
Lasselars
29 årig dalmas boendes i Gävle med Sambo o två bondkatter.
Sommaren 2003 var jag uppe fyra veckor vid Bitten Jonssons klinik i Hudiksvall där jag insåg att jag inte tål kolhydrater. Den gången höll jag mig till det programmet i lite mer än ett år utan minsta snedsteg.
Kör sedan hösten 06 LCHF efter att ha blivit inspirerad på en kurshelg hos Bitten Jonsson där jag stötte på Skaldeman, och Litsfelds böcker. Skaldemanboken läste jag ut på kvällen/nätterna medan jag var där och sen var jag "frälst".
Numera begränsar jag mina kolhydrater mycket mycket mer (försöker ligga långt under 10g/dag), och äter mer fett och känner att det här är nog det bästa jag gjort. Det jag lärde mig av mitt avsteg efter första vändan med kolhydratkontroll är: Det är lätt så länge man är strikt, börjar man fuska tappar man lätt balansen.
Mitt mål nu: fortsätta med livsstilen och fortsätta gå ner i vikt och må bättre varje dag. Samt att komma igång mer med träning så småningom. Mitt viktmål är vid 110 kg idag har jag en bra bit kvar.