Trånga luftvägar
Hej,
Jag har sedan barnsben haft problem med trånga luftvägar, något som dock blivit bättre sedan jag skippade spannmål. Jag är dock inte helt nöjd då jag fortfarande vid träning upplever att jag har svårt att andas.
Jag minns att jag för några år sedan såg ett program, the Doctors tror jag, som tog upp ämnet. De visade ett ballong-liknande föremål som man förde upp i näsan och sedan fyllde med luft. Resultatet blev vidare luftvägar och bättre andning.
Någon som vet vad det är för föremål jag söker, eller kanske till och med har en länk till programmet?

Trånga luftvägar är ofta svullna slemhinnor.
Min astma försvann när jag gick över på LCHF!
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Jo jag vet, det har blivit mycket bättre sedan jag gick över till LCHF. Känner att jag blir i princip helt täppt när jag äter mjöl.
Dock är jag inte helt nöjd och skulle vilja prova det föremålet jag såg på tv.
Kan det vara en nasal stent? http://m.youtube.com/#/watch?v=1VSP6GMMUu4 En del får svullna slemhinnor av mejerivaror, kan vara värt att prova annars.
Långt om länge hittade jag det jag sökte, "functional cranial release". Tack för er hjälp och era svar :)