
Creme Fraiche gucka
Hej!
Min syrra gör en underbart god gucka som oftast används till grillat kött. Det som är "svårt" är att hon aldrig använder några proportioner, men håll till godo. Den är klart värd att prova.
1 liten burk creme fraich
1 stor Rödlök (går säkert byta till purjo som har lite mindre kolisar)
Grillkrydda (funkar toppen med hemmagjord)
Finhacka löken och rör ned i creme fraichen. Smaka av med ordentligt mycket grillkrydda. Låt mogna en stund innan du äter.
Tack, kommer säkert väl till pass till grillsäsongen!

Låter gott.
Har ätit något liknande förut.
1 burk creme fraiche
1 liten hackad rödlök
1 liten burk stenbitsrom
Själv är jag inte så förtjust i rom så din röra passar nog mig bättre 
Jag provade en variant av den guckan idag till grillat kött (och korv) men hade i en vitlöksklyfta också. Jag körde på en höft och hade nog i för mycket rödlök, och så mixade jag röran och då blev det blaskigt- så då hade jag i en skvätt grädde och körde stavmixern en stund till så det tjocknade. Man tager vad man haver…*s* Blev väl starkt, men det beror nog mer på mig än receptet!
…eller
1 burk creme fraiche
1 liten hackad rödlök
lite hackad rökt eller kokt skinka (jag föredrar rökt)
får gärna stå o dra nån timme
…. utmärkt till typ "snittar" eller som fyllning i "crustader".
Nu är mitt intresse för detta med "lowcarb" nyväckt, så jag vet inte hur det är med kolhydrater i crustaderna