Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: off-topic-ot
Läst 5856 ggr
misty09
0

Älskling du har blivit en tjockis...tv3 måndagar

Ikväll börjar ett nytt program. Älskling du har blivit en tjockis. Tävlingen går ut på…naturligtvis att gå ner i vikt och få en summa pengar.

Det som är nytt denna gång jämfört med Biggest looser mm är att den personliga tränaren och coachen Anders Lidestam lägger upp ett matprogram efter LCHF metoden. Klockan 21 börjar det om man är nyfiken.

Ytterligare en bit på vägen att sprida LCHF…om det nu görs på rätt sätt. Vi får väl kika på premiären  kväll.

http://www.tv3.se/alskling-du-har-blivit-en-tjockis/far-100-000-kronor-om-hon-gar-ner-15-kilo

kaisakavat
0
#1

OJ, nu blev jag lite nyfiken ändå. Har ju sett ett par trailers om programmet, men inte visste jag det där med LCHF.

Om inget annat pockar på uppmärksamhet just då så kanske jag gluttar lite.

Tack!

Jojo55
0
#2

Neje! Det krockar ju med 40 grader i feburari! :(

misty09
0
#3

Kommer att visas på www.tv3play.se efter sändningenGlad

Jojo55
1
#4

Får satsa på det…

misty09
0
#5

Ligger en kommentar efter programpresentationen. Någon har skrivit…..Äntligen ett program där dom får äta riktig mat! Så det verkar ju lovandeFlört

[bittek]
0
#6

Åh, vad roligt! Det blir nog en ordentlig anstormning av nya Kif-medlemmar efteråt!

Skrattande

[MissJitterbop]
1
#7

Wohoo, då ska jag bänka mig framför tv:n :D

savonit
0
#8

Intressant, någon borde tipsa kostdoktorn illa kvikt.

[Pennylane1]
0
#9

han har det redan… om det var efter tips eller tidigare vet jag ej Flört

kaisakavat
2
#10

Eeeeh. 15 kg på 7 veckor som mål?? Förvånad

It vettja om det låter så vettigt.. men vi får väl se vad som framkommer 'under resan' - avsnittet har ju bara börjat. Glad

Tyvärr kläckte han tränaren ur sig ordkombinationen 'mycket protein' som beskrivning av LCHF (ja, han sa också mycket fett). Iofs kommer hon träna hårt, så ordentligt med protein är naturligtvis befogat, men kanske spär detta på myten om att vi äter en ko var om dagen.. Obestämd

Zepp
4
#11

Mnja.. är det bara jag som e skeptisk?

Tror de kommer att focusera på alla konflikter inom familjen!

Ungefär som Arga snickaren osv.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

[Pennylane1]
0
#12

nej, det låter som Andreas E är mycket skeptisk

kaisakavat
0
#13

Zepp - Hehe.. du verkar ha bra intuition..

Jag började skratta, för speakern låter exakt som speakern i Lyxfällan - samma kanal på torsdagar.. Skrattande ..i tonfall och ordval.

Sen vet jag väl inte direkt om sambon gör ett bättre jobb som coach än hon gör som gymmare.. Foten i munnen

Men nu ska jag blir tyst och sluta gnälla.. Cool

MsSandra
1
#14

Det är ju "underhållning".. alltså vi snackar om tv-underhållning! Man kan inte ha för höga krav på det.. oavsett vad det ska handla om. Även om man kunde önska det ibland..

Hoppas ni har en trevlig kväll allahoppa!
MVH Sandra

Minorca
0
#15

Det bästa med programmet var att de sa LCHF  utan att någon dietist elller annan sa det är farligt äta LCHF.

Tur att programmet går i en reklamkanal för annars skulle det bli anmält för att bara förespråka den farliga dieten LCHFFlört

misty09
0
#16

Tittade på 30° i februari så jag får kika på programmet på tv3play i morgon. Verkar inte vara någon hit om man läser era reaktioner. Men fördelarna kanske är att det är fett och protein och inte salladsblad iallafallTungan ute Jaja ska kika i morgon.

[Sias]
0
#17

Kombinationen LCHF OCH träning, för viktminskning OCH välmående - som i det här programmet -  är annars något som sällan nämns i LCHF-sammanhang.

Kanske programmet kan ge inspiration till att börja träna, röra på sig - för att må bra och hjälpa vikten åt rätt håll ?

Jojo55
2
#18

Fast det där med övergångsbesvär då? Då är det kanske varken roligt eller ens särskilt nyttigt att träna hårt? Är det ens möjligt?

