Nån som vill hjälpa?
Jag har just nu fastnat lite…eller ganska mycket, i hur jag ska äta. Därför undrar jag om det finns nån vänlig som vill hjälpa mig göra en lista över vad jag ska äta under en vecka. Allt från frukost till kvällsmålet.
Det är helt nollat i skallen.
Tph//Shasti
"Den som går sina egna vägar behöver ingen karta"

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Jag kör oxå fast ibland - då brukar jag ta fram nån kokbok och bläddra eller kolla på www.lchf-recept.se
att titta på bilder ger mig inspiration

Älta inte problem - skapa lösningar!! 🤔😃

Hur går det?
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
#3 Å vad rart av dig att fråga. Tyvärr går det inte alls bra… Vaknar mitt i natten av att jag varit uppe och ätit nåt. Allt från en banan, smörgås eller godis.
Jag försöker att inte ge upp.
"Den som går sina egna vägar behöver ingen karta"
Förmudligen gör du det för att du fortfarande är hungrig.
Ät istället så mycket så att du känner dig mätt.
Ha några nötter eller kokta ägg i kylskåpet klara att äta så att du inte smäller dig i en banan istället.
Gör LCHF bröd så att du kan ta en kvällsmaka med smör och ost.
Släng allt godis och bröd du har hemma som inte är LCHF.
Det du inte HAR hemma äter du inte när du vaknar på natten sugen på något.
Det finns många knepp för att undvika trilla ditt.
Jag själv kan vara sugen på något bara några timmar efter middagen och ibland direkt efter middagen. Jag brukar ta rooibos te med nötter eller en LCHF-muffin.
#5 Jag hade med glädje slängt allt som inte är LCHF men jag har ett barn och en sambo som inte äter LCHF. Det gör det svårare.
Men jag tackar för dina tips 
"Den som går sina egna vägar behöver ingen karta"