Kolhydrater iFokus

Kolhydrater

Etikettlchf-för-nybörjare
Läst 9607 ggr
mavi
0

kokosfett

Har en fråga. Många av er skriver om kokosfett. Tidigare har man ju alltid hört att det är så FARLIGT fett. Är det tvärtom med LCHF dieten. Det är mycket som blir omkullkastat:)

MonicaP65
0
#1

Det enda dåliga med kokosfett är att det måste fraktas så långt för att komma hit (mig veterligen ett av de bästa fetterna att äta). Mycket blir omkullkastat med lchf - vi har ju blivit felinformerade om det mesta ang föda! Glad

Kneel
0
#2

Jag har en annan fråga om kokosfett, vad ska man använda det till, känns inte så mysigt att äta det som det ärFlört

evion
0
#3

härdat kokosfett som ofta finns i mataffären är inte bra att äta. Se till att du köper ohärdat.

Kokosfettet kan användas till stekning, fritering, baknings osv. Många har en klick i kaffet. Finns både med smak och utan smak.

mavi
0
#4

Ohärdat, var hittar men det ? Hälsokosten?

DesK
0
#5

#4 Japp i hälsokostaffärerna

/Désirée

Zepp
0
#6

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

MonicaP65
0
#7

Ja precis, undvik det silverfärgade paketet i mejerihyllan i din affär Glad. Finns bra kokosfett i hälsokostaffärerna bl a. Jag köper mitt från www.lchfbutiken.se

KarinJ46
0
#8

Det finns två olika silverfärgade paket i mejerihyllan. Unilevers härdade skräpkokosfett och ett annat från Alba i Dalby. På Albas paket står det: Fett 100g (varav mättat ca 93g, enkelomättat 5g och fleromättat ca 2g)

Det står inte på paketet om detta fett är härdat, jag ska maila dom och fråga. Albas fett brukar säljas hos bl a Matrebellerna (CityGross bl a)

Är lite osäker på det där med enkelomättat och fleromättat. Nån som känner sig manad att förklara?

mavi
0
#9

Tack snälla för alla svar!!

Zepp .Intressant artikel!! Tack

Det är en liten ny värld man kommer in i med LCHF :)

Zepp
0
#10

Hittade Biofoods ekologiska cocosfett i min COOPaffär, kostar hälften av vad hälsoskosten tar.

http://www.biofood.se/Aterforsaljare.html

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

mazen
0
#11

Inte säkert att Arlas är härdat, någon här på Kif skrev till Arla och enligt Arla innehåller det hydratiserat cocosfett vilket det smaklösa som säljs i hälsokostaffärer också är. Skillnaden skall vist vara att Arlas är tillverkad på lite sämre råvara, jag använder det till stekning och fritering 

Jag köper för annan användning i en thaibutik och de är mycket billigare än hälsokost

Ovanstående gäller bara det smaklösa cocosfettet

KarinJ46
0
#12

#11 Jag visste inte att Arla hade kokosfett i sortimentet. Är deras paket också silverfärgade?

mazen
0
#13

"12

URSÄKTA MEJ

Skall vara UNILEVER inte Arla

KarinJ46
0
#14

#13 inga problem Mazen. Men jag har för mig att jag läste på ett silverpaket från Unilever ute i en butik och det stod faktist "härdat fett" på paketet.

Ska till butiken senare idag. Jag ska dubbelkolla vad det står.

PS. Har mailat till ALBA i Dalby och frågat dom angående deras kokosfett om det är härdat. Återkommer i denna länk när jag fått besked.

Tove99
0
#15

Jag köper Cocosa virgin. Det är utan smak (75-85 kr). Extra virgin smakar kokos (kostar dubbelt ungefär). Ur hälso- och förbränningssynpunkt skall de vara likvärdiga, om min hälsokosthandlare vet vad han talar om.

Jag gillar inte att ha i kaffet, oljigt på ett osmakligt sätt (många som inte tycker det dock!) Men ett tips till er som hellre bara vill ha i det sig snabbt och liksom bli av med det är att ta en stor matsked och äta/svälja i små tuggor och skölja ner med ljummet vatten (kallt+kokt, inte ljummet från kranen) Det är väldigt lättsmält (smälter vid 24 grader) så detta är ett väldigt "smärtfritt" sätt att få i sig fettet.

Har inte testat i smoothie som jag vet att en del gör. Berätta gärna någon hur det blir!?

/ Tove

KarinJ46
0
#16

#15 Tove vet du om Cocosa säljs hos livsmedelsaffärer också? Jag gör av med ett silverpaket (Albas 500g) i veckan så det blir lite dyrt med Cocosa tycker jag.

Den smaksatta Cocosan är jättegod att ha i fruktteer.

Tove99
0
#17

Jag har tyvärr inte sett Cocosa i vanlig affär. Vet att en del köper billigt på nätet!

mazen
0
#18

"14

Har lusläst men hittar inget om härdat, är säkert samma metod som Alba använder men Unilevers försäljningsmetoder gör att man bör om man kan undvika deras varor

Zepp
0
#19

På Unilevers paket står det härdat fett och vid en direkt fråga så uppgav de för mig att de bytt recept helt nyligen.

Enligt livsmedelslagstiftningen skall det det stå härdat om det är härdat!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

Leopoldina
0
#20

Läs gärna http://www.coconutresearchcenter.org/

Upptäckte kokos vid en utlandsresa då jag märkte att jag inte behövde dricka så mycket vatten om jag DRACK en kokosnöt om dagen. När nöten är grön, så är den fylld av vatten som sedan blir vitt som i flingor, och som man får ut fettet ifrån - blir till olja i varma länder.

Började med kokos fett - 1 2 teskedar om dagen i kaffe med grädde, i juni-10, och känner att jag blir skärpt och klar i huvudet. Efter några månader upptäckte jag att liksom blivit smord i u-livet också, vilket också var bra och oväntat.

Har provat att ha kokosfett i ansiktet och övriga kroppen, istället för annat, och har även provat att använda den i torrt hår, en halvtimma eller mer, och sedan schampoo (utan parabener o silikon) och kan rekommendera detta. Ta bara PYTTELITE alltid. Håret blir finare!

Jag vill ha kokos som luktar och smakar kokos, men till annat, duger säkert den billigare varianten, dock inte den i silverpaketet.

Lilla-Anna-Pysslar
0
#21

Jag tycker att det är jättebra att steka i. Brukar ha en klick smör och en klick kokosfett.

Handlar på bodystore.com