Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-billiga-ingredienser
Läst 14436 ggr
isacmojs
0

Hur mycket har ni i matkonto?

Jag skulle vilja veta hur mycket ni lägger ut på mat och annat tex blöjor osv.

Vi är två vuxna och två barn och har sjukt mycket pengar som läggs på mat trots att vi inte har råd med att ha det så men vi vet inte hur vi ska få det billigare utan att tappa en varierad kost som även passar barnen

Kan ni inte skriva vad ni äter och vad ni lägger på mat?

PhilippaB
1
#1

Vi är en vuxen, en tonåring(utan botten) och en hund.

Vi köper mat för ungefär 3.5 tusen/månad.

Då köper jag slaktbortfall till hunden för en billig penning. Ca ½kg/dag.

Jojo55
1
#2

Två vuxna, två katter: 5000Kr/mån. I detta ingår även tvättmedel o.d.

Vyer
0
#3

Vi är två vuxna och lägger mellan 3000-4000 kr (inklusive hygienartiklar/tvättmedel/rengörningsprodukter osv).


Susanna88
1
#4

Jag bor själv och lägger ungefär 1500:- på mat. Då ingår tvättmedel, schampoo och sånt men detta köps ju inte varje månad.

isacmojs
0
#5

Ok, men har ni några förslag på vad ni äter?

mackans
0
#6

Jag och sambon lägger 1500:- var.
Då ingår även mat till 1 hund, 2 katter samt hushållsgrejer.

Schnigel
0
#7

Oh.. jag och sambon ligger på 6000 :- men i det ingår det bårde mat, djurmat, hans 2 beroenden (cola & snus) hygien artiklar och hushålls grejer. Men själva matkostnaden ligger på ca 4500 per månad skulle jag kunna tro.

rikpe190
0
#8

Jag bor ensam och lägger sammanlagt 1000-1500kr i månaden på mat.

Det jag köper mest är billigt kött (tyvärr, hade gärna köpt ekologiskt, men ekonomin tillåter inte det just nu) som fläskkarré, kyckling och lax/nötkött när det är extrapriser. Smör (75g/dag), grädde (½-1dl/dag), ekologiska ägg (3st/dag) och diverse grönsaker, t.ex. blandsallad, champinjoner, spenat, lök, paprika etc.

Kryddor och andra smaksättare ingår också, men de fylls på vid behov, alltså inte så ofta

Ska också tilläggas att jag lägger ner mindre pengar på mat nu än innan LCHF

hemul
0
#9

Förra året gjorde jag av med i snitt 1650 per månad (bara mat). Jag lever också billigare än innan - och då är det ändå 6 1/2 år sedan jag la om kosten! Mycket frukt och grönt var det som kostade för mig då. Köpte inte läsk och bullar eller halvfabrikat och sånt då heller.

MimLan
0
#10

Jag tror det är bättre att ni själva bokför hur mycket ni handlar, och vad ni lägger det på. Vad är "sjukt" mycket?

Exemplifiera en vecka för maten så bör det bli enkelt att se var ni lägger pengarna.

[En tina till]
0
#11

Ett enkelt sätt att få grepp om vad man lägger pengarna på är att ALLTID ta kvitto och sedan varje veckoslut t.ex. bokföra i grupper mat, hygien, djurmat, snus/tobak, tidningar o.s.v. regelbundna kostnader. Dagens kvitton är ju ganska översiktliga så det är skapligt enkelt att minnas veckans inköp. Då ser man dessutom efter ett tag om någon post är onödigt stor. Kan vara motiverande och lättare att få grepp om än om alla kostnader bara rinner på i en klumpsumma.

KarinJ46
0
#12

Hej Isac, är nyfiken på vad du tycker är "sjukt mycket"?

