Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikett: mat-livsmedel-matfett
Läst 2646 ggr
Dosi
0

Kokosfett + mejeri = ont i magen?

Är det någon som har erfarenhet av detta? Åt precis frukostpannkaka utan mejeriprodukter men med en hel del kokosfett. Förväntade mig att få ont i magen som jag kan få ibland av kokosfett men inte idag. Oftast när jag äter kokosfett annars är det i samband med grädde eller andra mejeriprodukter och då får jag ofta ont i magen, även om det bara är lite kokosfett.. Finns det något samband eller är det bara slumpen?

Sweli
0
#1

Jag skulle tro att det är slumpen men det enda sättet är att testa.

Ätt en dag kokosfett med grädde typ i kaffe eller te och se resultatet.

En annan dag bara grädde och den tredje bara kokosfett.

Så kan du avgöra om det är kombinationen eller slumpen.

Jennix
0
#2

Ja, försök att testa en vecka utan kokosfett och sen en vecka utan grädde - det krävs nog fler gånger än bara en gång för att vara säker. Glad

Jag har ibland fått ont i magen av enbart kokosfett, främst på natten.

Ta allt som skrivs på Internet med en nypa salt. Du vet inte vem som sitter bakom det andra tangentbordet och du vet inte vilken kunskap eller utbildning de har. Tänk efter själv!