Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-jag-behöver-måltidstips
Läst 3520 ggr
Lilltilda
0

vad istället för tortilla i chimichangas?

jag är så extremt sugen på friterade chimichangas (mexikanska friterade burritos) och vill verkligen göra såna, men finns det något som jag kan ersätta tortillabröden med och som tål fritering? Just nu är jag inne i ett nytt "jag saknar mina gamla kolhydrater-il" och Chimichangas saknar jag mest av allt just nu

~God loves you, and I´m trying! ~

Tzatze
0
#1

Du skulle ju kunna prova det här pastareceptet. Det borde funka som tortillabröd. Det blir lite pannkaksliknade och har neutral smak.

Pasta

4 ägg

125g färskost (lidl pic fresch)

½dl fiberhusk

Bred ut tunt på plåt och grädda i 160grader varmluftsugn ca 10 min.

Tzatze
0
#2

Om du lyckas få till det med brödet, kan du då lägga ut receptet på dina friterade burritos? Det lät så gott Glad

Lilltilda
0
#3

Jag får försöka testa mig fram. Tack för tipset #1 men jag är liiite skeptisk till om det går att fritera fuskpasta. Det blir ju ändå rätt långt ifrån vetetortillas tänker jag mig och hur ägg och färskost reagerar på fritering vet jag inte

~God loves you, and I´m trying! ~

[Pennylane1]
0
#4

Det är nog det närmsta jag också sett som skulle kunna fungera iallafall! Tror inte nåt annat bröd av alla jag sett är bättre.

Lilltilda
0
#5

#4 Jag ska försöka mig på det under veckan. Får testa själv innan jag serverar någon annan :)

~God loves you, and I´m trying! ~

[Pennylane1]
0
#6

ja det är nog säkrast! Flört