Lilltilda
0
#13

Jag såg på senaste kontoutdraget från ica att jag förbrukat närmare 3000 kr på en månad på allt som jag köpt på ica. Då lever jag själv det mesta av tiden. Konstaterar då jag tittar bakåt att livsstil med lchf nästan fördubblat mitt matkonto! Förvånad
Hur andra bär sig åt för att få matkontot billigare med lchf begriper jag inte.
Jag har aldrig lagt särskilt mycket pengar på snacks, godis eller läsk. Jag har studerat i ett par år och fått leva mycket knapert, men nu jobbar jag heltid igen så nu har jag ju hyfsat råd ändå.
Bröd, grönsaker, pasta, rotsaker, linser, potatis och ris var tidigare grunden i matlagningen och så la jag till t.ex. ägg, köttfärs eller kyckling beroende på vad som var billigt just då. 1-2 frukter per dag åt jag med. 
LCHF har blivit betydligt dyrare då många av mina nya basprodukter är betydligt dyrare än de gamla och det ofta är fullpris på dem. Bara det att det går betydligt mer kött, grädde, smör och hårdost nu gör nog stor skillnad. Ägg är heller inte tokbilligt även om det inte är det dyraste på listan.
Som sagt, jag förstår inte hur ni som fått billigare matkonto burit er åt.

~God loves you, and I´m trying! ~

Fiana
0
#14

#13 Men vad äter du då om du lägger 100 kr om dagen? Visst det kan man ju göra om man har råd (om man vill välja alltid gräsbeteskött och viltfångad färsk fisk, fina ostar osv) - men då är det ju ett medvetet val och borde inte vara förvånande.

För mig sticker matkostnaderna iväg framförallt om jag inte tänker till samt ofta handlar för mycket och saker antingen tillslut blir slängda och/eller i frysen.

Exempelkostnad rejäla portioner (själv äter jag oftast bara 1-2 gånger om dagen - intermittent fasta mesta delen av tiden, då blir det ju billigare också):

Frukost: 3 ägg (som t ex omelett) - ca 6 kr

Lunch: Köttfärs(t ex biffar eller stekt) av ca 200 gram köttfärs - ca 15 kr

Middag: Karré ca 200 gram - ca 15 kr

(för proteinet icke ekologiskt, men väl tilltaget och inte till erbjudande - 36 kr för nästan 100 gram protein - dvs mer än de flesta behöver speciellt då lite extra tillkommer från andra källor)

150 gram vitkål till lunchen - ca 1 kr

150 gram broccoli till middagen ca 4 kr

1.5 dl grädde (till tex lunchen och i omelett) - ca 5 kr

60 gram smör att steka i och ha som kryddsmör på brocclin (både köttfärs och karré är fett så nästan väl mycket smör speciellt med grädden också) - 3 kr

totalt 49 kr för 3 (rejäla) vettiga vardagsmåltider för 1 person, inget på extrapris (på vanligt förekomande erbjudanden försvinner i alla fall drygt 10 kr) (själv skulle jag nog hellre minska på både grädde, smör och kött till förmån för lite mer grönsaker, och fördela på 2 måltider istället, eller perioder 1 stor där jag kommer undan med 15kr/dag om jag råkar vara pank - men var ju ett exempel).

Ser man då till att också utnyttja erbjudanden lite smart också ska det till ganska mycket för att komma upp i dubbla.

Väljer man däremot istället entrecote, brie, tomat och gurka så här års, färsk fisk, makademianötter och paranötter osv. och hoppar över att utnyttja vad som just nu är billigt - kan det ju bli precis hur dyrt som helst, men det gäller ju vilken som helst slags kost man väljer att äta.

gun92884
0
#15

Men, det kanske är just detta … det lades en massa pengar på så'nt som du säger att du inte åt särskilt mycket av … godis och läsk och snacks … för att inte tala om vad fast foods måste ha kostat. När jag läser hur mycket godis en del kan smälla i sig … och bakverk … så MÅSTE kontot gå ner när man bara äter mat.

