Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: övrigt
Läst 2641 ggr
evion
15

Kris för svenska mjölkbönder

Om man värdesätter svenska mejerier som smör och grädde är det kanske dags att visa sitt stöd för svenska mjökbönder nu. De flesta har under det senaste halvåret fått kraftigt sänkta avräkningar och ligger nu på minus per producerad liter. Om inte något händer inom de närmsta månaderna tvingas många av dem att lägga ned. Sitiationen är mer än kritisk tyvärr.

Ett sätt att visa sitt stöd, förutom att se till att köpa svenska produkter och undvika tex importerad ost är att gå med i Facebookgruppen "reclaim the milkprice". Det är en sluten grupp men jag tror de som stöder svensk mjölk är välkommna.

Som hängiven LCHF:are och storkonsument av smör och ost tycker jag självklart att det tragiskt att det ska behöva vara såhär.

http://www.svenskmjolk.se/Mjolkgarden/Tidningen-Husdjur/Nyheter/2012/Upp-till-kamp-mot-laga-priser/

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=106&artikel=5220599

http://www.svenskmjolk.se/Mjolkgarden/Tidningen-Husdjur/Nyheter/2012/Mjolkbonder-rasar-mot-prissakningen/

JMW
2
#1

Visst är det för jäkligt.

Maken blir arbetslös om inte alltför lång tid nu. Hans arbetsgivare, mjölkbonde, kommer att sälja och lägga ner. Allt pga mjölkpriset.

Vet inte vad jag själv kan göra. Att gå med i en FB-grupp räddar nog inte bönderna. Tyvärr. Dessutom har jag inget FB-konto. (Kommer inte heller att skaffa. Någonsin.)

evion
0
#2

jag har inte heller FB och kommer inte skaffa heller. Men visst kan man göra något, även om det bara är att visa att man bryr sig. Man kan alltid skriva insändare eller inlägg under artiklar i ämnet osv. De stora krfttagen lär ju så klart komma från böndernas egna organistaioner men jag tror de alla uppskattar om "vanligt" folk bryr sig. Dessutom har vi som konsumeneter alltid den slutgiltiga makten. Välj svenskt i första hand om du kan!

Anders-S
0
#3

Har noterat att Arla Meze nu förekommer i två varianter.  En som säljs i västsverige och som är tillverkad i Danmark av dansk mjölk och så en som är tillverkad i Linköping, tror jag, som förhoppningsvis är gjord av svensk mjölk.

Eftersom jag inte vill köpa tysk eller den danska, där korna kanske ätit GMO-foder, blev jag glad när jag upptäckte att Willys har börjat med Garant turkisk yoghurt som är tillverkad i Sverige.

Helst vill jag ha Wermlandsmejeriers yoghurt, men den har jag inte hittat på senaste tiden. Hoppas den fortfarande tillverkas.

evion
0
#4

http://blogg.passagen.se/ostergrytinge/entry/k%C3%A4rva_tider

Många bönder får nu lika mycket (lite) betalt som för 20-30 år sedan.

Jennix
2
#5

Jag tycker det är konstigt att de inte höjer priserna litegrann. Det är ändå rätt billigt med mjölkprodukter, tycker jag som är van vid att leva snålt.

Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!

Hannathu
0
#6

arla har sänkt priserna till bönderna i flera omgångar…

per.andersson
0
#7

Tyvärr är det ju mejerierna och inte konsumenterna som pressar priserna.
Butikerna gör det samma men det är ju mejerierna som sitter emellan oss alla.

Mejerierna är för snåla och de måste pressa upp priserna och ge mera betalt till bönderna.

Samtidigt har inte bönderna något riktigt fack i ryggen för att medla och starta strejk för att visa deras styrka.

Arla är mjölk maffia detta pga att när det fattas mjölk får bönderna mindre betalt för mjölken.
märkligt sätt att öka produktionen på.

LCHF @ Google+
Riktig Mat - LCHF
https://plus.google.com/u/0/b/107776422766563650882/

JohanKarl
1
#8

Jeppz, allt är arlas fel. Googla på 'Den köpgalna kon'.

Köper hellre Wapnö, Falköpings mejeri, Östgöta mjölk, Smålands (minns inte vad mejeriet heter, eller Hjordnära. Frågan är hur länge de kan hålla Arla stången, med deras möjligheter till prisdumpning och allehanda oschysst spel.

Rynkar på näsanGråter

per.andersson
0
#9

skåne mejeriet är ju dom som har störst möjlighet efter arla, tyvärr tror jag ju att om arla skulle försvinna skulle skånemejeriet göra på samma vis som arla tyvärr.

LCHF @ Google+
Riktig Mat - LCHF
https://plus.google.com/u/0/b/107776422766563650882/

JohanKarl
0
#10

Arla försvinna? Heh. Hur stor marknadsandel har de? 80%? 90%¿ Men visst, girigast vinner.

evion
0
#11

finns ytterliggare en Facebook-grupp för den som är intresserad och den  är öppen för alla, "Slutet är nära…Hjälp! Svenska mjölkbönder är utrotningshotade."

JohanKarl
0
#12

Jag är ingen storkonsument av mejeriprodukter utöver smör,, men är lite bekymrad över all betesmark som kan komma att stå outnyttjad om de sista tusen mjölkkorna hamnar i en mjölkfabrik i Ruhrområdet. Får väl hoppas på att gamla mjölkbönder lägger om till gräsbeteskött i stället, hoppas på en bra marknad för det framöver.

evion
5
#13

betesmarken kommer inte bara stå outnyttjad, den kommer växa igen på mindre än ett år. Våra öppna landskap bli ett minne blott.

"2012 finns det cirka 5 000 mjölkbönder och 1992 var det 19 000 mjölkbönder.

Fortsätter det såhär finns det inga mjölkbönder kvar 2020!"

http://www.vf.se/asikter/insandare/svenska-mjolkbonder-ar-utrotningshotade

JohanKarl
0
#14

Nu är ju öppna landskap inte bara betesmark…. det finns ju spannmålsodlingar också… *ironi*

rattleman
0
#15

Som flera redan har påpekat; undvik Arlas produkter till varje pris, särskilt om det finns motsvarande alternativ från andra producenter. Observera att många varumärken tillverkas av Arla, så det gäller att läsa noga på förpackningen!

Arla köper upp de lokala småmejerierna och dumpar sedan ersättningen till mjölkbönderna som då inte längre har något annat mejeri i närheten att vända sig till och tvingas acceptera prissänkningen eller lägga ner sin verksamhet.

Att Arla dessutom kör med ytterligare fulspel som att försöka sälja komjölksost som fetaost (tills EU stoppade dem) osv förbättrar inte heller deras image i mina ögon…

evion
1
#16

Arla går med vinst och ökar omsättningen medan bönderna går med förlust och tvingas slå igen.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=86&artikel=5225311

evion
3
#17

Intressant artikel i ämnet. Bara jag som tycker det är konstigt egentligen att vatten och dricka får vara hur dyrt som helst men inte mjölk?

http://www.newsmill.se/artikel/2012/08/15/arla-suger-ut-mj-lkb-nderna