Muskler och LCHF
Har läst på ett par ställen att LCHF-kost bygger på lite mer musker än man skulle haft annars, stämmer det? Vad beror det på? Gäller en icke-tränande person alltså.

Jag har inte en susning om anledningen men det stämmer på mig!
Den enda träning eller motion jag får … eller vill ha … är att springa upp och ner i trapporna för att släppa in, släppa ut mina hundar … eller gå långpromenader i vår leashless park … och det är armmusklerna som jag ser stor skillnad i! 

Själv tränar jag inte men jag har fått byta upp mig en storlek i tröjor och det är inte för att dom är trånga över magen, utan över bröstkorgen!
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus
skulle vara värt att prova!
jag kör inte med lchf nu men man kanske skulle prova mågra månader å se om det blir någon skillnad mäta innan och mäta efter :)
Jag *tror* det beror på hormoner. Bättre potens rapporteras ju såväl som ökad sexlust hos kvinnor. Den gemensamma nämnaren skulle kunna vara testosteron. Goliath hade ju noterad ökad testosteronhalt, så helt orimlig är väl inte min gissning.
Det stämmer.
orkar inte gå in på varför du hittar information om det lite varstans.
There is no failure, only feedback. - Art De Vany
#5 man får allts ökad muskelmassa av att äta lchf?
LCHF kallas ju också för hormonstyrd kost. Den normaliserar hormonnivåerna, i de flesta fall. Detta kan vara anledningen till att en del mår dåligt i början, kan få mensrubbningar mm. Men när denna perioden är över mår man bättre än någonsin och kroppen fördelar sig bättre vad gäller muskler och fett. De flesta får mer muskler, oavsett träning.
Läs mer här:
http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4d7137efb9cb46224404f75c-lchf-bygger-muskler
Sök också på sajten och sök på internet i övrigt så hittar du mer information.
Lycka till!
Även denna långa tråd handlar delvis om muskler:
http://kolhydrater.ifokus.se/discussions/4d7132c9b9cb46223904a529-manligare-med-lchf
Får inte på mig min kavaj lika skönt längre, men det beror inte på underhudsfett.

Såhär tror jag att det är.. när man äter en undermålig kost eller när man har metabola problem så gynnas inte de hormoner som leder till att man får den muskelmassa man genetiskt har förutsättningar till utan ofta läggs kraften på att bygga fettdepåer.
Med det sagt menar jag att ju längre från sina genetiska förutsättningar man ligger ju större skillnad blir det om man slipper den metabola störningen.
Vissa har oxå raporterat högre nivåer testosterol.. vilket i sig gynnar muskeltillväxt.
Men som sagt vad.. mest handlar det antagligen om att slippa metabola störningar.. så de som har sådana har antagligen mest att vinna?
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Insulin dominerar över andra hormoner, så genom att få ner insulinet till normal nivå så normaliseras även de andra hormonerna.
Jag tror inte att man får större eller starkare muskler av LCHF. Det är en synvilla för när fettet minskar på kroppen och lemmar kommer muskler och deras konturer fram. Är man överviktig så har man muskler. Sätt en 20kg viktväst på vilken som helst normalviktig så är de rätt så trötta på kvällen.
Däremot jmf med andra dieter så har LCHF en "muskelbevarande" verkan, antagligen för att hormonerna hamnar i balans samt några ökar proteinet i maten som kanske var för lågt från början.
Att några upptäcker att kläderna har blivit för små pga muskler trots avsaknad av träning finner jag intressant. Vilken kroppsbyggare som helst skulle vara avundsjuk på det samt dieten skulle nog vara rätt utbrett i de kretsarna. ;)
Det håller inte. Alla är inte tjocka från början och alla som är tjocka går inte ner.

#12: Tror knappast det! muskelbyggare eftersträver rejäl muskeluppbyggnad och det är ju knappast det det är frågan om här
Värd för Knivtillverkning & Slöjd iFokus

Jag känner tydligt att jag har blivit starkare. Jag har jojobantat hela mitt liv och har mycket att jämföra med. Förr åt jag tallriksmodell och bantade då och då på viktväktarvis. Rent synligt är det ingen skillnad mot förr men mitt arbete kan tidvis vara rätt tungt och jag märker att jag nu på ett helt annat sätt orkar bära ex. tunga boklådor upp och ner för vår långa trappa.
Jag märkte också ganska tidigt i min kostomläggning att kroppen liksom tajtade till sig och blev fastare i hullet. Jag kändes annorlunda att ta på!
Dessa två saker har jag aldrig märkt när jag har vv-bantat.

Antagligen främst de som bantat bort sina muskler som får mer??
Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.
Det stämmer ju heller knappast in på alla. Inte särkilt många alls skulle jag tro. Hur många som redan bantar ner sig börjar lowcarba direkt efter?
#16
Låter logiskt. "Bortbantade" muskler borde växa när de få näring som täcker deras behov samt övriga kroppen är inte där och hämtar protein?
F.ö. har man frysiskt krävande jobb så tror jag att styrkan växer med LCHF för fysiskt arbete = träning. Förmodligen inte lika ergonomiskt som träning maskiner och lösa vikter.
Högre testosteron ger större muskler det är därför män är mer muskulösa än kvinnor. Män och kvinnor är faktiskt jämnstarka i benen det är överkroppen som skiljer, där är männen betydligt starkare.
Vill man maximera muskeltillväxt så är fettfasta, med minimalt proteinintag under några dar till en vecka för att minimera insulinnivån och tömma proteinlagret i levern, effektivast. När proteinintaget är lågt så börjar kroppen spara på musklerna och effektivisera proteinlagringen genom att höja hormonivåerna.
När man sedan direkt efter fettfastan vräker i sig allt protein som man sparat under fettfastan så kommer en större andel än vanligt kommer att lagras in i musklerna. Detta är en "naturlig dopning" som lurar kroppen lägga på sig mycket muskler snabbt.
Det du skriver om JAUS, intresserar mig. Men tror inte jag är mentalt redo än.
#20 Jag trodde att du redan var vältränad med tanke på vad skrev i inlägg #9.
Cykliskt proteinintag är främst för smala män som vill bli biffigare och inte för alla. Fettfasta är inte särkilt kul faktiskt, speciellt inte om man är van att äta mycket protein.