Amandla
0
#16

Min matkassa är 3000 kr/månad, då är vi en vuxen och två stora tonårspojkar. Jag äter brunch, middag och ibland kvällsmål (oftast äggmjölk), grabbarna äter skollunch men den ena går lärlingsutbildning så han har matlåda med sig tre dagar i veckan. Jag är nog rätt bra på att hushålla med slantarna Flört Köper aldrig biff, istället köper jag stek av innanlår t.ex. och skivar upp, då kostar det ofta bara en tredjedel (eller mindre) av vad biffen skulle kosta.

Hundarna får fruset färskfoder, Vom og Hundemat som man nog kan kalla för motsvarigheten till lchf för hundar. Det kostar ca 300 kr/månad till mina två små pudlar.

Lilltilda
0
#17

#14: 3000 kr är inte bara mat utan ALLT handlat på ica. Maten kostade kanske 2500 och då är vi vissa helger 2 vuxa och ett barn i huset.
Det är inte extremt mycket, men det är som sagt dubbelt så mkt som tidigare. 
Inspirerad av dig så måste jag kolla lite kvitton och räkna ut vad varje vardagsportion kostar. Liten ort i norrland = dyrare matpriser, så jag kommer aldrig ner till de där låga nivåerna som du redovisar, men jag försöker hålla nere priser så mkt jag kan genom smarta val och nyttjande av extrapriser då det går. Är en aning kräsen då jag väljer kött och köper alltid svenskt men inte så kräsen att jag köper eko och gräsbeteskött då jag behöver lägga pengar på annat.
Mitt liv ser ut så att jag måste äta 3-4 ggr/dag för att få det att fungera (frunch, middag, kvällsmål och ibland ett mellanmål under dagen)

#15: Det är nog så i vissa fall åtminstone, att när allt "skräp" (som är skräp i alla dieter) rensats ut så blir det betydligt billigare, men vissa verkar ändå ha "trollat med knäna" och fått ner kostnaderna rejält ändå.
Jag tror som sagt att jag ska roa mig med att spara kvitton en månad och granska dem lite mer ingående

~God loves you, and I´m trying! ~

Amandla
0
#18

Tillägger att med matkassa menar jag allt som går att köpa på Ica. Diskmedel, toapapper, deo osv ingår också i den.

Fiana
0
#19

# 17 Men "måste" äta både kvällsmål och mellanmål? Om man inte har exempelvis GBP eller liknande som begränsar hur mycket man kan äta en måltid borde det inte vara en omöjlighet att äta lite mer en huvudmåltid. Men visst, man kan ju lika gärna dela upp en större måltid på två - det behöver ju inte vara speciella sådana.

Köper själv bara svenskt kött också (men dock i princip aldrig till fullpris då min ekonomi är minst sagt snål då jag lever under existensminimum till och från).

Du kan inte få tag på blandfärs till 75 kr kilot? Det brukar svenska nötfärsen ligga på om man inte väljer minsta lilla butiken. Och karré brukar snarare gå på 60 kr kilot än de 75kr jag räknade på.

När jag tänker efter så brukar dock många just ica affärer ligga lite högre än 2 kr/st för mediumägg (gillar dock oftast inte deras ägg så köper inte där, får försvara mig med det)

Grädde kostar mycket mer än 15 kr för 5 dl?

Smör mycket mer än 25kr/500g?

Vitkål brukar gå för ca 7 kr/kilot så här års, men visst kanske 10 kr i en dyr liten butik?

Fryst broccoli kan variera dock beroende på märke etc. ganska mycket så kanske någon krona mer där också.

Men jag tog faktiskt i lite med priserna (och mängderna om man är kvinna som inte tränar hårt) mot vad som verkar vara genomsnitt i vad som är ganska små centrala affärer (ingen bil att ta till de stora) - är priserna verkligen så mycket högre i norrland?

