Dålig fantasi
Hej
Jag har bara ätit LCHF i några dagar och nu börjar jag tappa lusten lite. Jag har alltid älskat pasta och jag saknar det. Jag vet inte vad jag ska laga till middag. Gillar inte bacon men ägg är gott, men nu har jag ätit det i flera dagar…
Jag vill att det ska kännas fräscht, vara gott och inte allt för svårt att tillaga. Är det någon som har några tips på bra recept, eller någon bok med trevliga recept.
Sedan undrar jag också vilka grönsaker som innehåller minst kolhydrater?
På somrarna äter jag oftast sallader (älskar isbergssallad nämligen) - stoppa i saker som ost, kyckling, kallt tärnat kött, fisk, ägg, etc. och häll över en fet dressing (majonnäs kan spädas med lite vatten till bättre konsistens och kryddas lite som man vill)
Tror det blir en kyckling, bacon och ägg sallad ikväll, med majonnäs dressing spädd med vatten och parmesanost i (och så själva sallden, gurka och tomat, eventuellt lite minimajs också).
Pastasåser kan man hälla över antingen strimlad sallad, kokt broccoli eller strimlad kokt/fräst vitkål t ex.
Men leta runt här på forumet, finns hur mycket recept och måltidstips som helst.

Jag utgår alltid från protein (ko, gris, fisk, fågel, skaldjur) och lägger sedan till fett (och grönsaker) beroende på vad jag är sugen på. I kväll blev det rester från en grillad kyckling (i bitar) blandad med olivolja, lite majo och blandsallad. Lite kryddor i och smakade mumma :)

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Kolla även in bloggar! Det finns massor av bra LCHF-matbloggar med bilder och inspirerande recept.
Några av mina favoritbloggar:
http://www.atriktigmat.se/blogg-5060005
http://56kilo.alltforforaldrar.se/
http://www.ryskadockor.blogspot.se/
http://lchfklubben.se/lolloslchf/
http://vardagfest.blogspot.se/
Pasta kan du göra själv om du vill. Här finns ett recept:
http://56kilo.alltforforaldrar.se/lch-pasta-med-heta-rakor/
Själv äter jag väldigt strikt men det går att variera sig! Idag gjorde jag crepes med blandfärs i. Pannkakorna gjorde jag på vatten, fiberhusk, salt och kokosfett. Till lunch åt jag köttbullar med gräddsås. Till frukost ostmackor (LCHF-bröd).
Recept på pannkakorna:
http://www.ryskadockor.blogspot.se/2012/05/wrap-med-kyckling-och-currymajonnas-med.html
Det är verkligen inte svårt att laga god LCHF-mat! Tvärtom; det är nu man får använda det godaste av det godaste! Jag brukar ersätta pasta med smörstekt zucchini, som helst ska ha stekt så pass att den fått lite färg. Det låter kanske inte så gott, men är underbart! Och passar ofta förvånansvärt bra till pastasåser. Särskilt tomatbaserade sådana.