Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettallt-om-lågkolhydratkost
Läst 1877 ggr
Anders_E
0

Jubileum

Hej!

Precis idag är det 18 månader sedan jag började att äta enligt LCHF. För mig har inte viktminskningen varit så oerhörd men jag mår bra och behöver inte längre ta insulin. Behandlingen består numera bara av Metformin.

I början sjönk vikten i raketfart och jag gick ner till under 100 kilo. Startvikten var 108,7. Idag väger jag 103,7. Mitt HBA1C var vid senaste mätningen 5,2 mMol/L. Kolesterol värdet är fortfarande högt till min läkaren förtvivlan. Hon tycker absolut att jag ska äta Simvastatin. Men jag vill inte ha de depressiva tankar som jag hade när jag åt dessa. Dessutom värk i ett knä som ingen kunde förklara.

Gojkan
0
#1

Grattis till dej!

Och lite Grattis till mej själv: idag är det 6 mån sedan jag fimpade(förhoppningsvis för gott)!

Margareta
0
#2

Grattis Anders_E, kul att se dig här igen.

Vilka Triglyceridvärden har Du?
Jag kollade mina för ett tag sedan och de var 0,94

Då struntade min läkare i Kolesterolvärdena.

CHOL 7,23
LDL    4,1
HDL    2,2 (det goda)

Numer pensionär i Nynäshamn

dcos
0
#3

Det där med värk i knät i kombination med knät var intressant. Jag har läst om liknande "osannolika" effekter tidigare. Minns tyvärr inte var nu.

*teflonminne*

Skönt att du mår bättre nu.