Men visst trolla med knäna kan man också göra, räknade ut att jag skulle kunna komma undan med 600 kr/månad om jag valde att leva på ägg och smör och lite vitkål för c-vitamin - fast det har jag inte lust att göra, men är trevlig räkneövning ibland när man inser vad mycket roligare mat jag kan få till med bara några hundrigar mer snarare än att känna jag inte har råd med "något alls".

Lilltilda
0
#20

#19: jag ska kolla priserna på nämda varor när jag går och handlar i eftermiddag. Bara för skojs skull! Jag bor flera mil ifrån en stad så jag är hänvisad till den butik som finns i samhället om jag inte vill offra bensin på att köra in till stan ibland och storhandla.

Att jag behöver äta mellanmål ibland beror på att jag tränar. De dagarna behöver jag lite mer att äta, men oftast blir det bara nåt kokt ägg med majonäs eller en smoothie.

~God loves you, and I´m trying! ~

Lilltilda
0
#21

#19: Passade på att kolla piserna nu då jag handlade åt jobbet.

* Karré: 69.90/kg
* Köttfärs (800 g): 81.90/kg (mindre förpackning hade ännu dyrare kg-pris såklart). Blandfärs går sällan att få tag på här. Vi nord-norrlänningar har en förkärlek för ren nötfärs så blandfärs säljs nästan inte. Sett att de brukar ta in det någon enstaka gång, men oftast så finns det inte annat än på stormarknaderna och då inte speciellt billigt.
* Ägg (lokalproducerade strl medium-large, icas egna ägg är dyrare) 2.15 kr/st - 2.40kr/st. Ekologiska kostar 3.50 kr/st
* Grädde (38% fett), 5 dl, 19.90/st
* Smör normalsaltat 500g, 27 kr (Osalt 250 g 19.90)
* Broccoli fryst: icas 800 g 27,90/st. Ica Basic (Fd Euroshopper) 1 kg 19.90 (men köper inte detta märke om jag kan undvika det).
* Broccoli färsk: 32kr/kg
* Vitkål 18.90 kr/kg

Lite dyrare än dina priser, men jag måste försöka se över vad det är i min kosthållning som kostar mig så mkt mer pengar nu med lchf. Ovanstående priser kan inte förklara summan.

~God loves you, and I´m trying! ~

MimLan
0
#22

#21 Köp vilt av någon granne eller bekant som jagar/fiskar.

Men som redan nämnts några gånger, bokför! Och släng inte mat, använd det du har.

Lilltilda
0
#23

#22: Jägarna som jag känner får så liten andel (stora jaktlag) att det kött de får från jakten behövs för eget husbehov. Annars är den idén god!
Fisk äter jag nästan inte pga allergi, men sedan är det nästan ingen som fiskar här.
Bokföra ska jag definitivt göra för någonstans tar pengarna vägen.

~God loves you, and I´m trying! ~

gun92884
0
#24

#22 skrivet av MimLan

Får man sälja det man jagar i Sverige? Här är det förbjudet så man kan bara få i gåva. Naturligtvis byter pengar händer här också men som sagt, det är inte lagligt.

[lchfnovis]
0
#25

Vi är 2 vuxna, 2 tonåringar 1 sladdis (blöjbarn), två katter och en hund

Vi har i min värld ett stort mattkonto, mellan 7-10.000kr varje månad, och jag skojar inte, men då handlar vi inte bara mat utan böcker, kattmat, ibland lite kläder, filmer osv..

Bor vid ett väldigt stort och bra Maxi..

Nu har jag köpt både älg och nöt och fyllt frysen med så jag hoppas få ner det kontot, men ja det kostar, fast jag klagar inte. Vi jobbar båda heltid med bra löner, men visst tycker jag att det är mycket pengar.

