Hjälp mej... ang. sötningemedel
Hjälp mej ang. det här med sötningsmedel.
Om jag dricker Cola light eller Zero förstör det för mig i blodsocker-synpunkt.
Jag har inga problem med sockerberoendet så jag är inte rädd att det ska trigga igång mitt beroende igen. För karaktär har jag.
Jag undrar mest om det förstör min viktnedgång?
Svaret är nej, det påverkar inte blodsockernivån!
Så jag kan med gott samvete dricka ett halvt glas cola zero utan att min viktnedgång avstannar…?!
Jag har druckit pepsi max under hela min LCHF-tid och jag har gått ner 27 kg, sen januari 2011, och jag kommer fortsätta dricka det tills jag dör :-)
Det enda det förstör är tyvärr tänderna eftersom det är frätande.
Många påstår att det kan trigga sötsugen, men gör det inte det, så spelar det väl ingen roll. Det triggar tydligen inte ditt och absolut inte mitt sockersug.
Sen kan man diskutera aspartamets vara eller icke vara, men det är en helt annan femma.
Tack
Moncan! Då ska jag bannemej unnamej ett glas ikväll.
Det kan faktiskt påverka blodsockernivån, vet bland annat Ronnie som är tillsammans med Monique med bloggen lifezone har visat han får sådan påverkan med kurvor.
Det är även individuellt, men snarare troligare att det är en rebound effekt på om man hör till de som får insulinpåslag av söt smak i sig (vilket då sänker blodsockret och då får rebound med extra glukogenes som höjer det kanske mer än det var från början).
Däremot har du nog fattat lite fel om du tror det är bara blodsockernivån som har att göra med viktminskningen att göra, det finns mycket som påverkar, men om man talar om den är det snarare insulinnivån som är problemet, det är bara så att det är lättare att mäta blodsockret, men det säger inte allt om insulinet för det.
Men det är inte heller det enda som påverkar heller.
I korthet, det är väldigt väldigt individuellt om det fungerar eller inte. Du kan bara prova och se om det funkar för dig eller inte. För en del funkar det, för andra inte.
Jag drack cola light och pepsi light,,,, Jag fick ont ungefär som urinvägsinfektion.. så jg tror inte det är speciellt nyttigt.. Jag la av och allt blev bra igen , Ingen mer lightläsk för min del någonsin
"Google kan ge dig information men aldrig erfarenhet"
Det kan absolut påverka blodsockernivån så att säga nej som om man vore någon expert i frågan bara för att man sörplar cola själv är helt befängt. Många som dricker lightläsk försvarar det med näbbar och klor och visst. Det kanske fungerar för dem, men jag skulle aldrig ge råd till någon annan att dricka sånt.
Huruvida det ger utslag beror på hur känslig man är men de flesta får utslag på blodsockerkurvan beroende på att hjärnan är programmerad att svara på läskedrycker genom insulinpåslag redan innan de nått magsäcken. (Se boken Hjärnkoll på vikten av prof. Martin Ingvar) Det finns många undersökningar och studier som visar att lightdrycker ger stort blodsockersvar.
Du kan läsa ett exempel här:
http://www.kostdoktorn.se/den-konstigaste-blodsockerkurva-jag-sett/