utmärkt, och bara att fortsätta och se hur dom andra hälsovinsterna kommer, en efter en Glad.

Lycka till!

reamdn
0
#8

Svårt att tro att det är muskler då jag "suttit på baken" till störst del, men kan ju hoppas det. Jag väger mig inte jämt och ständigt om jag nu gav det intrycket, absolut inte. Men nån gång då & då för att se att det inte springer iväg allt för mycket.

Tack för svaren, det var mer uppmärksamhet än jag räknat med men det är bara trevligt :). Blev fel om ni uppfattar det som att jag väger mig en gång i kvarten, inte alls så.

Margareta
0
#9

reamdn: Det är faktiskt så att man bygger muskler med den här kosten fast man sitter på baken hela tiden…

Numer pensionär i Nynäshamn

reamdn
0
#10

Jag är inte helt övertygad, det låter för bra för att vara sant. Jag kommer göra lite armhävningar morgon/kväll för att vara på den säkra sidan :]. Ska återkomma om ett par veckor och se hur det utvecklar sig, tänker köra väldigt strikt tills dess.

Gronstedt
0
#11

Ta några mått innan du kör igång, så du ser skillnaden!

Doc
0
#12

Hej!

Kan bara instämma i vad andra sagt. Om du svultit ner dig till ett BMI på 21.6 med smala armar och lite kvar av fettet, då kan du ABSOLUT öka i muskulatur på fri mängd lchf-kost utan träning. Kroppen bara återställer en lämplig normal muskulatur.

Instämmer även med vad andra sagt - 5-10 km om dagen är kanske inte bortkastat just, men kanske inte heller nödvändigt. Som 20-årig man kan jag i princip garantera att allt ditt överflödiga kroppsfett kommer att smälta bort i längden på lchf (efter månader eller max ett år cikus). Dvs du kan fettförbränna större delen av dygnet utan träning, bara med hjälp av kosten som ger låga insulinnivåer.

Vill du använda tiden effektivare skulle jag som tidigare talare rekommendera styrketräning tre gånger i veckan. Rek varmt "TNT diet" som har träningsförslag på 3 helkroppspass i veckan, ca 40 min styck. Boken finns på amazon eller kanske bokus, adlibris. Fortsätt m lchf och kör sådant program i tre månader och jag tror du får en helt ny kropp. Fortsätt ett år och jag gissar att du mycket väl kan ha en kropp som en grekisk gud…Flört

reamdn
0
#13

kan inte låta bli att småskratta när jag läser ditt senaste inlägg Doc_. Jag ska mäta lite så for vi se, tänker inte börja träna på allvar än, är rejält försvagad av kosten nu. Men det är väldigt olika från dag till dag. Vissa dagar har jag väldigt mycket energi, andra dagar får jag mjölksyra av att gå upp för trapporna. Men då hade jag sovit lite dåligt med, känns som det går åt rätt håll också.

Men jag tänkte till att börja med köra på med lite kroppsövningar hemma, armhävningar och så. Tror det kanske "lossnar" lättare då, så att musklerna anpassar sig snabbare till fettdriften, än att låta dom vara helt "idle"?

andreas0
0
#14

Jag googlade lite, och hittade vad som verkar vara en gratisversion av träningsdelen av den boken.

Här är en länk.

doc, är det en fullversion av det träningsprogrammet, eller bara ett utdrag? (notera att man kan bläddra sida längst ner  på sidan.)

Doc
0
#15

#14 Ja det är hela programmet för "get back in shape"-delen, första 12 veckorna. Sen rekommenderar de ett kanske lite tyngre program över 12 veckor som man kan upprepa förstås. Rekommenderar boken ändå för teori och svar på frågor osv.

#13 Hehe ja, låter lite överentusiastisk kanske. Men jag tror så, kör programmet själv och tycker det är kanonbra. Du har rätt såklart att det kan ta ett tag innan man är redo för hård träning på lchf - ett alternativ då kan ju ev vara att "dopa" sig med lite kolhydrater inför träning. Så länge det behövs, det kommer det inte att göra i längden.

Armhävningar är såklart en bra början annars.

reamdn
0
#16

nej, aldrig i livet att jag tänker "dopa" mig. Då skjuter jag hällre på det.

Tack, Andreas, för länken, det blir bokmärke på den Skrattande

Bookjones
0
#17

Styrketräna på tom mage och ät ordentligt med protein efteråt. Hjälper musklerna att ta igen sig och hjälper kroppen att tillveka naturligt HGH. (läste jag i Protein Power av Drs Enig nyligen)

Pasi
0
#18

Det finns en ganska logisk förklaring till hur muskelmassan kan öka utan träning:

Vid normalt överätande så ökar både fett och muskler. Kroppen har anledning att ha mer muskler eftersom den då kan förbränna det som stoppas in….och det beror troligen helt på de ändrade nivåerna av kortisol, GH och igf-1, men ev också på de ökade testosteronnivåerna.
I en studie där de fick äta ganska mycket extra (ingen träning) så ökade vikten 4 kg på en månad, 2 kg av detta var faktiskt muskler.

När man äter för lite så blir hormonnivåerna tvärtom, kortisolet ökar och GH, IGF-1 går ner…muskelnedbrytningen ökar till en nivå där jämnvikt inträder mellan intag och utag av energi.
Ju mer energibrist kroppen utsätts för desto snabbare behöver kroppens energiförbrukning minska, för att rädda organismen, genom en exponentiellt ökande kortiol och därför ökande muskelnedbrytning.

Vid kolhydratkost så svänger blodsockret mer eller mindre och vid varje nedgång så inträder en liten minisvält… insulinet är fortfarande förhöjt så att fettdepåerna inte är helt åtkomliga, energikällan blir då socker via nedbrytning mha kortisol. Kortisolet går mao upp…vid större svängning så går det upp mer (snabba kollisar eller högre insulinresistens).
Mao  upffattar kroppen det som om man åt lite och minskar därför muskelmassan.
Med LCHF så är det tvärt om…den uppfattar att den får massor med mat beroende på de lägre kortisol- och högre GH-nivåerna och nedbrytningen av muskler minskar.

Rekommenderar Rob Faigin träningsbok!Cool

andreas0
0
#19

#15, längre ner på sidan så finns det ett par länkar under titeln "Related Content". Verkar vara ur samma bok. Undrar om den är komplett.

reamdn
0
#20

Kan berätta att vågen nu (efter massa julmat (not. ej kolhydrat) osv, så läs -1 till 2 kg) står på 73.9 kg. Byxorna är definitivt trångare kring låren, och något trångare i midjan. Vill påstå att armarna ser något grövre ut men svårt att avgöra. Ligger garanterat inte på mer än 20-30g kolhydrater (om ens det) per dag. Ska försöka dra ner ännu mer. Men fortsätter jag gå upp i vikt i denna takten är jag rädd att jag kommer göra något drastiskt (t.ex. börja äta mindre/gå hungrig). Inget jag ser som en bra lösning men jag VÄGRAR bli fet igen.