Jag lagar all mat från grunden, jag gillar vällagad mat. Vilket är ett bekymmer för mig som kör så nära fakir jag bara kan just nu. men det är en helt annan diskussion ;)

Lilltilda
0
#26

Inspirerad av denna tråd satt jag och en kollega på kafferasten och räknade på min matkostnad för en dag. Insåg att jag en vanlig dag lätt äter mat för 50-70 kr.

Kött: 10-15kr/dag
ägg: 10-12 kr/dag
Mejeri (turkisk yoghurt, ost, grädde, smör/kryddsmör): 15 kr/dag
grönsaker (broccoli, blomkål, gurka…):10-15 kr/dag
övrigt (kaffe/te, nötter,majonäs,kryddor, "mjöl" mm) 10 kr/dag

Att jag dessutom utfodrar 2 personer till ibland gör plötsligt att 2500 kr låter helt logiskt per månad. DYRT jämfört med mitt gamla liv, men logiskt.
Nåja, jag har ju råd nu för tiden och jag mår hyfsat (inte lysande) på lchf samtidit som jag stadigt tappar i vikt, så jag fortsätter ändå.

~God loves you, and I´m trying! ~

kaisakavat
0
#27

Jag är en person i hushållet och har ett 'matkonto' på drygt 2000 kronor per månad.

Möjligen att jag på sistone fått ner summan lite - styrt över inköpen lite, dragit ner på mejeri (ost, grädde och cf) och äter ngt mindre kött kanske, men har ökat på vegetabilier. Smörkonsumtionen ligger fast.

Menyn består av olika proteinkällor; kött, fågel, ägg. Mejeri: ost, grädde, smetana och lite mjölk (allt laktosfritt = lite dyrare än vanligt) samt grönsaker, nån potatis/rotfrukter och lite frukt.

Lite småskrutt i form av nötter och choklad, något enstaka fika-bak a la LCHF, men det är inte fråga om många kronor och bara små mängder.

Mooniq
0
#28

Singelboende. ca 1500:-/mån på mat. Har gjort en besparing på ca 1400:-/mån mot innan lchf då jag var rejält sockerberoende så jag åt ofta ute, pizza, hamburgare, godis, läsk, juice och hade gärna kaffebröd hemma..

Mitt matkonto har blivit väldigt billigt ändå unnar jag mig ekoslaktat kött, ekologiska ägg och eko-grönsaker. Min bas är ägg - stekta, kokta, omeletter, ugnsomeletter. jag äter mycket ägg för att jag tycker det är gott och mättande - inte för att snåla i budgeten.

Skrattande

Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃

Lena69
0
#29

Vi är 2 vuxna och 2 tonårspojkar och jag lägger mellan 6000 och 7000 per månad. Har alltid tyckt att det är mycket, men det verkar ju som om det stämmer med vad ni andra också lägger. SköntSkrattande

hemul
0
#30

#21 Med de priserna skulle det kanske löna sig för dig att ta bilen till stan och storhandla.

Jag köpte t.ex. förra veckan hel fläskkarré med ben för 49:- (mormalpris), hel benfri fläskkarre för 29:- nånting (extrapris), blandfärs för något liknande (extrapris om man handlade för 200:-), kalvfärs för ungefär 50:- (extrapris), oxlägg för runt 65:- (normalpris). Jag har middagsmat för nästan 2 månader och det kostade mig totalt 449:20. Ja, jag för kassabok.Glad

Lilltilda
1
#31

#30 oj, lyxigt! så billigt handlar jag inte ens inne i stan! 8 mil t.o.r stan med bensinpriset 15.18 kr/lit + slitage och värdeminskning på bilen gör att jag gärna sponsrar lokalt.

~God loves you, and I´m trying! ~

hemul
0
#32

City Gross. Det gäller att passa på när det är extrapris på sådant man vill ha.

Jaha, 8 mil! Jag måste ha läst fel, trodde det bara var ett par mil. Då förstår jag.

Siggebus
1
#33

Jag har sparat alla mina kvitton nu från denna månaden just för att jag är ganska nyfiken på vad jag förbrukar i matpengar.

