Hur ska jag komma upp i kolhydrater igen?
Jag äter idag 100-120g fett
64-74 g protein
3-6 g kh
Äter idag:
Kyckling, lax, ölkorv
Beasåser, smör, camenber, fetaost
Ägg, spenat, skjälkselleri.
Hur och vad ska jag äta för att öka kolhydraterna + vad ska jag dra ner på vad det gäller fett och protein?
Lägg till lite lättätna grönsaker som paprika, tomat, gurka och det finns ju fler ovanjordsgrönsaker än så?
Jag vet inte om du behöver dra ner på fettet bara för att du ökar lite grann på kolhydraterna. Det får någon mera kunnig svara på 
Tror inte du behöver dra ner på något, är bara lägga till lite grönsaker som du tycker om, paprika, blomkål, broccoli, fänkål, vitkål t ex, ditt energiintag är inte speciellt högt… 120 gram fett + 75g protein och 5g kolhydrater blir inte mer än runt 1500 kcal.
#2 Hur många kalorier bör man ligga på ungefär? Jag är 175 cm väger 76 och tränar ytterst lite. Önskar helst att gå ner i vikt. :-)

Mnja.. nu var du säkert den miljonte som frågade hur många kalorier man bör äta!
Det är det ingen som vet.. och det är hart när omöjligt att beräkna varesig hur mycket du äter och hur mycket du gör av med.. iallafall utanför ett laboratorium, avsett för sådant.
Så du får helt enkelt lita på din kropps signaler om hunger och mättnad.
Om du redan ligger i energibalans och vill öka kolisarna så minskar man på fettet.. då de bägge främst är energi.. protein är konsatnten i födan.
Egentligen är det rätt enkelt.. stek en köttbit i smör, severa med grönsaker.. upprepa tre gånger om dagen.
Blev du vrålhungrig långt innan planerad måltid får du öka portionsstorleken, blev du inte hungrig alls strax innan måltiden så var den för stor.
Grejen är att kroppen till stora delar reglerar det där själv.. tar den från lagren så sjunker din aptit.. vill den lagra så ökar aptiten.
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
det är inte helt sant iofs, en del har störda hungerskänslor och får tvinga i sig mat för att inte hamna alldeles för lågt… men i princip stämmer det ju…