Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-vitaminer-mineraler-tillsatser-mm
Läst 5395 ggr
Turken85
0

Tomatpulver och kryddfråga i STHLM

Tjenare på er, hade några frågor gällande tomatpulver och kryddor.

Började göra egna dippar med egna kryddblandningar och turkisk yoghurt, smakar underbart.

Hur som helst, Letar efter två specifika kryddor efter att jag läst på baksidan av en kebabkryddblandning och ostbågspåse.

Första är tomatpulver och andra är ostpulver.

Tomatpulver hittade jag på kryddlandet.se men dyrt frakmässigt, och ostpulver kunde jag inte hitta alls. Så mina frågor är;

Någon som vet någon bra kryddspecialist i stan eller nära som har lite underligare kryddor? (essencefabriken och ÖB hade inte)

Någon som vet vart jag kan hitta ostpulver? (äkta, inte typ ost arom)

Andra frågan är ifall det är någon som vet kolhydratmängden på tomatpulver?

Frågade kryddlandet men det enda som stod på innehållsdeklarationen var "tomatpulver" (vanligt röd paprika pulver går från 5% till ca 20% när det är i pulver form så det lär ju vara något liknande).

Zepp
1
#1

Ostpulver kan du köpa på vilken ICA eller COOP som helst!

Där heter det torkad Parmesan eller Pecorino, Parmio Reagano osv.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

yvonnel
2
#2

Visste inte att det kallades pulver, om ost alltså. Är det bättre på något sätt? Sedan visste jag inte det om tomat heller, men jag är väl lite bakom kanske. Kolla Borgeby kryddgård, jag har handlat där - en bra firma enligt min erfarenhet, hyfsade priser också. '

Ev. finns det du söker på iHerb också, dom har bra priser och villkor öht. och dessutom är dollarpriset fördelaktigt LOF542 är min kod om du köper där och vill ha en liten extra rabatt på 5-10 usd.

Jag ska nu leta efter pulver, kanske kan det bli bra som såsredare, jag kan behöva det i någon form, mina frysta enport.rätter kan bli lite böta vid upptining.

yvonnel
0
#3

Jag kollade på Borgeby, där fanns bågge de eftyerfrågade. Rökt paprikapulver är en höjdare.

[Petronella Pip]
0
#4

Tomatpulver borde nog bli betydligt mer kolisar än paprikapulver, gissar jag, då ju tomater har mer i färskt tillstånd och är mycket blötare än paprika. Menar att det då krävs ännu mer färsk vikt för att få samma vikt torr (som paprikan).

yvonnel
1
#5

Kan ju inte handla om några större mängder hur man än använder det eftersom det är så koncentrerat och enligt uppgift smakar mycket mer.

Sindri
1
#6

Varför inte köpa tomatpuré på tub? Väldigt koncentrerad smak.

Turken85
0
#7

Tack för svaren, hade inte kollat tråden på ett tag.

@sindri, kan inte använda "blöta" varor för att krydda en torrvara.

[Petronella Pip]
0
#8

Men du kan trycka ner en klutt i själva dipen och hoppa det i blandningen.

Sindri
1
#9

#7 skrivet av Turken85

Men vad har du som grund i dippen? Någon sorts blötvara som du blandar pulvret i? I det blandar du såklart tomatpurén.