Jag får lön på måndag igen så det är några dagar kvar men jag återkommer med rapport när jag räknat samman matpengarna.

Men då räknar jag ENDAST med matpengar - inga andra grejor för det tillhör ju faktiskt inte maten. Glad

Det är lustigt för när vi har diskuterat detta på jobb så har en del gnällt över sin matkostnad men när det sen kommer till kritan - ja då är det med cigg, hygienartiklar etc etc. Är det matkostnaden man vill veta så får man ju hålla sig till det tycker jag och räkna det andra för sig.

KarinJ46
0
#34

Om nån bor söder om Stockholm så vill jag rekommendera Pulsen i Flemingsberg (medlem av Matmäster-butikerna).

Jag saxar ur veckans annonser:

  • Köttfärs 39:90/kg
  • Färsk Kyckling 20:--/kg
  • Färsk laxfile (norsk odlad) 79:90/kg
  • Biff/entrecote i bit 69:90/kg
  • Fläskkotlett i bit 39:90/kg
  • Nötstek av fransyska 49:90

Nu är ju mycket av detta importerat men om man har tajt om pengar så…

Dom brukar även vara jättebilliga på schampo/balsam hygienprodukter etc.

Lilltilda
0
#35

#32 Hemul:
Hehe, jag har väl si så där 45 mil till närmaste citygross då det nordligast placerade varuhuset finns i Sundsvall.
Ja ska jag in till "min" stad och ut till stormarknaderna så har jag kört 8 mil innan jag är hemma. Finns också bara Coop Forum, Ica Maxi och Willys att välja på så det blir inte så stor vinst att storhandla i stan.

~God loves you, and I´m trying! ~

misty09
0
#36

Handlar alltid på Willys. Har en 20 årig son som också äter LCHF samt en make som äter vanligt. Så ett och annat flingpaket köps ocksåObestämd Har katt. Mat, hygien, kattmat, hushållsartiklar mm kostar oss 3500-4000 kr / månad. Köper i princip aldrig mat på fullpris. Willys har ofta svensk färs 49 kr /kilo Svensk kyckling 49 kr / kg lax 69 kr/kg. Köper på mig extra, fryser in!

En prisundersökning jag tagit del av visar att Willys är 10-15 % billigare än ICA 7% billigare än City Gross och 5% billigare än Maxi.

MsSandra
0
#37

Vet inte riktigt vad vårt matkonto säger egentligen, men vi är två personer och en hund och låt säga att vi handlar för kanke 1000 kr i veckan.. men då är det allt inräknat - inte bara mat (toalettpapper, schampo, diskmedel, tvättmedel, böcker, målarfärg, film, saker till renovering, trädgårdsgrejer.. hmm inte alltid av sådana saker men några extra saker varje gång man handlar.. bortsett från maten alltså)

VI bor nära ett stort Citygross med utmärkta priser och sortiment (bättre än ica maxi som vi bodde nära innan och handlade på.. matkontot sjönk vesäntligt trots allt extra vi köper)

Vi småhandlar på netto varje vecka för nån hundring också (de har bra reavaror ibland.. men de ingår i den där tusenlappen).

Så 1000 x 4 = 4000 kr/månad.. men då har vi handlat allt och mer därtill (alltså även onödiga saker haha) Cool

Är en fena på att handla efter vad som är billigt och har koll på de flesta butikerna och deras kampanjer.. (trots att vi bor i liten ort har vi även lidl, närica och litet coop här.. förutom netto och citygross alltså..det anser jag vara lyx).

Tror inte matkontot är i närheten av 1000 kr i veckan eg.. (om man bara ser till ren mat).. men ja det är så vi handlar iaf (så mycket som möjligt på samma ställe..)

MVH Sandra

JMW
0
#38

Jag har nu tappat lite av mitt storhandlande jag hade förr.