Mooniq
0
#19

Jag blev besviken på programmet - åter igen ett program som vidhåller att om du tränar mycket så blir du smal och lycklig. Dom kunde ha lagt några (7-8 min) av programmet för att gå igenom kosten. Nu började hon med proteindrink på morgonen - varför då?. Sen var det 3 rejäla motionspass -varje dag!

OM man ska omvända en soffpotatis så blir det svårt med 3 träningspass/dag. Ett träningspass  - tex en promenad på 1 - 1½ timme kanske funkar i verkligheten.

Här var för mycket fokus på pengar och konflikter - trist att se.

Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃

_Lo_
1
#20

Vad var det för en konstig spa-behandling hon fick? Äckligt för ju bara förnamnet! Huga! Kan det varit på riktigt verkligen? FY!

Jag tycker också att det var synd att de inte tag upp mer om vad kosten handlar om. Det enda man såg av kosten i programmet var en proteindrink, en blodig biff på restaurang och när de stod i köket och hackade zuccini. Synd även att de inte pratade nåt om övergångsbesvären och hur de kan påverka träningen i början.

Jag hade själv aldrig orkat träna när jag hade mina övergångsbesvär. Jag orkade inte ens klättra upp i rutchkanan och åka en vända med sonen på Lek och buslandet. Den enda motionen jag orkade de första veckorna var lugna promenader med hunden.

gun92884
3
#21

#6skrivet av bittek

Ja, det hade ju varit roligt om det verkligen hade betonats mer om hur hon skulle äta för att ma bra … för BRA mar hon ju inte. Och nu menar jag inte för att hon inte rör sig fysiskt … det verkar inte röra sig psykiskt.

Och mannen som är sa passiv-aggressiv. Rynkar på näsan

Om inte löftet om 100,000 kan vara motivation för att frun ska atminstone RÖRA pa sig … da hoppas jag att de använder en del av de 50,000 de fick till att anlita en psykolog som kan hjälpa frun att komma underfund med vad som fick henne att ge upp och sätta sig i soffan … 17 ar. Jag tror inte ett ögonblick att det är lättja som ligger till grunden här … det hon stoppar i sig är ju direkt för att söva ner sig …

Tränaren är en riktig dork Rynkar på näsan… han blir nästan gratfärdig av att se deras kärlek … det behövs litet mer än att hänga ihop som siamesiska tvillingar för att fa till ett äktenskap som fungerar …

[bittek]
0
#22

Ja, nog blev det lite av en besvikelse…

kaisakavat
0
#23

#21 Tack!

Allt du skriver - precis vad jag satt och tänkte under hela programmet, men inte orkat formulera! Glad

Zepp
0
#24

Ett program med väldigt lågt underhållningsvärde!

Lite impad blev jag ändå.. 9 Kg på 7 veckor.. för mig tog det 7 månader.

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

[Pennylane1]
0
#25

läste om tjejen på AB idag: "det var tack vare träningen hon gick  ner!" Inte ett ord om kosten, mer än att det stod innan att det var LCHF-kost hon skulle äta.

misty09
0
#26

Nu har jag också tittat….på tv3play. Nej det var ingen höjdare. Enda behållningen var när LCHF nämndes. Hoppas någon blev nyfiken…såg ju Annikas kokbok där på bordet också.

Låter som att nästa avsnitt blir ett riktigt lågvattenmärke. Köpa nya bröst…..ja vad säger man!

gun92884
2
#27

#26skrivet av misty09

… om det nu är hennes mal i livet sa far vi väl hoppas att mannen gar ner sa mycket i vikt sa hon har rad med en kirurg som har bättre omdöme än den som gjorde läpparna Rynkar på näsan

Sweli
0
#28

#27 skrivetav gun92884

#26skrivetav misty09

LCHF i all ära men när den blir inblandat med såna lågkvalitets program är verkligen synd Rynkar på näsan

Nästa program blir en bimbo med en tjockis, håller med dig Gun.

gun92884
0
#29

#28skrivet av Sweli

De gör nästan LCHF en björntjänst genom att använda dessa människor som 'modeller'. Desstom mindre de säger - om det GÅR att säga mindre än de har gjort hittills - kanske är bättre Rynkar på näsan

Sweli
0
#30

#29 skrivetav gun92884

Jag förstår att programet skildrar bara träningen, bara man ser vem som är tränaren. LCHF nämns och man ser några böcker och en skymt av A Dahlqvists bok.

Den visar inte vad de äter bara att man trännar ihjäl tjejen så att hon till slut går ner i vikt.

Jag tycker att, att tränna är bra men allt som är överdrivet är dåligt i längden. Man kan se idrottsfolket hur många skador de får.

Väldigt dålig program Rynkar på näsan