Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: allt-om-lågkolhydratkost
Läst 3294 ggr
lisols86
8

Kostbehandling, Sjuksköt. i psykiatrin...

Hej!

Jag jobbar som sjuksköterska inom psykiatrin. öppenvården. Jag har själv ätit enligt lchf i fem år och upplevt många hälsofördelar.

Jag har en chef som också är positiv till lågkolhydratskost och jag har nu fått igenom mitt förslag att jag ska få möjligheten att jobba mer kostinriktat, förhoppningen är att vi utöver tex. sömnskola också ska kunna erbjuda kostrådgivning både i grupp och individuellt. Jag tror det skulle kunna vara ett bra komplement i behandlingen av bla. patienter med adhd, bipolär sjukdom, ätstörningar mm. Detta känns fantastiskt roligt!! Och det är ju fruktansvärt att kostens roll inte tar större plats i psykiatrin, men detta ska det bli ändring på :)

Nu återstår det att gardera mig med vattentätt vetenskapligt stöd för råden jag ger som återstår. Där skulle jag gärna vilja ha lite tips om vetenskapliga artiklar som berör kosten och psykiskt mående, men självklart även hälsofördelar. Jag har tagit fram en del, men framförallt gällande diabetes…. Maila mig gärna om ni har vetenskapligt stöd som ni tror skulle kunna vara till hjälp för mig…

och ps: Jag har finkammat kostdoktorns sida, samt annika dahlqvist ang vetenskapliga artiklar :)

lisols86@hotmail.com

Mvh /Lisa

yvonnel
0
#1

#0

Jag tycker att du ska kontakta båda dessa personer för stöd i din strävan, helt säker på att du får en fin och hjälpsam kontakt bara du ber om det.

Lycka till!

dg-d
0
#2

Kolla in det här TEDtalet: http://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc

Och hennes hemsida: http://www.terrywahls.com/

Terry Wahl är en läkare som blivit frisk från MS genom att lägga om kosten till paleo.

Om det finns en koppling mellan kosten och våra nervändar när det gäller fysiologiska sjukdomar så bör det ju även finnas en koppling till nervändarna som har med psyket att göra, eller hur? Flört

kaisakavat
0
#3

Just kopplingen psykiatri-kost minns jag inga vetenskapliga studier kring, det psykiska välmåendet brukar mer konstateras som en 'medföljande bieffekt' till annat positivt. T ex i studier om viktreglering.

Men nog borde det finnas.

Har just tittat runt lite på de sajter jag brukar vara in på, ingen av dem går närmare in på detta. Men hoppas du hittar.

Jag blir iaf himla glad att läsa ditt inlägg - ditt intresse och det sättet du vill jobba på! FANTASTISKT!

Lycka till med allt!!

dg-d
1
#4

Kom just på, dr. Davis (Wheat Belly) har listat några forskningar på psyksjukdomar och vete.

Lisabet
0
#5

Dr Natasha Campbell-McBride har hemsidan

Gut and Psychology Syndrome (GAPS™)

där hon beskriver sin syn på detta

"Natural treatment for autism, ADHD/ADD, dyslexia, dyspraxia, Depression and schizophrenia"

Där finns massor att läsa, helt klart otroligt intressant.

MimLan
3
#6

Har inga extra tips, men vill bara ge dig en applåd för ditt arbete. Det är så viktigt att få till kost som hjälper och inte stjälper redan sköra människor.

Beate
1
#7

En jättebra blogg av Emily Deans som är psykiater. Där kan du nog hitta en hel del stöd.

http://evolutionarypsychiatry.blogspot.com/

bluegoose
0
#8

Ett annat tips är

The Mood Cure

av Julia Ross

yvonnel
0
#9

Kolla gärna upp vad som finns hos Dr. Mercula, han förkovrar sig hela tiden och håller ofta inspelade föredrag på sin sajt.

Jag vet inte så mycket om just psyksjuka men har ofta hört om maten som är full av kolhydrater såser ock kladdigt bröd och röd saft med mycket socker. Man får lite känslan av att dessa patienter ska bäddas in i kolhydrater för att psykisk smärta känns mindre då.

Lycka till!