Då gjorde jag en matsedel för 3-4 veckor framåt och skrev inköpslista efter det. Kollade alla reklamblad den veckan jag åkte och storhandlade. Det blev handlat från flera butiker vid ett sådant tillfälle. Jag hade efter en sådan runda kört dryga 7 mil (har drygt 3 mil till stan). Att det inte skulle löna sig går jag inte med på. Min lanthandlare är inte aktuell alls då priserna är horribla. Närmaste butik, ICA Nära, ligger 1,5 bil bort. Så att göra en rejäl storhandling i stan med alla milen är definivt lönsamt.

En sådan runda innebar besök på Willys, Netto, Lidl och Maxi.

Nuförtiden jobbar jag i stan 1 dag i veckan och kan då passa på att veckohandla till bra priser.

Vad vi sedan har i matkostnader har jag ingen aning om. Blir lite imponerad när jag ser vilken koll ni har. Jag kan alltså inte säja om det blivit dyrare eller billigare sedan vi gick över till LCHF. En gissning är att det blivit varken eller.

[En tina till]
0
#39

Ett lätt sätt att spara slantar är även att när tillfälle ges köpa prisreducerade varor med ”kort” datum. Med frys funkar det utmärkt för det mesta. Ost kan bli smulig, grädde och crème fr. grynig och skär sig lite men att använda i maträtter typ grytor, ugns rätter, såser o.s.v. funkar mestadels. Dessutom skönt att inte behöva handla ibland utan bara öppna frysen och släppa loss fantasin.

mannen75
0
#40

Intressan tråd. Jag har inte haft så bra koll på hur mycket jag la på mat. Gjorde en snabb uträkning vad jag handlat för de senaste 4 månaderna. Det blev ca 2500/månad + 500kr för uteluncher. Tror att det är ungefär samma som innan jag började med LCHF, dock blir det nog totalt sett billigare nu eftersom jag äter färre uteluncher. Jag är ganska prisomedveten när jag handlar och köper vad jag är sugen och känner för. Då kan det lätt springa iväg när man står i delikatessdisken och köper lite ostar och skaldjur. Singelhushåll.

/M

mackans
0
#41

Kan tillägga att när frugan handlar och lagar mat, vilket iof inte är allt för ofta, så skjuter matkontot i höjden. Då hon älskar att följa recept från alla dessa "flashiga" LCHF-kokböcker hon köper. Tycker alla dessa recept innehåller ett överflöd av dyra grönsaker, bär och andra onödigt dyra ingredienser. 
Som tur är är det för det mesta jag som göra maten och då blir det billig men god basic mat.
Klarar själv inte av att lägga ut mycket pengar på något så basalt som mat.
Det känns ju som man rullar in köttfärs i femhundring efter femhundring och slafsar i sig likt en burrito Glad

isacmojs
0
#42

Vi har handlat på Maxi för 6.226,34 kr detta år och då har vi även handlat på Coop och Ica kvantum bla här i Umeå…

Och jag räknar med allt då som vi köper där, inte bara mat!

MimLan
0
#43

#42 Vad anser du är inte "sjukt" mycket för fyra personer om jag får fråga?

[Columba]
0
#44

Sedan förra sommaren har jag bokfört alla mina utgifter varje månad. Det är mycket belysande, om man undrar vart slantarna tar vägen.

Mitt matkonto för februari blir 2030 kronor (230 euro), då inkluderar det en kryssning med mat. Alkoholen räknar jag skilt och det blev 160 kronor(19 euro).

Mitt mål är att komma under 2000 kronor i månaden. Tyvärr har jag ingen stormarknad i närheten.

När jag åt "vanligt" var matkontot åtminstone 1/3 större, kanske mer. Åt inte godis och kakor då heller, men jag åt för två.

MsSandra
0
#45

#41 mackans:

Haha.. det var kul uttryckt Tyst

Du nöjer dig med salt peppar och smör då antar jag? ;) Själv har jag också alla flashiga böckerna (plus hela internet då haha).. men tycker inte det har varit så mycket konstiga ingredienser i dom recepten (som inte redan fanns hemma). Visst, nån gång har jag uteslutit något som inte fanns hemma (i recepetet..) men tycker det är ganska basic ändå.

Jag tycker också de är intressant att du tycker mat är basalt (låter lite som ett "nödvändigt ont" hehe).. mat är ju en stor del av livet (äta bör man annars dör man typ..) och jag/vi lägger hellre lite extra pengar på god/kul/intressant/ny mat.. än vad vi lägger det på nått annat.. (nu räknar jag även in ev restaurangbesök i min matvärld hehe.. att det är trevligt och gott) - det är ju också mat så att säga.

Betalar hellre för god mat än irriterande höga räntor på boendet (eller som jag anser det.. för höga lån allmänt för ett boende) Cool

Inge fel alltså, bara intressant hur man ser saker olika!!

Hoppas du får en supersöndag med god mat! ;)
MVH Sandra

Adur
0
#46

Vi är två vuxna och två barn i skolåldern. Matkontot ligger på ungefär 6500 - 7000 kr i månaden. Hygienprylar, tvättmedel och sånt ingår också. Ibland även hundmat, men den handlar vi ofta i en djurbutik. Jag köper ganska mycket ekologisk mat, naturbeteskött mm och visst gör det skillnad. Jag kan lätt pressa kostnaden med runt en tusenlapp i månaden, men tycker det är bättre att betala lite mer för vissa varor. Vi handlar till största delen i vår närmaste mataffär. Jag åker alltså inte runt och letar den billigaste maten.

Siggebus
0
#47

Jahapp - skulle ju återkomma när jag räknat på mina kvitton. Glad

Fr om den 27/1 t om 26/2 har jag handlat för exakt 1528 kr.

Jag har endast räknat med livsmedel och inte andra saker som hygien, tvättmedel etc.

Handlar mest i min lokala ICA-butik men är inte alltid trogen den utan gillar att besöka andra också.

opssk
0
#48

Vårt matkonto ligger mellan 7-8000:-, 2vuxna och 2 tonåringar. Lagar mycket mat till middag för det ska också räcka till lunchlådor dagen efter till 3 pers, då även dottern har med sig matlåda till skolan….Har den senaste tiden tyckt att matkontot är högt, men nu när jag läst den här tråden så kan jag bara konstatera att vi ligger inte så tokigt till ändå…Typ ca 2000:-/ pers/mån.  Det är klart att jag också handlar lite diverse artiklar i matbutiken, inte enbart mat. Har precis häromnatten printat ut veckomatsedlarna från "Kostrådgivarna", de hade tom skrivit en inköpslista…kan verkligen rekommendera att kika in där, mycket bra inspiration till matsedel!

mackans
0
#49

#45

Ja det är väl tur att vi är olika. Själv står jag inte ut med tanken att äta upp mina sur tjänade pengar. Lägger dessa på saker som gjädjer mig för en lång tid framöver såsom: Grejer till min studio, tv-spel, renovering av huset, resor o s v
Sen så använder jag självklart inte enbart salt och peppar Glad det jag egentligen reagerar(i böckerna) på att det ofta är så mycket fokus på alla tillbehör som olika sallader o s v. Som i mina ögon endast ligger där för syns skull. T.ex såg jag att squash på min lokala coop kostade nästan 50:- kilot Förvånad och sen fanns det nötfärs för 39:- kilot som jämnförelse.

Ha en fin kväll!

lobo
0
#50

En vuxen är jag och gångna månaden gick mat (och diverse hushållsartiklar) på 1500kr. Men då har jag bunkrat en del i frys och skåp så ett par hundra mindre har jag ätit upp. Jag blev förvånad att jag hade köpt SÅ många paket smör. o_O